SAMORZĄD TERYTORIALNY -dla studentów.doc

(406 KB) Pobierz
SAMORZĄD TERYTORIALNY C

SAMORZĄD TERYTORIALNY C.D.

 

1.    Zadania samorządu terytorialnego

Wszystkie zadania samorządu terytorialnego mają charakter zadań publicznych z tym, że zadania własne służą zaspokajaniu potrzeb zbiorowych społeczności lokalnych bądź regionalnych, a zadania zlecone- potrzeb całego społeczeństwa  zorganizowanego w państwo.

 

a)     zadania własne- są to zadania publiczne służące zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej (art. 166 ust. 1 Konstytucji).

Są częściowo miejscowe, a częściowo ponadmiejscowe.

Zadania lokalne (miejscowe)  to zadania związane z terenem i mieszkańcami  jednej korporacji terenowej, który to teren nie jest podzielony pomiędzy dalsze (niższych szczebli) korporacje terenowe.

 

Zadania lokalne składają się z 2 grup:

1.      zadań lokalno-integralnych- są to zadania publiczne dotyczące potrzeb  społeczeństwa jako grupy socjalnej, żyjącej na terenie gminy, np. tereny zielone, utrzymanie i  oświetlenie  dróg lokalnych, cmentarz itp.

2.      zadań lokalnych zsumowanych- są to takie sprawy publiczne które powstają poprzez zsumowanie  indywidualnych potrzeb ludzi mieszkających na danym terenie, tak dalece, o ile potrzeby te nie wykraczając swoim zakresem lub  z innych powodów poza zdolności administracyjne samorządy terytorialnego, . dostarczanie wody, gazu, energii elektrycznej

 

Zadania ponadlokalne to te zadania, które wykonują korporacje samorządowe, utworzone ze wspólnot lokalnych.

 

Tak zadania lokalne, również zadania ponadokalne dzielą się na  grupy:

a)     zadania ponadgminne (zintegrowane ponadlokalne) – służą zaspokojeniu potrzeb ludności na terenie korporacji ponadgminnej

b)     zadania uzupełniające (ponadlokanie zsumowane)- są to zadania, które wynikają ze zsumowania indywidualnych potrzeb mieszkańców danego terenu, które jednak  nie mogły być wykonane na niższym szczeblu z powodu swojego znaczenia, zakresu, objętości luz z innych powodów np. szpitale okręgowe

c)     zadania wyrównujące- są to te sprawy publiczne, które wynikają z potrzeb pojedynczego, mało sprawnego lokalnego podziału administracyjnego (gminy), gdy jego własne siły niewystarczają do wykonania zadań obowiązkowych; polegają one na finansowym i organizacyjnym wyrównaniu obciążeń wszystkich członków korporacji ponadlokalnej w celu okazania pomocy słabszemu członkowi związku

d)     zadania wspólne- są to zadania, które zaspokajają potrzeby podporządkowanych podmiotów administracyjnych i które obciążają wszystkich członków związku, mogą być one wykonywane jedynie wspólnie lub ich wspólne wykonywanie jest uzasadnione gospodarczo.

 

b)    zadania zlecone stanowią inne zadania publiczne, których wykonywanie ustawa zleca jednostkom samorządu terytorialnego, gdy to wynika z uzasadnionych potrzeb państwa (art. 166 ust. 2 Konstytucji)

 

Poza podziałem zadań samorządu terytorialnego ustawodawca musiał dokonać rozdziału zadań między poszczególne szczeble tego samorządu, czyli gminę, powiat, województwo.

 

ZADANIA GMINY

Rozdział 2  Zakres działania i zadania gminy

 

Art. 6. 1. Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.

2. Jeżeli ustawy nie stanowią inaczej, rozstrzyganie w sprawach, o których mowa w ust. 1, należy do gminy.

Art. 7. 1. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:

  1)   ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej,

  2)   gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego,

  3)   wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz,

  4)   lokalnego transportu zbiorowego,

  5)   ochrony zdrowia,

  6)   pomocy społecznej, w tym ośrodków i zakładów opiekuńczych,

  7)   gminnego budownictwa mieszkaniowego,

  8)   edukacji publicznej,

  9)   (1) kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami,

1) Art. 7 ust. 1 pkt 9 zmieniony przez art. 126 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U.03.162.1568) z dniem 17 listopada 2003 r.

  10)  kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych,

  11)  targowisk i hal targowych,

  12)  zieleni gminnej i zadrzewień,

  13)  cmentarzy gminnych,

  14)  porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, w tym wyposażenia i utrzymania gminnego magazynu przeciwpowodziowego,

2) Art. 7 ust. 1 pkt 14 zmieniony przez art. 29 pkt 1 ustawy z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej (Dz.U.02.62.558) z dniem 22 czerwca 2002 r.

  15)  utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych,

  16)  polityki prorodzinnej, w tym zapewnienia kobietom w ciąży opieki socjalnej, medycznej i prawnej,

  17) wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym tworzenia warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażania programów pobudzania aktywności obywatelskiej;

3) Art. 7 ust. 1 pkt 17 zmieniony przez art. 5 ustawy z dnia 20 lutego 2009 r. o funduszu sołeckim (Dz.U.09.52.420) z dniem 1 kwietnia 2009 r.

  18)  promocji gminy,

  19)  współpracy z organizacjami pozarządowymi,

  19)  współpracy i działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873, z późn. zm.),

4) Art. 7 ust. 1 pkt 19 zmieniony przez art. 2 ustawy z dnia 22 stycznia 2010 r. (Dz.U.10.28.146) zmieniającej nin. ustawę z dniem 12 marca 2010 r.

  20)  współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw.

2. Ustawy określają, które zadania własne gminy mają charakter obowiązkowy.

3. Przekazanie gminie, w drodze ustawy, nowych zadań własnych wymaga zapewnienia koniecznych środków finansowych na ich realizację w postaci zwiększenia dochodów własnych gminy lub subwencji. Przepis art. 8 ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio.

Art. 8. 1. Ustawy mogą nakładać na gminę obowiązek wykonywania zadań zleconych z zakresu administracji rządowej, a także z zakresu organizacji przygotowań i przeprowadzenia wyborów powszechnych oraz referendów.

2. Zadania z zakresu administracji rządowej gmina może wykonywać również na podstawie porozumienia z organami tej administracji.

2a. Gmina może wykonywać zadania z zakresu właściwości powiatu oraz zadania z zakresu właściwości województwa na podstawie porozumień z tymi jednostkami samorządu terytorialnego.

2b. Spory majątkowe wynikłe z porozumień, o których mowa w ust. 2 i 2a oraz w art. 74, rozpatruje sąd powszechny.

3. Gmina otrzymuje środki finansowe w wysokości koniecznej do wykonania zadań, o których mowa w ust. 1, 2 i 2a.

4. Szczegółowe zasady i terminy przekazywania środków finansowych, o których mowa w ust. 3, określają ustawy nakładające na gminy obowiązek wykonywania zadań zleconych lub zawarte porozumienia.

5. W przypadku niedotrzymania terminów, o których mowa w ust. 4, gminie przysługują odsetki w wysokości ustalonej dla zaległości podatkowych.

 

ZADANIA POWIATU

 

Rozdział 2 Zakres działania i zadania powiatu

Art. 4. 1. Powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym w zakresie:

  1)   edukacji publicznej,

  2)   promocji i ochrony zdrowia,

  3)   pomocy społecznej,

  4)   polityki prorodzinnej,

  5)   wspierania osób niepełnosprawnych,

  6)   transportu zbiorowego i dróg publicznych,

  7)    kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami,

3) Art. 4 ust. 1 pkt 7 zmieniony przez art. 137 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U.03.162.1568) z dniem 17 listopada 2003 r.

  8)   kultury fizycznej i turystyki,

  9)   geodezji, kartografii i katastru,

  10)  gospodarki nieruchomościami,

  11)  administracji architektoniczno-budowlanej,

  12)  gospodarki wodnej,

  13)  ochrony środowiska i przyrody,

  14)  rolnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego,

  15) ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin