zabawy na zajęcia teatralne.odt

(25 KB) Pobierz

„Idący cień”

Dzieci stoją parami. W rytm skocznej muzyki jedno z dzieci zaczyna iść do przodu. „ Cień” podąża za nim, naśladując jego ruchy. Jeżeli nagle nastąpi przerwa w muzyce, dzieci zamieniają się rolami. „ Cień” staje się przewodnikiem.

 

 

„Lustrzane odbicie”

Dzieci stoją w parach naprzeciwko siebie. Jedno z nich zaczyna wolno się poruszać, drugie naśladuje jego ruchy tak, jakby było jego lustrzanym odbiciem. Zmiana ról przy zmianie melodii.

 

 

„Jestem Twoją pogodą”

Dzieci siedzą w parach naprzeciwko siebie. Nauczyciel opowiada historię pogody, którą dziecko odgrywające rolę pogody, musi przy pomocy palców na twarzy/plecach swojego kolegi przedstawić ( zamknięte oczy).

Jest ranek. Pierwsze promienie słońca uderzają w moje ciało. Łagodny wiatr wieje mi w twarz, wiatr staje się coraz silniejszy, kołysze moim ciałem, ba – wstrząsa nim. Czuję pierwsze krople deszczu uderzające w moje ciało, uderzają coraz mocniej, deszcz spływa po mnie, woda przybiera do moich stóp, ochlapuje je i moje nogi. Deszcz powoli ustaje, woda opada, jej krople spływają mi ze stóp. Słońce znów świeci, wiatr ogrzewa i wysusza moje ciało. Zmiana ról.

 

 

„Gra z pudełkami”

Dzieci siedzą w rozsypce po całej sali. Nauczyciel opowiada:

Jesteście czarodziejskimi szkatułkami. Jesteście bardzo małe i szczelnie zamknięte. A teraz szkatułki pomału otwierają się i wychodzi z nich……fruwający motyl – dzieci naśladują jego ruchy. A teraz wszystkie pudełka z powrotem się zamykają i wychodzą z nich same ryby….a teraz znowu się zamykają…itd. Ze szkatułek mogą wychodzić również:

- niemowlaki, które są strasznie głodne

- dumnie kroczące naostrzone kredki

- miauczące koty

- węże

……..i na końcu wychodzą ludzie.

 

 

„Muzyczni wojownicy”

To ćwiczenie kształci głęboki głos i emisję głosu.

Salę dzielimy na dwie części za pomocą wyraźnej liny. Dzieci również dzielą się na dwa szczepy. Każdy szczep wybiera spośród siebie jednego wojownika, który nabiera powietrze w swoje płuca i powoli wypuszcza je, śpiewając dowolny dźwięk. W tym czasie biegnie do drugiego szczepu i stara się dotknąć jak najwięcej dzieci ( grupa może uciekać tylko w granicach swojego terytorium), po czym wraca zanim skończy mu się powietrze i przestanie śpiewać. Wszyscy dotknięci stanowią trofeum wojownika i przechodzą do jego grupy. Drugi szczep też wysyła swojego wojownika.

 

„Wizualizacja z dźwiękiem”

Nauczyciel odczytuje tekst, robiąc duże przerwy między zdaniami i wyrazami, podczas których grupa różnymi dźwiękami i odgłosami ilustruje zasłyszane zdania:

Jedziemy pociągiem…zbliżamy się do lasu…drzewa szumią…ptaki…owady…

Zwierzęta…w oddali słychać domowe zwierzęta…ptactwo domowe…jadą traktory…samochody… jesteśmy w  mieście…hałas, pisk…ludzie rozmawiają…krzyczą….jedziemy pociągiem….znów  jesteśmy lesie…

 

 

„Improwizacje ruchowe”

1.                                                                                                                                                                                                                                                                                      

1. Pranie.

- zdejmowanie brudnego ubrania

- wkładanie do pralki

- wlewanie wody

- wsypywanie proszku

- pranie

- wykręcanie

- wieszanie

- prasowanie

3. Budowanie domu

- rysowanie projektu

- przywożenie taczką materiałów na budowę

- robienie zaprawy murarskiej

- murowanie ścian

- patrzymy czy stoją dobrze i prosto

- wstawiamy okna i drzwi

- malujemy ściany

- cieszymy się, radość nieopisana

- odpoczywamy

2. Ogrodnik

- sadzenie i sianie

- kopanie ogródka

- zgrabianie

- robienie grządek

- sianie – sadzenie

- podlewanie

- patrzymy jak rośnie

- zrywanie i wąchanie kwiatów

- oddajemy je sąsiadowi

4. Toaleta poranna

- budzimy się

- przecieramy oczy

- przeciągamy się

- ziewamy

- patrzymy w lustro OCH!

- myjemy twarz, szyję, uszy i zęby

- wycieramy się

- patrzymy w lustro ACH!

- cieszymy się

 

 

„Marionetki” – melodia fortepianowa J.Garściana – „ Ikebana” – „ Tańcząca Marionetka”

Dzieci w parach zajmują w sali, tak, by sobie nawzajem nie przeszkadzać. Jedna osoba jest marionetką, która leży na plecach na podłodze, druga jest aktorem poruszającym niewidzialnymi sznureczkami. Pociąganie za sznureczek do góry lub poluzowanie – powoduje podnoszenie i opadanie zawieszonych na nich kolan, łokci itp. ruch dopasowujemy do brzmienia utworu i jego tempa.

 

 

„Dyrygent” – utwór „ Eine klenie Nachtmusik” A. Mozarta

Dzieci stoja w kręgu. Po kolei przez kilkanaście sekund każde dziecko jest „ dyrygentem”, czyli wykonuje różnorodne ruchy rękami zgodnie z rytmem muzyki. Wszystkie dzieci naśladują go, po czym „ dyrygent” wyraźnym gestem dziękuje i oddaje „ batutę” komuś innemu.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin