KARTA.doc

(31 KB) Pobierz

Na co zwrócić szczególną uwagę, wypełniając protokół powypadkowy?

Opierając się na ustaleniach dokonanych w trakcie dochodzenia powypadkowego, sporządzacie protokół powypadkowy, którego wzór został określony w załączniku do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 16 września 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz.U. nr 227, poz. 2298).

Opis okoliczności wypadku
Pamiętajcie, aby wypełniając pkt 4 protokołu powypadkowego dotyczący opisu okoliczności wypadku, opierać się wyłącznie na zebranych dowodach, przede wszystkim:

·         wyjaśnieniach poszkodowanego i informacjach świadków,

·         opiniach lekarza,

·         oględzinach miejsca wypadku itp.

Uwaga!
W opisie okoliczności wypadku wskazane jest podanie danych dotyczących badań lekarskich i szkolenia bhp osoby poszkodowanej.

Przyczyny zaistniałego wypadku
W pkt 5 protokołu powypadkowego należy wymienić wszystkie przyczyny zaistniałego wypadku.

Zakłada się, że do urazu doprowadziła 1 przyczyna bezpośrednia mająca wiele przyczyn pośrednich. Przy czym za przyczynę bezpośrednią należy przyjąć zdarzenie, które spowodowało uraz u poszkodowanego. Przyczyny pośrednie wypadku to wszelkie braki i nieprawidłowości, które przyczyniły się do powstania wypadku (systematyka TOL), związane z:

·         czynnikiem materialnym - przyczyny techniczne (T),

·         ogólną organizacją pracy lub stanowisk pracy - przyczyny organizacyjne (O),

·         pracownikiem (w tym jego nieprawidłowym zachowaniem) - przyczyny ludzkie (L).

Na przykład pracownica restauracji poślizgnęła się i upadła na mokrej (zmywanej) oraz niewytartej podłodze w kuchni, doznając urazu ręki.

Przyczyną bezpośrednią wypadku było poślizgnięcie się, upadek i uderzenie ręką o podłogę.

Przyczyną pośrednią wypadku było niewytarcie mokrej (po zmywaniu) podłogi. Przyczyną pośrednią mogło być także tolerowanie przez kierownictwo restauracji niewycierania mokrej, śliskiej podłogi po jej umyciu.

Pośrednie przyczyny wypadku powinny być ustalone na podstawie rzeczywistego stanu faktycznego udokumentowanego w dochodzeniu powypadkowym.

Wnioski i zalecenia profilaktyczne
W pkt 9 protokołu powypadkowego należy wskazać wnioski i zalecenia profilaktyczne. Powinny one wynikać z zebranej dokumentacji powypadkowej, a w szczególności dotyczącej wyeliminowania przyczyn zaistniałego wypadku.

Jerzy Wroński
specjalista i rzeczoznawca ds. bhp,
były zastępca Głównego Inspektora Pracy

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin