Zajęcia plastyczne rozwijające aktywność twórczą dziecka inspirowane treściami ekologicznymi.doc

(91 KB) Pobierz

Zajęcia plastyczne rozwijające aktywność twórczą dziecka
inspirowane treściami ekologicznymi

 

 

 

 

Charakterystyka adresata projektu czyli uczniów klas trzecich szkoły podstawowej

U dzieci w wieku wczesnoszkolnym bardzo dynamicznie powstają motywacje do działań twórczych, które należy chronić, podsycać i umacniać. W spontanicznej działalności plastycznej kształtuje się ich poznawczy, emocjonalny i kreacyjny stosunek do świata. Należy na tym etapie umacniać wrodzone predyspozycje w zakresie widzenia plastycznego, aby mogły przetrwać i rozwijać się w kolejnych okresach życia. Postawa twórcza, jaką wyrabiamy u dziecka podczas działań plastycznych uwidoczni się w przyszłości jako dociekliwość naukowa, zaangażowanie i aktywność.

Dzieci w klasie III posiadają już spory zasób wiedzy, w tym również na tematy przyrodniczo-ekologiczne. Potrafią również z dużym powodzeniem posługiwać się i przyswajać nowe techniki plastyczne. Są komunikatywne, potrafią budować ciekawe, pełne wypowiedzi. Potrafią dyskutować. Uzasadniają swoje pomysły, opinie, wyobrażenia. Dzieci już znają się trzeci rok, więc nie mają oporów do uzewnętrzniania się, do współpracy w grupie. Bardzo szybko potrafią stworzyć sobie warsztat pracy, zgromadzić potrzebne materiały do wykonania prac plastycznych. Są otwarte na różne propozycje i pomysły, tryskają energią twórczą, angażują się mocno w tematykę zajęć.

Pobudzanie wyobraźni i zaangażowania emocjonalnego, oddziaływanie na sferę emocjonalną i intelektualną dzieci w tym wieku staje się szansą budzenia i rozwijania pozytywnej postawy wobec przyrody i jej ochrony. Swój emocjonalny stosunek do świata przyrody i zagadnień ekologicznych dzieci wspaniale wyrażają językiem plastyki.

 

Charakterystyka zajęć oraz sposobu ich realizacji

Metody pracy

Podczas zajęć nauczyciel powinien stwarzać sytuacje zmierzające do jak najpełniejszego wykorzystania potencjału twórczego dzieci. Metody pracy na zajęciach opierają się na założeniach innowacyjnych metod stymulujących aktywność twórczą dziecka, np. trening twórczego myślenia, burza mózgów, synektyka (Limont 1994), metoda projektów, drama itp.

Metody te umożliwiają dzieciom prawidłowe rozwijanie twórczej sfery poznawczej, emocjonalnej i psychomotorycznej osobowości. Wykorzystywane powinny być zarówno: gry i zabawy, metafory, wolne skojarzenia, otwarte i prowokujące pytania, aktywne współuczestnictwo, wczuwanie się w różne obiekty, postacie oraz inne techniki.

Działania plastyczne dzieci powinny obejmowaćżne rodzaje technicznego wykonywania określonych zadań, a więc oprócz tradycyjnego rysowania i malowania również lepienie, składanie, konstruowanie z różnych materiałów - często odpadów, surowców wtórnych, materiałów przyrodniczych itp. Uczniowie często sami wybierają technikę plastyczną, tworzywo i materiał do wykonania pracy plastycznej. Należy zorganizować sprzyjające warunki do działalności plastycznej, aby dzieci mogły pracować, odczuwając pełną satysfakcję z dobrze wykonanego zadania i jednocześnie radość z tworzenia.

Oprócz czynności plastycznych podczas zajęć dzieci będą tworzyły różnego rodzaju wypowiedzi słowne - np. twórcze opowiadanie oraz pisemne, np. pisanie haseł itp. Często będą to wypowiedzi o dużym zabarwieniu emocjonalnym, dlatego bardzo ważne jest aby na zajęciach panowała atmosfera tolerancji, współpracy i aprobaty.

 

Cele główne zajęć:

- rozwój twórczej aktywności plastycznej dzieci poprzez pobudzanie inwencji twórczych i wyobraźni, w tym również wyobraźni plastycznej

- doskonalenie znajomości i posługiwania siężnorodnymi technikami plastycznymi

- rozszerzanie horyzontów myślenia i odczuwania,

- głębsze przeżywanie i kształtowanie świata oraz refleksji nad nim poprzez wprowadzanie ich w tematykę przyrodniczo-ekologiczną

- umiejętność współpracy w grupie oraz wywiązywania się z powierzonych zadań

Tematyka zajęć plastycznych jest związana z zagadnieniami przyrodniczo-ekologicznymi, z różnego rodzaju świętami czy też akcjami ekologicznymi, w które włączają się uczniowie. Zajęcia często nawiązują do odbytych wcześniej wycieczek lub zajęć przyrodniczo-ekologicznych realizowanych w ramach programu nauczania. Są one wielką inspiracją dla plastycznej twórczości dzieci.

Forma, miejsce i czas realizacji projektu

Termin realizacji zajęć przewiduję od września do czerwca w roku szkolnym. Odbywać się będą w sali lekcyjnej raz w miesiącu. Wyjątkiem jest okres pomiędzy 21 marca a 21 kwietnia, kiedy to co tydzień odbywać się będą spotkania-konsultacje w ramach przygotowań do realizacji akcji - przedsięwzięcia prowadzonego metodą projektów "Ratujmy naszą planetę" w ramach obchodów Święta Ziemi.

Ramowy rozkład zajęć

WRZESIEŃ
"Akcja - sprzątanie świata"
Temat: "Segregujemy śmieci" - projektowanie i wykonanie ciekawych pojemników do surowców wtórnych.
Cele poznawcze:

- uczniowie znają sposoby segregowania odpadów i znają zasadę recyklingu


Cele plastyczne:

- uczniowie potrafią zaprojektować i wykonać pojemniki na odpady wykorzystując różnorodne materiały


Cele emocjonalno-motywacyjne:

- rozumieją konieczność segregacji śmieci starając się stosować...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin