W krainie telewizji i radia.doc

(63 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

 

 

Klasa: I

 

Temat bloku: Listopadowe podróże.

 

 

Temat dnia: W krainie telewizji i radia.

 

 

Zapis w dzienniku:

Godziny 1.00, 2.00, 3.00, 4.00 Na zegarze.

- Ćwiczenia związane z płaceniem w zakresie 4 zł.

Rozmowa o tym jak rozsądnie korzystać z audycji telewizyjnych i radiowych inspirowana doświadczeniami dzieci i treścią tekstu Laury Łącz Wampiry.

– Zapoznanie z rodzajami audycji radiowych i telewizyjnych.

– Rozmowa na temat zalet i wad oglądania telewizji i słuchania radia.

– Rozmowa na temat czasu przeznaczonego na oglądanie telewizji przez dzieci.

- Pisanie sylab: im, id, it, Im, Id, It.

Wykonanie telewizora z pudełka. Wymyślanie filmów tzw.„kreskówek”.

 

 

Cel ogólny:

- kształtowanie umiejętności świadomego odbioru programów telewizyjnych i radiowych.

 

 

Cele operacyjne:

-          czyta i pisze wyrazy i zdania z poznanymi literami,

-          wymienia rodzaje audycji telewizyjnych i radiowych,

-          potrafi opowiedzieć o swoich ulubionych audycjach radiowych i telewizyjnych,

-          zna zagrożenia wynikające z nadmiernego oglądania telewizji,

-          dokonuje prostych obliczeń zegarowych i pieniężnych,

-          uczestniczy w zabawach ruchowych.

 

Metody (wg Okonia):

Ćwiczebna, ekspresyjna, inscenizacja, zabawowa,  praca z książką, pogadanka, dyskusja,

 

 

Formy pracy: indywidualnie, grupowo, zbiorowo.

 

 

Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, płyta 1, tablica demonstracyjna 64, podręcznik s. 55-58, tamburyn, model zegara, 4 rysunki zegarów wskazujących godziny: 1:00. 2:00, 3:00, 4:00,skakanki, woreczki, kartoniki z cyframi od 1 do 4, po dwanaście 1-złotówek i pięć 2-złotówek dla każdego dziecka, koszyk, pudełko, karton, cienka tektura, klej, nożyczki, mazaki.

 

 

 

Przebieg zajęć:

 

Czynności nauczyciela:

 

Czynności ucznia:

Uwagi:

1. Zabawy z odczytywaniem wskazań zegara.

 

- Nauczyciel układa ze skakanek duży zegar, aby dzieci po położeniu się mogły udawać wskazówki. Za pomocą kartoników z cyframi zaznacza miejsca godzin: 1:00, 2:00, 3:00, 4:00. Zaznacza także woreczkiem środek zegara.

 

·         Pewien smok uwielbiał oglądać telewizję. Codziennie spędzał przed telewizorem wiele godzin. Jadł przy tym ciasteczka, cukiereczki i lizaki, wiec tył, tył i tył. O 1:00 oglądał bajkę o małym jeżyku. Zjadł podczas niej całą miskę chipsów.

·         O godzinie drugiej zaczął oglądać zawody lekkoatletyczne.

·         W czasie oglądania zawoła go inny smok, żeby pograła z nim w piłkę, ale nasz smok wolał leżeć na kanapie i patrzeć w szklany ekran.

·         O godzinie trzeciej zafascynował go film przyrodniczy o skowronkach, chociaż zza okna jego pokoju dochodził głos prawdziwego skowronka.

·         O godzinie czwartej nasz smok był już tak zmęczony jedzeniem, oglądaniem telewizji, brakiem ruchu, brakiem świeżego powietrza, że poszedł spać.

·         Śniło mu się, że biega po świeżym powietrzu, bawi się z kolegami, obserwuje ptaki i rośliny. Kiedy zbudził się następnego dnia postanowił.. Jak myślicie, co postanowił smok? Dokończcie bajkę.

 

- Ćwiczenie odwrotne.

Teraz pozostałe pary dzieci będą układać godziny na zegarze, a my będziemy odczytywać te godziny.

 

- Ćwiczenia ze zmianą środka dydaktycznego.

Nauczyciel rozkłada w różnych częściach sali rysunki 4 zegarów wskazujących godziny: 1:00, 2:00, 3:00, 4:00.

·         Jest godzina 3:00. Pora na obiad. Myjcie ręce!

·         Ciocia Hania przyjedzie o godzinie 2:00. Będziemy razem z ciocią tańczyli twista.

·         O godzinie 4:00 pójdę z mama na spacer. Będę rzucał psu kije.

·         Tata wróci dziś o godzinie 1:00 i zagramy w piłkę nożną.

 

- Ćwiczenie odwrotne.

 

 

 

 

 

 

 

2. Zabawy z płaceniem.

Dzieci dostają po dwanaście 1-złotówek i pięć 2-złotówek.

Zapraszam was do wesołego miasteczka. Dostaliście kieszonkowe na bilety. Ja będę podawać cenę biletu, a wy będziecie płacić swoimi pieniędzmi.

·         Pierwsza atrakcja- karuzela cena 2 zł.

 

Jakimi monetami płaciliście za wejście na karuzelę?

 

·         Druga atrakcja- rzucanie do celu, cena 3 zł.

 

Jakimi monetami płaciliście za możliwość rzucania do celu?

 

 

·         Trzecia atrakcja- kolejka górska, cena 4 zł.

 

 

 

 

 

Jakimi monetami płaciliście za możliwość pojechania kolejka górską?

 

Ile pieniędzy wam zostało?

W jakich monetach?

1. Zabawy z odczytywaniem wskazań zegara.

 

- Dzieci dobierają się parami i umawiają, które będzie wskazówka minutową, a które godzinową. Dzieci siadają w kręgu wokół zegara, tak, aby utworzyć właściwą godzinę.

 

·         Wskazane dzieci układają ze swoich ciał wskazówki tak, aby wskazywały godzinę pierwszą.

 

 

·         Wskazane dzieci układają ze swoich ciał wskazówki tak, aby wskazywały godzinę drugą.

 

·         Wskazane dzieci układają ze swoich ciał wskazówki tak, aby wskazywały godzinę trzecią.

·         Wskazane dzieci układają ze swoich ciał wskazówki tak, aby wskazywały godzinę czwartą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Dzieci chodzą po sali. Po usłyszeniu zdań powiedzianych przez nauczyciela musza się zgromadzić pod odpowiednim zegarem i pokazać za pomocą ruchu czynność wymienioną w zadaniu.

 

 

 

 

 

- Jedno dziecko ustawia na modelu zegara godzinę (od 1:00 do 4:00) i wskazuje dziecko, które ma ja odczytać i powiedzieć, co robi o tej godzinie w dni wolne od szkoły.

 

2. Zabawy z płaceniem.

Dzieci dostają po dwanaście 1-złotówek i pięć 2-złotówek.

 

 

 

 

·         Dzieci płacą, a potem stają w kole, chwytają się za ręce i posuwają się cwałem bocznym.

-          2 zł lub 1 zł i 1 zł

 

·         Dzieci płacą, a potem rzucają kolejno woreczkami do kosza oddalonego o 2-3 m.

-          2 zł i 1 zł lub 1 zł i 1 zł i 1 zł

 

·         Dzieci płacą, a potem stają jedno za drugim. Każde kładzie ręce na ramiona kolegi stojącego przed nim i kolejka rusza.

 

-          2 zł i 2 zł lub 2 zł i 1 zł i 1 zł, 1 zł i 1 zł i 1 zł i 1 zł,

-          3 zł

-          2zł i 1 zł lub 1 zł i 1 zł i 1 zł

 

ZAJĘCIA NA DYWANIE,

EDUKACJA MATEMATYCZNA, METODY: ĆWICZEBNA,

 

3. Praca z podręcznikiem s. 55.

-          To bilet do kina. Przeczytajcie informacje na bilecie i zaznaczcie swoje miejsce na widowni.

-          Mama dała wam pieniądze do kina na 3 bilety, po 4 zł każdy. Zapłaćcie za bilety tymi monetami. Narysujcie je.

-          Napiszcie, która godzina.

 

4. Zabawa „Spacer smoków”.

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Zajęcia na dywanie.

Tablica demonstracyjna 64.

-          Czy oglądacie telewizje i słuchacie radia? Dlaczego?

-          Co wolicie robić: oglądać telewizję czy słuchać radia? Dlaczego?

-          Jakie są wasze ulubione audycje radiowe i telewizyjne?

-          Czy macie swoich ulubionych aktorów?

-          Czy wolicie oglądać telewizję i słuchać radia samotnie czy razem z rodziną? Dlaczego?

-          Którymi zmysłami odbieracie audycje telewizyjne, a którymi – radiowe?

-          Czy rodzice pozwalają wam oglądać wszystkie audycje telewizyjne? Jak to uzasadniają?

-          Nazwijcie rodzaje audycji telewizyjnych przedstawionych na zdjęciach.

-          Wskażcie na zdjęciach, które audycje telewizyjne lubicie oglądać.

-          Co oznaczają znaczki na dole strony? Czy widzieliście takie znaczki w telewizji?

-          Jakich audycji radiowych słuchacie?

 

6. Słuchanie opowiadania Laury Łącz „Wampiry”.

·         Rozmowa na temat utworu.

-          Czego przestraszył się Wojtek?

-          Czy Jurek miał zgodę rodziców na obejrzenie filmu?

-          Dlaczego dorośli zabraniają dzieciom oglądać niektóre filmy i audycje?

-          Dlaczego niektóre filmy dzieci powinny oglądać tylko za zgodą dorosłych i w ich obecności?

 

 

 

7. Zabawa „Straszne miny”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8. Rozmowa na temat zalet i wad oglądania telewizji i słuchania radia.

-          Powiedzcie, co dobrego jest w oglądaniu telewizji. Coś dobrego to inaczej zaleta.

-          Powiedzcie, co złego jest w oglądaniu telewizji. Coś złego to inaczej wada.

-          Czy radio ma podobne zalety i wady?

 

Rozmowa na temat czasu przeznaczonego na oglądanie telewizji przez dzieci.

-          Ile godzin dziennie oglądacie telewizję?

-          Co moglibyście robić w tym czasie?

 

 

 

9. Praca z podręcznikiem s. 56-57.

S. 56

-          Odszukajcie podkreślone sylaby w wyrazach znajdujących się po ich prawej stronie.

-          Napiszcie sylaby w wielkiej lub małej liniaturze.

-          Przeczytajcie sylaby.

-          Napiszcie sylaby w wielkiej lub małej liniaturze.

S. 57

-          Przeczytajcie wypowiedzenie.

-          Przeczytajcie to wypowiedzenie z podziałem na sylaby.

-          Napiszcie to wypowiedzenie.

-          Przeczytajcie tekst wyrazowo-obrazkowy.

-          Wskażcie na obrazkach tatę Idy i tatę Adama.

-          Podpiszcie obrazki.

 

10. Zabawa „Klaskanie”

Klaszczeny dłonmi i możemy również tupać nogą.

 

 

 

 

 

11. Praca z podręcznikiem s. 58.

-          ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin