Scenarusz zajęć, znaki drogowe.docx

(15 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć

Cele:

-        Doskonalenie wiadomości o figurach geometrycznych.

-        Uczeń rozumie znaczenie słów: znak drogowy, kierowca, pieszy, jezdnia, chodnik, sygnalizacja świetlna, przejście dla pieszych, itp.

-        Uczeń rozpoznaje oznaczenia sygnalizacji świetlnej i potrafi się do niej stosować

-        Rozwijanie umiejętności przeliczania

-        Wyrabianie sprawności manualnych i uczuć estetycznych.

 

 

Forma pracy: grupowa

Czas pracy: 45 minut

Środki dydaktyczne: obrazki znaków drogowych, obrazki pieszych na drodze,  przejście dla pieszych (bibuła), papierowe koła-żółte, czerwone, zielone (sygnalizacja świetlna),  brystol, kolorowy papier, klej

Przebieg zajęć

1.      Przywitanie się z uczniami.

2.      Zadanie zagadki dzieciom na temat tego o czym będziemy dzisiaj mówić:

Stoją przy drodze na jednej nodze ,

każdemu kierowcy ku przestrodze

obrazki na nich rozmaite ,

czyta kierowca zamiast liter

 

3.      Pogadanka. Po co ludzie wymyślili znaki drogowe? Dlaczego znaki drogowe są tak ważne dla kierowców i pieszych? Jakie znaki drogowe znacie?

a)      Wierszyki na temat znaków drogowych:

- Trójkąty żółte z brzegiem czerwonym,

z rysunkiem czarnym jak pióra kawcze

mówią: „Uważaj na mój rysunek!”,

bo to są ZNAKI OSTRZEGAWCZE.

 

Te duże koła z brzegiem czerwonym,

Które z daleka widać od razu,

„Nie wolno!” – krzyczą głosem donośnym,

bo to są właśnie ZNAKI ZAKAZU.

 

Inne zaś koła – z niebieską twarzą

i białą strzałką jak ptasi pazur,

mówią stanowczo: „Jedź jak ci każę!”,

dlatego są to ZNAKI NAKAZU.

 

A prostokąty oraz kwadraty,

te z tłem niebieskim stojące z gracją

INFORMACYJNE są to ZNAKI,

bo zawsze służą informacją.

 

b)     Przyporządkowanie znaków drogowych do danej kategorii np. według koloru (żółte, czerwone, niebieskie), kształtu (koło, prostokąt, trójkąt)

c)      Zapoznanie dzieci z sygnalizacja świetlną oraz przejściem dla pieszych.

 

4.      Zabawa „samochody na drodze”. Każde dziecko- samochód, porusza się zgodnie z sygnalizacją świetlną (światło zielone-bieg, żółte- marsz, czerwone- stanie w miejscu). Nauczyciel kieruje sygnalizacją świetlną. Samochody musza pamiętać, że przy czerwonym świetle nie można stać na przejściu dla pieszych.

 

5.      Samodzielnie wykonujemy znak drogowy ustąp pierwszeństwa metodą wydzieranki.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin