Scenariusz piosenki do rysowania.doc

(37 KB) Pobierz
Scenariusz piosenki do rysowania „Kto to

Scenariusz piosenki do rysowania „Kto to?”

 

Temat:   Piosenka do rysowania „Kto to?” – rysowanie wzoru.

Metoda:   metoda dobrego startu.

Formy pracy: z cała grupa, w małym zespole, indywidualnie.

Grupa – 5 – letnia.

Środki   dydaktyczne:  płyta   z   piosenkami:  „Zima”  (U.  Nachtman  –  Smoczyńska),  „Kto  to ?”

(sł. H.Ożogowska, muz. I. Osyczka; płyta MAC Nasze przedszkole cz.I; 5-l ), ilustracja zimy, gwiazdki

z białego kartonu, kartka z wzorem dla każdego dziecka, woreczki, niebieskie mazaki lub kredki,bałwanki.

Cele dydaktyczne:

·         Rozwijanie integracji percepcyjno – motorycznej,

·         Budzenie wiary we własne siły,

·         Rozwijanie słuchu fonematycznego.

Cele operacyjne:

·         Dziecko śpiewa piosenkę,

·         Dziecko wystukuje rytm,

·         Dziecko wskazuje prawą stronę,

·         Dziecko potrafi narysować zimowy rysunek.

 

Przebieg zajęć

 

              Zajęcia wprowadzające

Zabawa powitalna przy śpiewie piosenki „Wszyscy są” (Klanza) – podczas śpiewu wskazywanie palcem na siebie i innych kolegów.

Następnie dzieci poruszają się w rytm piosenki „Zima” i witają się prawymi uszami, kolanami i stopami.

 

              Zajęcia właściwe

Nauczycielka zadaje zagadkę:

                                 Twarz okrągła, nos kartofel,

                                 oczy dwa węgielki,

                                 szyi nie ma, nóg nie widać,

                                 a jak beczka wielki.                (bałwan)

Dzieci słuchają piosenki „Kto to taki?” – omawiają jej treść.

Wskazywanie na przygotowanej ilustracji elementów przedstawiajacych zimę.

Wyodrębnienie głosek i sylab w wyrazie – zima.

Łączenie głosek, wypowiedzianych przez nauczycielkę w wyraz:      

                    s-a-n-k-i,   b-a-ł-w-a-n,     z-a-s-p-a 

Dzieci szukają ukrytych bałwanków w sali i wspólnie je przeliczają.

Ćwiczenia ruchowo – słuchowe

·         dzieci wystukują rytm piosenki rękami o kolana, nogami o podłogę,

·         wystukiwanie rytmu na woreczkach od lewej do prawej, brzegiem ręki prawej.

Ćwiczenia ruchowo – słuchowo – wzrokowe

·         pokaz wzoru przez nauczycielkę

 

·         śpiewanie piosenki przez nauczycielkę i wodzenie palcem po wzorze

Na podwórku /już od rana                          Twarz okrągła/ nos kartofel

dziwny gość/zawitał                                   oczy dwa/węgielki

Nie rusza się/ nic nie mówi                        Szyi nie ma/nóg nie widać

o nic się/ nie pyta                                        a jak beczka/wielki

                              Koszyk stary/jak kapelusz

                              ma na czubku/głowy

                              Któż to taki?/czy już wiecie?

                              To bałwan/ śniegowy

Każdy wers piosenki pozwala na narysowanie wzoru bałwana złożonego z dwóch kół.

 

·         nauczycielka śpiewa piosenkę wraz  z dziećmi wodząc palcem po wzorze.

·         nauczycielka śpiewa piosenkę, a dzieci wodzą palcem po swoim wzorze.

·         dzieci próbują śpiewać piosenkę rysując jednocześnie wzór niebieską kredką po kartce białego papieru

 

              Zajęcia końcowe

Dzieci dobierają się parami i naśladują ciągnięcie sanek do muzyki „Zima”

 

Uwagi końcowe

Na każdym stoliku rozłożone są 2 woreczki, kartka z wzorem i biała karteczka z niebieską kredką lub mazakiem dla każdego dziecka.

Kartkę z wzorem dwóch kół dzieci uzupełniają rysując bałwana w zimowej scenerii, w III części dnia.

 

Opracowała: Anna Dziarmaga

Zgłoś jeśli naruszono regulamin