Scenariusze do Opowiesci z Narnii.doc

(214 KB) Pobierz
C

C.S. LEWIS OPOWIEŚCI Z NARNII, T. 1 LEW, CZAROWNICA I STARA SZAFA

 

Temat: Baśniowy świat Opowieści z Narnii

 

Cele lekcji:

·        doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem

·        kształcenie umiejętności wyszukiwania potrzebnych informacji w tekście

·        rozpoznawanie i analiza elementów świata przedstawionego

·        rozpoznawanie cech baśni

 

Metody, techniki:

·        praca z tekstem

·        uzupełnianie tabel

 

Formy pracy:

·        zespołowa

·        indywidualna

 

Materiał:

·        załącznik nr 1

·        karta pracy nr 2

 

Tok lekcji:

 

1.      Rozmowa z uczniami na temat ich wrażeń po przeczytaniu lektury. Odpowiedzi na pytania:

a)      Co najbardziej zainteresowało cię w książce?

b)      Czy chciałbyś się znaleźć w świecie opisanym w Opowieściach z Narnii ? Dlaczego?

2.      Przypomnienie pojęcia fikcji literackiej rozumianej jako świat wymyślony przez autora i przedstawiony w dziele literackim.

Nauczyciel może rozpocząć ten fragment lekcji od pytania, co sprawia, że świat Narnii jest możliwy? Uczniowie mogą wskazać na wyobraźnię, która powołuje do powstania inne światy. Mówiąc o wyobraźni w tym ogniwie zajęć, należy się odwołać do dzieła literackiego, czyli książki S.C. Lewisa jako efektu działania wyobraźni autora.

3.      Analiza elementów świata przedstawionego w książce Lewisa (karta pracy nr 1).

To zadanie w zależności od możliwości uczniowie mogą wykonać indywidualnie, grupowo lub na forum całej klasy. Poszczególnym grupom można przydzielić opracowanie odpowiedzi na pytania z podpunktów od a) do e), przy czym najlepiej ograniczyć pracę do opisu tylko jednego świata: realnego lub fantastycznego. Liczba grup jest zatem dowolna.

Inny wariant pracy przewiduje przydzielenie po jednym pytaniu dotyczącym któregoś ze światów jednej grupie. Możliwe formy strukturyzowania klasy to: pszczele ule (koszyki), grupy wymienne. Efekty prac grupowych powinny być przedstawione i ocenione. Kartę pracy uczniowie powinni uzupełniać w trakcie pracy grup lub po zebraniu wszystkich informacji przez wszystkie zespoły.

W podpunkcie b) należy się odnieść do rozdz. 5, w którym Profesor rozmawia z dziećmi o drzwiach do innego świata. Tymi drzwiami są drzwi starej szafy wyposażonej w duże lustro. Według W. Kopalińskiego lustro symbolizuje m.in. świat. W baśniach i legendach lustro ukazuje odległe wydarzenia, pozwala zobaczyć zdarzenia minione i przyszłe. Uczniowie na pewno pamiętają lustra z baśni o Królewnie Śnieżce czy Królowej Śniegu.

 

Na podstawie odpowiednich cytatów z powieści odpowiedz na pytania i

a) ile światów opisano w powieści? Nazwij je. Uzupełnij schemat nr 1

b) Jak bohaterowie książki przedostawali się z jednego świata do drugiego? Dlaczego właśnie w taki sposób? lub: Jakie znaczenie w powieści ma szafa i lustro wbudowane w jej drzwi?

c) Gdzie toczy się akcja powieści? Wskaż elementy przestrzeni w obu światach.

d)     Kiedy i jak długo mają miejsce opisane zdarzenia?

e)      Kto uczestniczy w wydarzeniach? Pogrupuj bohaterów na głównych i drugoplanowych.

 

 

4.      Co wydarzyło się w świecie realnym, a co w świecie Narnii? Uporządkuj zdarzenia chronologicznie i wpisz je w kartę pracy.

Można podzielić klasę na 2 grupy. Jedna zajmuje się wydarzeniami w świecie realnym, a druga – zdarzeniami w świecie baśniowym. Nauczyciel przekazuje zespołom części z rozsypanką planu zdarzeń. Grupy muszą tak współpracować, aby się wymienić informacjami i uzupełnić kartę pracy.

Następnie uczniowie odpowiadają na pytanie: Co się wydarzyło w świecie realnym, a co w Narnii? i uporządkowują zdarzenia chronologicznie (załącznik nr 1, karta pracy nr 2).

 

 

5.      Wskazanie różnic między obydwoma opisanymi w lekturze światami.

a)      Wyeksponowanie elementów fantastycznych, cudownych, baśniowych.

b)      Zapis wniosku.

 

Lew, czarownica i stara szafa jest baśnią, gdyż………………………………………….

 

 

6.      Sformułowanie i zapis tematu.

 

7.      Praca domowa :

 

Przygotuj ustne opowiadanie jednej z baśniowych przygód bohaterów książki, która mogłaby się wydarzyć po objęciu przez nich tronów Narnii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karta pracy nr 1

ŚWIAT FIKCJI LITERACKIEJ, TZN. SWIAT…………………………………………………………………………………………

 

ŚWIAT (JAKI?) ………………                                      ŚWIAT (JAKI)

 

miejsce i przestrzeń zdarzeń:

 

 

 

tutaj: rysunek szafy z dużym lustrem, na rysunku napis szafa, czyli …; lustro, czyli…

miejsce i przestrzeń zdarzeń:

czas zdarzeń:

 

 

 

czas zdarzeń:

główni bohaterowie i:

 

 

bohaterowie drugoplanowi:

 

 

 

główni bohaterowie:

 

 

bohaterowie drugoplanowi:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

karta pracy nr 2

 

Wydarzenia w domu Profesora

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tutaj: rysunek szafy z dużym lustrem, na rysunku napis szafa, czyli …; lustro, czyli…

Wydarzenia w świecie Narnii

1.

 

2.

 

3.

4.

5.

 

6.

 

7.

8.

 

9.

10.

11.

 

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

 

28.

29.

30.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin