SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ PORANNEGO KRĘGU.doc

(27 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ PORANNEGO KRĘGU

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ PORANNEGO KRĘGU

LATO

PROWADZĄCA:               Magdalena M., Jadwiga B.

Dzieci:                                          4 i 5 letnie, dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych

Data:                                          28.06.2007r.

Temat:               Poznajemy zwiastuny lata. Stymulujemy nasze zmysły podczas zajęć prowadzonych w oparciu o metodę „Porannego kręgu”.

 

CEL OGÓLNY:              Rozwijanie umiejętności wielosensorycznego poznawania świata

CELE OPERACYJNE:

Dziecko:

   Doskonali wrażliwość zmysłową poprzez angażowanie zmysłu: wzroku, słuchu, smaku, dotyku, węchu w trakcie działalności

   Zapoznaje się z kolorem, smakiem, zapachem związanym z latem

   Określa smak letnich owoców

   Określa cechy ognia (ciepły, jasny, czerwony)

   Udziela poprawnych odpowiedzi na pytania dotyczące treści wiersza J. Brzechwy „Przyjście lata”

   Wypowiada się na temat swoich odczuć podczas zajęć

   Poznaje zasady bezpiecznego postępowania z ogniem,

   Wie, jaka porę roku przyporządkować do koloru

   Zna miejsca gdzie może odpocząć latem

   Wystukuje rytmy za pomocą grzechotki

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

1.     Piosenka powitalna: „A hej, a ho…”

 

2.     Kolor wokoło: czerwony”, opalone słońcem twarze itp.

 

 

3.     Żywioł: ogień – zapalenie lampki zapachowej –róży. Ogień dla człowieka : coś dobrego ciepło, coś złego – pożar, zniszczenie

 

4.     Zapach – nacieranie dłoni olejkiem z róż i śpiewanie piosenki – „Witaj Aniu….”

5.     Przypomnienie o porach roku: wyliczanka jakiej pory roku brakuje, skojarzenia – pora roku – kolor

 

6.     Piosenka „Kolorowa wyliczanka” klauza dotycząca pór roku – nakładamy dzieciom czerwone szarfy, bawimy się w koło:

„ Kolor wiosny – to zielony

Ratatam, ratatam

Powiedz co znasz zielonego

Powiedz, powiedz nam…”

Kolor lata – to czerwony….

Kolor jesieni – to żółty

Kolor zimy – to niebieski

 

7.     Wiersz „Przyjście lata…” J. Brzechwa

-rozmowa nt  wiersza

- na końcu dziecko przychodzi w pelerynce lata z koszem z letnimi owocami: porzeczki, czereśnie, maliny, wiśnie

 

8. Piosenka „Lato, lato, lato czeka….”

 

9. Gdzie odpoczywamy: dzieci oglądają obrazki i rozmawiają o tym, gdzie można odpoczywać latem, oglądaąa, dotykają: muszle, piasek, szyszki

 

10. instrument – grzechotka:

„i-dzie la - to” – wystukujemy rytm.

„cze- reś- nie”, mu- sze- lki”, gó-ry, wo –da

 

11. samogłoska „i” w różnych układach logarytmicznych

 

12. relaks przy muzyce: nagranie z płyty

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin