Scenariusz zajęć Nr 3-dbamy o zdrowie.doc

(30 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć Nr 3

Scenariusz zajęć Nr 3 –Dbamy o zdrowie

I.  Temat : Dbamy o zdrowie

Cele : -    wyrabianie nawyku dbania o zdrowie i urodę

-          ćwiczenie umiejętności słuchania krótkich utworów literackich czytanych przez nauczycielkę

-          doskonalenie umiejętności rozpoznawania niektórych przedmiotów poprzez dotyk

-          ćwiczenie przestrzegania określonych zasad w zabawach

-          wytwarzanie miłej atmosfery w grupie

 

Środki dydaktyczne :

-          opowiadanie Marii Kownackiej „Kukuryku na ręczniku”

-          szczoteczka i pasta do zębów, mydło, ręcznik, grzebień

-          kredki lub farba do malowania palcem

-          woreczek

 

Przebieg :        

 

1.Dzieci stoją w kręgu. Nauczycielka zachęca je do zabawy, mówiąc : Podniosą  rękę do góry ci , którzy :

-          myją ręce przed posiłkiem

-          myją ręce , kiedy je ubrudzą

-          myją zęby rano i wieczorem

-          lubią się kąpać

-          lubią czystość

 

2.Zaproszenie dzieci do słuchania opowiadania Marii Kownackiej „Kukuryku na ręczniku”

                 Nauczycielka czyta . Dzieci słuchają.

 

3.Omówienie treści  :

                O czym dzieci zapominały przed jedzeniem?

                Co zrobiła mama ?

                Kto przypominał dzieciom o myciu rączek ?

 

4. zabawa dydaktyczna „ Czarodziejski worek”

               -Dzieci siedzą w kole. Nauczycielka układa na dywanie : mydło, ręcznik, grzebień,

                lusterko, szczoteczkę do zębów, pastę do zębów,

              Dzieci określają do czego służą te przybory.

               -Nauczycielka chowa przybory do woreczka.

                 Dzieci kolejno wkładają do niego rękę i na podstawie dotyku podają nazwę

                przyboru, a następnie wyjmują pokazując wszystkim w celu sprawdzenia czy się

                nie pomyliły.

 

5. Zabawa „ Pokaż jak…”

-          myjesz buzię, zęby, ręce, jak się czeszesz, wycierasz buzię, obcinasz paznokcie, jak myją nogi…

 

 

6. Zabawa ruchowa „ Znajdź swoją parę”

              Nauczycielka ma w pudełku znaczki z narysowanymi przyborami toaletowymi. Dzieci losują znaczki. Przyklejają sobie do bluzeczki. Poruszają się w rytm muzyki i muszą dobrać się parami : pasta ze szczotką, mydło i ręcznik, grzebień i lusterko,

 

7. Zabawa „ Zgaduj – zgadula”

             Chętne dziecko pokazuje za pomocą gestów np.: mycie zębów – pozostałe

             dzieci  nazywają tę czynność.

 

8. Zabawa ruchowa przy piosence „ Pucu, pucu”  (CD Moje 3 i 4 lata – 25)- mamy tańczą z dziećmi, ( można zrobić koło i podskoki )

 

9. Malowanie palcem lub kolorowanie szablonu ręcznika z kogutkiem

              Nauczycielka omawia pracę. Pokazuje sposób wykonania.

                         Zaprasza dzieci do wykona pracy

 

10. Mycie rączek w łazience.

 

II. Zaproszenie do stołu na poczęstunek

 

III. Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań

 

Zestaw zabaw ruchowych Nr 1

Piłki, tunel,

zabawa przy piosence „ Jedzie pociąg” (CD Moje 3 i 4 lata – 37)

1.    Zabawa  orientacyjno-porządkowa –BIEGNIJ DO MAMY - mamy stoją jedna obok drugiej, dzieci biegają, na sygnał dzieci biegną do mamy

2.     Zabawa lub gra o charakterze ożywiającym psychicznie i rozgrzewającym fizycznie ( znana, masowa, lubiana). KTO SZYBKO USIĄDZIE – dzieci i mamy  chodzą po sali , na sygnał tamburyna szybko siadają na dywanie

3.     Zabawa  na czworakach „TUNEL”– przejście w tunelu.

4.     Zabawa  z elementami równowagi  „ BOCIANY”.- dzieci chodzą swobodnie, na sygnał tamburyna staja na jednej nodze

5.     Zabawa  bieżna FIGURKI– dzieci biegają przy muzyce, na przerwę robią figurki (CD Moje 3 i 4 lata – 32)

6.     Zabawa lub gra rzutna, chwytna- PIŁECZKI – mama rzuca do dziecka piłkę , a dziecko do mamy

7.     zabawa – podawanie piłki górą – wszyscy siedzą jedno za drugim, pani podaje piłkę nad głową do tyłu , i tak kolejno

Ćwiczenia porządkowo-wychowawcze- dzieci zbierają przybory

Opracowała: Wiesława Kruczkowska

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin