Definicja turystyki
Słowo turystyka pochodzi od francuskiego pojęcia tour, które oznacza wycieczkę, podróż kończącą się powrotem do miejsca skąd nastąpił wyjazd. Najogólniej można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje definicji turystyki – klasyczne i współczesne.
Definicje klasyczne:
§ „Turystyka jest to zespół stosunków i zjawisk, które wynikają z podróży i pobytu osób przyjezdnych, o ile nie występuje w związku z tym osiedlenie i podjęcie działalności zarobkowej”(W. Hunziker)
§ „Turystyka stanowi całokształt stosunków i zjawisk związanych z podróżą i pobytem odwiedzających w jakiejś miejscowości, z tym że pobyt nie przekształca się w stałe zamieszkanie"(A.Sess)
Definicja współczesna
„Turystyka w szerokim znaczeniu jest to całokształt zjawisk ruchliwości przestrzennej związanych z dobrowolną czasową zmianą miejsca pobytu, rytmu i środowiska życia oraz z wejściem w styczność osobistą ze środowiskiem odwiedzanym(przyrodniczym, kulturowym bądź społecznym)” (K.Przecławski)
Turystyka wypoczynkowa
Turystyka wypoczynkowa służy regeneracji sił fizycznych i psychicznych. Jej głównym celem jest relaks, który może mieć różne formy a ich wybór zależy między innymi od naszych zainteresowań, możliwości finansowych i wieku, a nawet stanu cywilnego.
Młode małżeństwa chcą spędzić jak najwięcej czasu wspólnie i w pięknych miejscach, rodziny z dziećmi skłaniają się ku agroturystyce, a samotni żądni przygód młodzi ludzie uprawiają clubbing, zarówno w kraju jak i za granicą (niestety nie jest to tanie).
Wybrane (umowne) formy turystyki wypoczynkowej:
§ Agroturystyka
§ Turystyka handlowa
§ Turystyka rozrywkowa
§ Turystyka morska
§ Turystyka seksualna
§ Clubbing
Agroturystyka
§ Wypoczynek w gospodarstwach rolnych oferujących produkty własnego wyrobu oraz dających możliwość zapoznania się z systemem produkcji rolnej. Z tego typu wypoczynku najczęściej korzystają rodziny z dziećmi.
Turystyka handlowa
§ Głównym celem wyjazdu jest nabywanie produktów i usług w miejscu pobytu. Jej odmianą jest turystyka przygraniczna.
Turystyka rozrywkowa
§ Wypoczynek w miejscach zapewniających spędzanie wolnego czasu w formie różnego rodzaju zabaw, np. parki rozrywki, parki tematyczne, kasyna.
Turystyka morska
§ Wypoczynek na jachtach, statkach pasażerskich, promach morskich. Jedną z form turystyki morskiej jest cruising, czyli wycieczka morska, w czasie której zwiedza się kolejne porty a przy tym dobrze bawi.
Turystyka seksualna
§ Najważniejszym celem wyjazdu jest wchodzenie w relacje seksualne z przedstawicielami społeczności lokalnej. Turystyka ta powoduje wiele negatywnych skutków społecznych, m.in. AIDS, rozwój alkoholizmu czy prostytucji.
Gdy funkcja wypoczynkowa turystyki jest w pełni realizowana, stymuluje ona rozwój społeczny i gospodarczy. Turystyka wypoczynkowa polega nie tylko na biernym wypoczynku, ale także na sportowej aktywności i odnowie biologicznej oraz korzyściach płynących z przebywania w warunkach sprzyjających tej odnowie (np. SPA, górskie powietrze).
Turystyka jest elementem życia każdego przeciętnego człowieka i źródłem rozrywki, na jakie powinno stać każdego, kto po całym i ciężkim roku w pracy szuka wypoczynku.
Marygold1