2.doc

(964 KB) Pobierz

Wentylacja

W każdym przypadku, gdy samoistna wentylacja jest niedostateczna lub nie ma jej wcale, trzeba jak naj­szybciej podjąć sztuczną wentylację. Udowodniono, że wentylacja powietrzem wydechowym (oddechy ra­tunkowe) jest skuteczna, lecz stężenie tlenu wynosi zaledwie 16-17%, trzeba więc jak najszybciej przejść na wentylację powietrzem wzbogaconym w tlen. Wprawdzie wentylacja metodą usta-usta ma tę zaletę, iż nie wymaga żadnego sprzętu, lecz jest ona nieprzyjemna ze względów estetycznych, szcze­gólnie gdy w jamie ustnej ratowanego są wymiociny lub krew. Ratownik może mieć opory przed bezpo­średnim kontaktem z ratowanym, zwłaszcza gdy jest to osoba obca.

Aby rozwiązać ten problem skonstruowano szereg prostych urządzeń, dzięki którym unika się bezpo­średniego kontaktu ratownika z ratowanym, a niektó­re z nich mogą zmniejszać ryzyko zakażenia. Szero­ko stąsowanym urządzeniem jest maska kieszonko­wa (tfacket-mask®). Jest ona podobna do używanej w anestezjologii maski twarzowej i umożliwia wenty­lację metodą usta-maska. Jest wyposażona w zasta­wkę jednokierunkową, aby powietrze wydychane przez ratowanego było usuwane na zewnątrz, a dro­gi oddechowe ratownika i ratowanego są od siebie oddzielone. Maska jest wykonana z materiału prze­zroczystego, więc można dostrzec obecność wymio­cin lub krwi. Niektóre typy masek mają ponadto koń­cówkę do podawania tlenu z prostą jednokierun­kową zastawką uchylną, dzięki czemu maska nadaje się do użytku również bez dołączenia dopływu tlenu. Dodatkowy tlen można też stosować przez maskę bez takiej końcówki, umieszczając z jednej strony pod maską rurkę z tlenem i odpowiednio ją uszczel­niając. Główna trudność połączona ze stosowaniem opisanych masek polega na zapewnieniu szczelno­ści pomiędzy'maską a twarzą ratowanego. Zaleca się przy tym'korzystanie z obu rąk.

Gdy objętości oddechowe lub przepływ wdechowy są nadmierne, dochodzi do generowania zbyt wyso­kiego ciśnienia w drogach oddechowych, zagrażają­cego rozdęciem żołądka, zarzucaniem treści pokar­mowej i jej aspiracją do płuc. Groźbę rozdęcia żołąd­ka zwiększa:

    niewłaściwe udrożnienie dróg oddechowych.

    niewydolność zwieracza przełykowego (występu­
jąca u wszystkich pacjentów z NZK).

    wysokie ciśnienie wdechowe.


Przy wentylacji powietrzem wydechowym konieczne jest stosowanie dość dużych objętości oddechowych (rzędu 10 ml kg-1). Przy stosowaniu dodatkowej po­daży tlenu należyte natlenienie i wentylację zapew­niają mniejsze objętości oddechowe, rzędu 400-600 ml (6-7 ml kg-1), co obniża ryzyko rozdęcia żołądka. Taka objętość oddechowa odpowiada prawidłowym ruchom klatki piersiowej.

TECHNIKA WENTYLACJI USTA-MASKA

Ułożyć pacjenta na wznak z głową ustawioną w
pozycji węszącej.

Przyłożyć maskę do twarzy pacjenta przytrzymu­
jąc ją oboma kciukami.

Pozostałymi palcami umieszczonymi za kątami
żuchwy wysunąć żuchwę (manewr wysuwania
żuchwy) dociskając ją do maski. Przyciskać ma­
skę do twarzy kciukami, co powinno zapewnić
szczelność (ryc. 5.7).

Ryc. 5.7. Wentylacja usta-usta

    Wdmuchiwać powietrze przez zastawkę wdecho­
wą obserwując unoszenie się klatki piersiowej.

    Przerwać wdmuchiwanie i zaobserwować opada­
nie klatki piersiowej.

    Ewentualną nieszczelność pomiędzy twarzą a
maską można zmniejszać zmieniając nacisk, ina­
czej ustawiając palce i kciuki lub zwiększając sto­
pień wysunięcia żuchwy.

    Jeśli dysponuje się tlenem, trzeba go podawać
przez odpowiednią końcówkę na masce w prze­
pływie 10 I min-1.


43


WOREK SAMOROZPRĘŻALNY

Worek samorozprężalny (typu Ambu) można połą­czyć bezpośrednio z maską twarzową, z maską krta­niową lub rurką dotchawiczą co pozwoli na podawa­nie wysokich stężeń tlenu. Przez uciskanie worka wprowadza się jego zawartość do płuc pacjenta. Gdy zwalnia się ucisk, wydychany gaz jest kierowa­ny do atmosfery przez zastawkę jednokierunkową, a worek automatycznie wypełnia się przez wlot umie­szczony na jego przeciwległym końcu. Sam zestaw worek-zastawka pozwala na wentylację płuc pacjen­ta tylko powietrzem otaczającym (FiO2 0,21). War­tość tę można zwiększyć do około 45% przez dołą­czenie dopływu tlenu o przepływie 5-6 I min-1. Po dołączeniu rezerwuaru i zwiększeniu przepływu tlenu do około 10 I min~1 można uzyskać stężenie tlenu w mieszaninie wdechowej rzędu 85%.

Mimo że stosowanie zestawu worek samorozprężal-ny-maska twarzowa umożliwia wentylację wysokimi stężeniami tlenu, korzystanie zeń przez jedną osobę wymaga sporej wprawy. Gdy korzysta się z maski twarzowej, 'często trudno jest uzyskać odpowiednią szczelność pomiędzy maską a twarzą pacjenta, i równocześnie zachować osiowe ustawienie głowy i szyi i wysuwać żuchwę jedną ręką, gdy druga zaję­ta jest uciskaniem worka. Przy znacznej nieszczelno­ści może to doprowadzić do niedostatecznej wentyla­cji płuc. Istnieje przy tym naturalna tendencja do kompensowania nieszczelności przez nadmierne uci­skanie worka, co może prowadzić do przedostawa-


nia się mieszanki wdechowej do żołądka. Wskutek tego następuje dalsze pogorszenie wentylacji i zna­cznie narasta zagrożenie zarzucaniem treści pokar­mowej i zachłyśnięciem. Ucisk na chrząstkę pierście-niowatą może zmniejszyć to ryzyko, wymaga jednak współpracy przeszkolonego asystenta. Wadliwie wy­konywany ucisk może nawet utrudnić wentylację płuc pacjenta.

Korzystniejsze jest wykonywanie wentylacji zesta­wem worek samorozprężalny-maska twarzowa przez dwie osoby (ryc. 5.8). Jedna osoba przytrzy­muje maskę oburącz wykonując równocześnie wysu­nięcie żuchwy, a osoba asystująca uciska worek. W ten sposób można uzyskać lepszą szczelność, skutecznie i bezpiecznie wentylować płuca pacjenta.

PODSUMOWANIE

    Składowymi BLS jest zapewnienie drożności
dróg oddechowych i wentylacji płuc.

    Proste rękoczyny przywracające drożność
dróg oddechowych i wentylację usta-usta mo­
gą wykonywać osoby niewyszkolone.

    W warunkach szpitalnych stosowanie pro­
stych przyrządów oraz podawanie tlenu zwię­
ksza skuteczność wszystkich rękoczynów,
mających na celu utrzymanie drożności dróg
oddechowych i wentylację.


 


Ryc. 5.8. Dwuosobowa technika stosowania zestawu worek-za­stawka-maska


44


Ryc. 5.9. Wprowadzanie maski krtaniowej

DZIAŁ 2. MASKA KRTANIOWA I COMBITUBE®

Po zapoznaniu się z rozdziałem czytelnik powinien zrozumieć:

Zastosowanie maski krtaniowej i Combitube® podczas resuscytacji

Wstęp

Skuteczne stosowanie zestawu worek samorozprę-żalny-maska twarzowa wymaga sporego doświad­czenia i wprawy. W wykonaniu osoby niedoświadczo­nej łatwo dochodzi do podawania niedostatecznych objętości oddechowych i do rozdęcia żołądka, co za­graża zarzucaniem treści pokarmowej i zachłyśnię­ciem. Alternatywne urządzenia do wentylacji stano­wią maska krtaniowa i Combitube®, które w porów­naniu z maską twarzową mogą zmniejszać ryzyko rozdęcia żołądka i umożliwić skuteczniejszą wentyla­cję; Urządzenia te mogą też stanowić alternatywę dla inftubacji tchawicy, gdy nie udało się jej wykonać lub gdy nie ma osób o odpowiednim doświadczeniu.

Maska krtaniowa

Maska krtaniowa składa się z szerokiej rurki wyposa­żonej w owalny, napełniony powietrzem mankiet, któ­rego zadaniem jest zapewnienie szczelności u we­jścia do krtani. Do praktyki anestezjologicznej wpro­wadzono ją w połowie lat 80. i udowodniono, że jest to metoda pewna i bezpieczna; maskę łatwo wpro­wadzić — stwierdza się wysoki odsetek powodzeń nawet po krótkim okresie szkolenia. Wentylacja przy użyciu maski krtaniowej jest bardziej skuteczna i łatwiejsza niż przy stosowaniu zestawu worek samorozprężalny-maska twarzowa. Jeśli są warunki do natychmiastowego wprowadzenia maski krtanio­wej, lepiej w. ogóle zrezygnować z wentylacji wor­kiem samorozprężalnym-maską twarzową. Gdy ko­rzysta się z wentylacji przerywanym ciśnieniem doda­tnim, to — pod warunkiem, że unika się zbyt wyso­kich ciśnień wdechowych (> 20 cm H2O) — można sprowadzić do minimum rozdymanie żołądka. W po­równaniu z wentylacją przy użyciu maski twarzowej korzystanie z maski krtaniowej w trakcie NZK zmniej­sza częstość występowania zarzucania treści pokar­mowej. Mimo że system ten nie w pełni gwarantuje ochronę dróg oddechowych, zachłyśnięcie związane ze stosowaniem maski krtaniowej zdarza się wyjątko­wo rzadko. Ponadto wprowadzenie maski krtaniowej nie wymaga większych zmian w osiowym ustawieniu głowy i szyi, można ją uznać za metodę z wyboru u osób z podejrzeniem uszkodzenia szyjnego odcinka kręgosłupa. Udowodniono, że maska krtaniowa do-


brze służy podczas resuscytacji wykonywanej przez personel pielęgniarski, paramedyków, jak i samych lekarzy. Podobnie jak w przypadku intubacji tchawi­cy pacjent, u którego zakłada się maskę krtaniową, musi być głęboko nieprzytomny. Gdy w otoczeniu są osoby o dużym doświadczeniu w intubacji, skorzysta­nie z maski krtaniowej jest wskazane, gdy zachodzi sytuacja „nie można wentylować, nie można zaintu-bować".

Konwencjonalną maskę krtaniową można użyć reste-rylizować 40 razy. Na rynku są również maski prze­znaczone do jednorazowego użytku, co jest szcze­gólnie cenne, w warunkach przedszpitalnych.

TECHNIKA WPROWADZANIA MASKI KRTANIOWEJ

^    /!)}

— Dobiera się maskę krtaniową odpowiedniej wiel­kości i upewnia, że mankiet uszczelniający jest w całości opróżniony. U wszystkich osób doro­słych z wyjątkiem pacjentów o bardzo drobnej budowie ciała należy stosować wielkość 4 lub 5. Zewnętrzną powierzchnię mankietu uszczelniają­cego (to znaczy tę jej część, która nie dotyka bezpośrednio krtani) żelujemy.


45


  Pacjenta należy ułożyć na plecach z głową i szy­
ją w ustawieniu osiowym. W warunkach ideal­
nych szyja powinna być lekko zgięta, a głowa od­
gięta, choć należy z tego zrezygnować w sytu­
acji, gdy istnieje podejrzenie uszkodzenia szyjne­
go odcinka kręgosłupa.

  Trzymając jak pióro wprowadza się maskę do
ust tak, by jej otwór dystalny był zwrócony ku
stopom pacjenta (ryc. 5.9). Maskę wprowadza
się pod górne siekacze zachowując kontakt gór­
nej powierzchni z podniebieniem aż do chwili,
gdy maska dotknie tylnej ściany gardła. Nastę­
pnie naóiska się ją w tył i ku dołowi wzdłuż krzy­
wizny tylnej ściany gardła, do oporu.

  Korzystając ze strzykawki napełnia się mankiet
uszczelniający z góry ustaloną ilością powietrza,
zgodnie z przytoczoną niżej tabelą. Jeśli maskę
prowadzono właściwie, rurka uniesie się o 1-2
centymetry powyżej warg.

  Jeśli tóo 30 sekundach nie udało się założyć ma­
ski krtaniowej, pacjenta należy natlenić przy uży­
ciu Packet-mask® lub maski twarzowej, a nastę­
pnie podjąć kolejną próbę wprowadzenia maski
krtaniowej.

  Potwierdzenie drożności dróg oddechowych pole­
ga na osłuchaniu klatki piersiowej w trakcie wde-

,      chu oraz stwierdzeniu symetrycznej ruchomości. Gdy słyszalny jest znaczny przeciek, można wno­...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin