SCENARIUSZ
„BAL KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ
– POZNAJEMY POLSKĘ , WŁOCHY , BELGIĘ ”
DATA: 19.11.2008 r.
GRUPA: 4-5 -latki
OSOBY ODPOWIEDZIALNE: Marzena Chorążewicz , Renata Szmit
CELE OGÓLNE:
Ø poznanie tradycji, zwyczajów niektórych krajów Unii Europejskiej
Ø zapoznanie z krajami – Polska , Włochy , Belgia
CELE OPERACYJNE: dziecko
Ø potrafi wymienić niektóre państwa należące do Unii Europejskiej – Włochy,
Belgia , Polska
Ø zna nazwę stolice w/w państw
Ø zna barwy narodowe państw - flaga,
Ø potrafi się przywitać w danym języku ,
Ø zna słynne potrawy danego państwa ,
Ø zna postacie z bajek, z danego kraju
Ø potrafi wspólnie się bawić.
METODY:
P integracyjne,
P praktycznego działania,
P słowne,
P oglądowe,
P aktywizujące: pedagogika zabawy
FORMY PRACY:
P indywidualna,
P praca z całą grupą,
P zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
P magnetofon, płyta z nagraniami
P flagi państw
P hymny państw
P kolorowanki dla dzieci
P legenda o Europie
Przebieg spotkania:
1. Wprowadzenie pocztu sztandarowego z flagą Unii Europejskiej .
2. Wysłuchanie hymnu Unii Europejskiej.
3. Zapoznanie dzieci z podstawowymi informacjami dotyczącymi Europy
i Unii Europejskiej :
SPOTYKAMY SIĘ DZISIAJ , ABY POZNAĆ KRAJE EUROPY. CHCĘ ABYŚMY
LEPIEJ POZNALI KONTYNENT , NA KTÓRYM MIESZKAMY.
Na początku posłuchajcie „Legendy o Europie ”
Według legendy na azjatyckim wybrzeżu Morza Śródziemnego,
tam gdzie dzisiaj znajduje się Liban, żyła księżniczka o imieniu
Europa. Jej ojcem był król Agenor. Pewnej nocy Europie przyśniło
się, że kłócą się o nią dwa kraje o postaciach kobiet. Jedna Azja,
chciała, aby Europa pozostała tu gdzie jest. Druga , kraj leżący po
przeciwnej stronie, otrzymała od króla bogów Zeusa rozkaz
wyprowadzenia jej nad morze.
Następnego ranka księżniczka zbierała nad brzegiem morza muszle.
W pewnej chwili z wody wyszedł potężny, lecz łagodny byk.
Przekonał on Europę by usiadła na jego grzbiecie i popędził przed
siebie. Po drodze byk wyznał Europie, że jest Zeusem, który przybrał
postać zwierzęcia. Uprowadził księżniczkę na grecka wyspę Kretę i
tam pojął ją za żonę.
Pytania do przedszkolaków:
a) kim była EUROPA ?(księżniczką )
b) jak miał na imię władca bogów , który zakochał się w Europie?(Zeus)
c) w jakie zwierzę zamienił się Zeus? (byka )
d) czy Europa bała się byka?
e) na jakiej wyspie wylądowali? (na Krecie )
4. Co to jest UNIA EUROPEJSKA ?
Niektóre państwa zrozumiały ,że lepiej ze sobą współpracować niż
rywalizować . I tak powstał pomysł utworzenia wspólnoty państw -
UNII EUROPEJSKIEJ .
Obecnie w jej skład wchodzi 27 państw.
5. Przedstawienie wyglądu flagi Unii Europejskiej
Flaga Unii Europejskiej – na niebieskim tle 15 gwiazd .
6. Przedstawienie pierwszego kraju – Stolicy Unii Europejskiej – Belgii .
7. Prezentacja kraju BELGIA – grupa III (załącznik 1).
8. Przeniesienie się do następnego kraju – Państwa Unii Europejskiej –
Włoch.
9. Prezentacja kraju WŁOCHY – grupa II (załącznik 2).
10. Wprowadzenie pocztu sztandarowego. Wysłuchanie hymnu.
11. Prezentacja kraju POLSKA – grupa I (załącznik 3) .
12. Rozdanie dzieciom kolorowanek z postaciami bajkowymi poznanych
krajów Unii Europejskiej (załącznik 4).
Opracowały : Marzena Chorążewicz , Renata Szmit .
Załącznik 1
SCENARIUSZ PREZENTACJI GRUPY 6-LATKÓW
„BAL KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ – WITAMY W BELGII”
GRUPA: 6-latki
OSOBY ODPOWIEDZIALNE: Ewa Sztandarska i Magdalena Piotrowska
Ø potrafi wymienić niektóre państwa należące do Unii Europejskiej – Belgia,
Ø zna nazwę stolicy Belgii – Bruksela,
Ø zna barwy narodowe Belgii – flaga,
Ø potrafi się przywitać w językach używanych w Belgii: flamandzki, francuski,
Ø zna słynne potrawy tego państwa: frytki, gofry, małże, praliny.
Ø śpiewa piosenkę o Unii Europejskiej,
Ø recytuje wiersz o Belgii,
Ø zna postacie z bajek, z tego kraju: Smerfy.
Ø potrafi przygotować symbol związany z Belgią, np.: wietrzyki z bibułek w kolorach barw
narodowych: czarny, żółty, czerwony, flaga Unii Europejskiej.
· integracyjne,
· praktycznego działania,
· słowne,
· oglądowe,
· aktywizujące: pedagogika zabawy
· indywidualna,
· praca z całą grupą,
· zbiorowa.
· magnetofon,
· piosenka „Unia Europejska” – Śpiewające Brzdące cz. 8,
· wiersz „Belgia” – zasoby własne,
· piosenka „Smerfów świat”,
· chorągiewki, wietrzyki,
· pralinki, frytki, gofry do degustacji dla dzieci,
· kolorowanki – Smerfy.
PRZEBIEG:
1. Recytacja wiersza pt. Belgia, cz. I:
O Belgii można by wiele,
lecz dziś Belgowie się szczycą,
że we wszystkich stolicach Europy
Bruksela – Europy stolicą!
2. Śpiew piosenki z chorągiewkami i wietrzykami (rekwizyty wykonane przez dzieci):
UNIA EUROPEJSKA
Niebieska flaga ubrana jest w gwiazdki,
jest ich dwanaście i każda na piątkę.
Jak w nocy na niebie świecą wszystkie dla nas.
Jesteśmy w Europie i wy i ty i ja.
Ref.: Europo nasza, Europo nasza,
niebieski sztandar powiewa nad głowami.
To unia bez barier, to unia bez granic,
Jesteśmy Europejczykami.
3. Recytacja wiersza pt. Belgia, cz. II:
A jeśli Cię ktoś zapyta:
„Co w Belgii najbardziej zachwyca?
Frytki? Diamenty? Czy Smurfy?”
Stolica – odpowiedz – stolica!”
4. Śpiew piosenki „Smerfów świat” – zaproszenie wszystkich do zabawy w kole.
5. Recytacja wiersza pt. Belgia, cz. III :
Najpiękniejszy rynek w Europie
rozściela dywany z kwiatów!
Zachwyca misterną robotą
z koronek utkany ratusz.
1Bruksela jest
taka śliczna!
wykształcona!
dwujęzyczna…
Gdy tu będziesz w sprawach ważnych,
mów jak ci wygodnie:
„Bonjour” po francusku,
lub flamandzku „Goedemorgen”.
6. Nauka powitania w języku francuskim i flamandzkim.
7. Zaproszenie dzieci do degustacji pralin, frytek i gofrów i zupy brukselkowej – po balu,
rozdanie kolorowanek ze Smerfami.
opracowała: Ewa Sztandarska i Magdalena Piotrowska
Załącznik 2
SCENARIUSZ PREZENTACJI GRUPY 4-5 -LATKÓW
– POZNAJEMY WŁOCHY ”
Ø zapoznanie z pierwszym krajem – Włochami
Ø zna nazwę stolicy Włoch – Rzym ,
Ø zna barwy narodowe Włoch – flaga,
Ø rozpoznaje państwo na mapie po kształcie – but
Ø potrafi się przywitać w języku włoskim ,
Ø zna słynne potrawy tego państwa: spaghetti , pizza ,
Ø zna postacie z bajek, z tego kraju: Pinokio .
Ø potrafi przygotować symbol związany z Włochami – flaga Włoch na opasce na
głowę , flaga Unii Europejskiej.
P magnetofon, płyta „Muzyka i tańce ludowe krajów unii europejskiej ”
P flaga Włoch
P atrybuty państwa Włochy – ilustracje
P kolorowanki przestawiające Pinokio
Przebieg :
1. Wejście nauczycielki z grupy :
COŚ WAM POWIEM NA POCZĄTEK – MÓWIENIE WŁOCHY TO WYJĄTEK,
NASZ POLSKI POMYSŁ , ANOMALIA – BO WSZĘDZIE MÓWI SIĘ ITALIA
2. Powitanie wszystkich obecnych przez dzieci w języku włoskim :
· CIAO (ciał ) – Cześć ( dzieciom )
· BUON GIORNO (błon dżiorno ) Dzień dobry (paniom)
3. Zaproszenie wszystkich do poznania państwa Włoch :
· Odczytanie przez nauczyciela wiersza , dzieci pokazują charakterystyczne
atrybuty Włoch .
Włochy w słynny but odziane,
morzem śródziemnym otulone,
głośnym śmiechem przywitane
na gondoli przewiezione.
Gdy ochotę masz na pizzę
lub spaghetti w pomidorach,
jedź do Włoch, bo tam na pewno
kupisz to o różnych porach.
Restauracji jest tam mnóstwo
i turystów też tysiące.
To jest miejsce na wakacje,
bo tam zawsze świeci słońce.
A gdy jesteś marzycielem,
co uwielbia miejsca cudne,
więc w Wenecji wsiądź w gondolę,
to z pewnością nie jest nudne.
Dziwne miejsca i budowle
także Włochy różne mają:
Colosseum, wieża w Pizie
do zwiedzania się nadają.
Słynny śpiewak Pavarotti,
znany jest na całym świecie,
a urodził się we Włoszech,
teraz już i o tym wiecie.
" Ave Cesar" wołaj w Rzymie
to stolica jest imperium!
Od antyku aż do dzisiaj
jest Panteon, Koloseum!
4. Przedstawienie dzieciom państwa w państwie RZYM – w jego obrębie
WATYKAN- GDZIE SWĄ WŁADZĘ SPRAWUJE PAPIEŻ (Zdjęcia)
· PAPIEŻ POLAK - JAN PAWEŁ II
· PAPIEŻ BENEDYKT XVI
5. Wysłuchanie muzyki charakterystycznej dla Włoch
· Zabawa przy muzyce
6. Przedstawienie dzieciom włoskiej postaci bajkowej – Pinokio napisana przez
Włocha CARLO COLLODIEGO
OTO PAJACYK , PAJACYK MAŁY
OD RANA HUMOR MA DOSKONAŁY
NA DREWNIANYCH NÓŻKACH PRACUJE
PRZEZ CAŁY ŚWIAT WĘDRUJE
IDZIE POLEM , IDZIE LASEM
SŁOŃCE I DESZCZ SPOTKA CZASEM
CZAPKĘ MA NA GŁOWIE
A GDY KŁAMSTWO POWIE
NOSEK JEGO DREWNIANY
ZOSTAJE WYDŁUŻANY.
7. Przedstawienie EKSPLOZJA WULKANU ETNA – ciekawostka dla dzieci –
przeprowadzenie przez nauczyciela eksperymentu chemicznego – który pozwoli
dzieciom zrozumieć
pojęcie wulkanu.
· We Włoszech znajduje się 7 wulkanów , największy w Europie –Etna.
8. Zakończenie – pożegnanie w języku włoskim
· ARRIVEDERCI (arriwederczi) – Do widzenia.
9. powrót do Polski.
Opracowała : Marzena Chorążewicz , Renata Szmit
apd61