instrukcjia gaz.doc

(53 KB) Pobierz
1

 

 

 

INSTRUKCJA BHP PRZY DYSTRYBUCJI GAZU PŁYNNEGO

 

 

 

Wyciąg wymagań obowiązujących przy eksploatacji stacji gazu płynnego określonych miedzy innymi w rozporządzeniu Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 30 sierpnia 1996 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi dalekosiężne do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (Dz.U.Nr.122 poz.576) oraz przepisach Ministra Spraw Wewnętrznych.

1)            Na stacjach gazu płynnego oraz na terenach przyległych do nich zabronione jest wykonywanie wszelkich czynności, które mogą spowodować wybuch, pożar lub inne miejscowe zagrożenie, utrudnienie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych lub ewakuacji, a w szczególności:

a)      Używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w strefach zagrożenia wybuchem lub pożarem,

b)     Uniemożliwianie lub ograniczanie dostępu do podręcznego sprzętu gaśniczego, hydrantów, wyłączników i tablic prądu elektrycznego, urządzeń uruchamiających instalacje gaśnicze, wyjść ewakuacyjnych z obiektów toważyszacych stacjom,

c)      Korzystanie z uszkodzonych instalacji elektrycznych, naprawianie bezpieczników, naprawianie przez osoby nieupoważnione instalacji elektrycznych zwłaszcza w wykonaniu przeciwwybuchowym,

d)     Eksploatowanie stacji bez sprawnej instalacji odgromowej, elektryczne, zaworów bezpieczeństwa,

e)      Opróżnianie cystern i dokonywania rozlewania gazów w czasie burzy,

f)       Tankowanie pojazdów uruchomionych, gdy znajduja się w autobusach, samochodach osoby, bądź pojazdu niezabezpieczonego przed ewentualnym ruszeniem z miejsca do czasu zakończenia procesu tankowania i odłączenia instalacji gazowej od zbiornika pojazdu,

g)     Tankowanie pojazdów, napełnianie zbiorników powyżej 85% ich pojemności, bądź napełnianie butli gazem płynnym powyżej oznaczonej na butli masy brutto,

h)     Napełnianie na stacjach butli powyżej 5 kg,

i)           Napełnianie na stacjach butli do 5 kg z instalacji przeznaczonych do tankowania pojazdów samochodowych,

j)           Eksploatowanie zbiorników na stacjach gazów płynnych bez zezwolenia właściwego organu dozoru technicznego, bądź nie przeznaczonych do magazynowania gazu płynnego.

2)            Zbiorniki naziemne, pomieszczenia magazynowania butli z gazem płynnym, stanowisko wydawania gazu płynnego i tankowania pojazdów samochodowych powinny być zabezpieczone przed nagrzewaniem gazu płynnego do temperatury przekraczającej 40o.

3)            Wszystkie przyłącza i króćce na zbiornikach przeznaczonych do magazynowania gazu płynnego powinny być wyposażone w zawory odcinające podlegające kontroli szczelności.

4)            Odmierzacie gazu płynnego na stanowisku tankowania powinny posiadać zawór samo odcinający, zabezpieczający przed awaryjnym wyciekiem gazu. Taki sam sposób zabezpieczenia powinien mieć przewód elastyczny łączący odmierz acz z tankowanym pojazdem.

 

 

 

 

I. Zasady postępowania pracowników w przypadku powstania pożaru, wybuchu lub awarii:

1)                  Równocześnie z alarmowaniem o występującym zagrożeniu obsługa stacji powinna przystąpić do gaszenia pożaru, będącym w dyspozycji podręcznym sprzętem gaśniczym, pamiętając o odłączeniu dopływu energii elektrycznej.

2)                  Przy wystąpieniu rozszczelnienia należy odciąć dopływ gazu bądź ograniczyć jego wypływ.

3)                  Usunąć ludzi oraz pojazdy ze strefy zagrożenia wybuchem, szczególnie z pawilonu stacji i towarzyszących obiektów handlowo-gastronomicznych.

4)                  Przy wykonywaniu wszelkich czynności należy używać narzędzi i urządzeń nieiskrzacych oraz pamiętać o bezwzględnym zakazie używania ognia otwartego.

5)                  W przypadku pożaru w pobliżu zbiorników należy podjąć działania mające na celu schładzanie ich.

6)                  W miarę możliwości należy wyeliminować wszelki ruch pojazdów mechanicznych w obrębie stacji.

7)                  Do czasu przybycia jednostek ratowniczo-gasniczych kierowanie akcja obejmuje przeszkolona w tym zakresie obsługa stacji.

8)                  Po przybyciu jednostek ratowniczo-gasniczych kierowanie akcja obejmuje kierownik akcji ratowniczej, któremu od tej chwili podlegają pracownicy stacji.

9)                  Kierownik akcji ratowniczo-gaśniczej z jednostek ochrony przeciwpożarowej ma prawo zadania niezbędnej pomocy (określonej w odrębnych przepisach) od podmiotów gospodarczych, instytucji, administracji, organizacji i obywateli przy prowadzeniu działań.

II.     Alarmowanie o powstałym zagrożeniu:

1)            Każdy, kto zauważy pożar, rozszczelnienie lub inne miejscowe zagrożenie zobowiązany jest niezwłocznie:

a)      Powiadomić o występującym zagrożeniu osoby znajdujące się w strefie zagrożenia wybuchem oraz w obrębie stacji i jej zabudowaniach,

b)     Telefonicznie lub w inny dostępy sposób powiadomić Państwową Straż Pożarną informując:

-                      gdzie powstało zagrożenie, rozszczelnienie, pożar (adres, miejscowość),

-                miejsce i rodzaj występującego zagrożenia-pożaru (rodzaj stacji, pojemność zbiorników z gazem),

-                czy jest zagrożone życie ludzkie i występuje konieczność ewakuacji osób ze strefy zagrożenia wybuchem i sąsiednich obiektów, terenów,

-                o swoich danych personalnych (imię i nazwisko) oraz numerze telefonu, z którego dzwonimy.                                   

Uwaga: po odłożeniu słuchawki należy w miarę możliwości chwile poczekać na ewentualne sprawdzenie prawdziwości zgłoszenia.

-                Powiadomić właściciela stacji i inne służby przewidziane do działań w przypadku awarii bądź usuwaniu jej skutków.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1)     Butle  powinny być oznakowane i pomalowane barwami zgodnie z PN.

2)     Pracownicy zajmujący się składowaniem, załadunkiem, transportem, obsługą butli, powinni być przeszkoleni w zakresie BHP, ochrony przeciwpożarowej, w zakresie obchodzenia się z butlami oraz powinni mieć także potrzebne wiadomości techniczne w tym zakresie.

3)     Pracownicy powinni być odpowiednio ubrani oraz posiadać niezbędne wyposażenie, potrzebne do danej pracy.

4)     Pracownik powinien omówić ze swoim bezpośrednim przełożonym (mistrzem) wykonanie powierzonej pracy w celu bezpiecznego jej wykonania.

 

Magazynowanie butli:

1)     Pomieszczenia magazynowe przeznaczone do składowania butli powinny spełniać wymagania określone dla pomieszczeń zagrożonych wybuchem. Dopuszcza się składowanie butli w magazynach otwartych, zadaszonych.

2)     Butle z gazami płynnymi, w ilości do dziesięciu, w przypadkach uzasadnionych technologicznie, można sytuować przy ścianach budynków produkcyjnych i magazynowych, pod warunkiem, ze są to ściany pełne, o klasie pierwszej odporności ogniowej.

3)     Przechowywanie materiałów palnych oraz wykonywanie prac z ogniem otwartym w odległości do 10 m od magazynów i 20 m od zadaszonych składów gazów technicznych jest zabronione.

4)     Butle  należy przechowywać w pomieszczeniach przeznaczonych wyłącznie do tego celu.

5)     Dopuszcza się magazynowanie w jednym pomieszczeniu:

a)      Butli z gazami palnymi oraz niepalnymi, nietrującymi, z wyjątkiem gazów utleniających,

b)     Butli opróżnionych z butlami napełnionymi gazami palnym, pod warunkiem oddzielnego ich ustawienia.

7)     Pomieszczenia, gdzie znajdują się butle napełnione gazem, temperatura otoczenia nie powinna być wyższa niż 35ºC.

8)     Butle z gazami palnymi należy ustawiać co najmniej 1m od nieosłoniętych grzejników i 10m od źródeł ognia otwartego.

9)     Składowanie butli z gazami skroplonymi w pomieszczeniach położonych poniżej poziomu terenu oraz budynkach nie przeznaczonych do tego celu jest zabronione.

10) Butle z gazem skroplonym należy składować w pozycji stojącej.

11) Butle luzem do pojemność 11kg gazu, należy składować najwyżej w trzech warstwach.

12) Butle o pojemności do 11kg, składowane w kontenerach i na paletach można składować w wysokości nieprzekraczającej 5m.

 

Transport butli:

1)     Transport butli na terenie zakładu powinien odbywać się na specjalnych wózkach.

2)     Transport butli po schodach powinien odbywać się na specjalnych noszach.

3)     Pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu butli z gazami technicznymi powinien spełniać wymagania przepisów odnośnie przewozu drogowego materiałów niebezpiecznych.

4)     Butle tak powinny być ustawione na samochodzie, aby się nie przesuwały i nie uderzały o siebie.

5)     Butle napełnione gazami technicznymi powinny być podczas przewozu zabezpieczone przed działaniem promieni słonecznych.

6)     Butle przy załadowaniu, wyładowaniu lub przenoszeniu powinny posiadać odpowiednie kołpaki ochronne.

7)     Przy przewożeniu, przenoszeniu powinny być stosowane środki dla ochrony butli przed upadkiem, uszkodzeniem lub zabrudzeniem.

 

 

Czynności zabronione

Zabrania się:

1)     Nieprawidłowo ustawiać butle i to bez odpowiedniego zabezpieczenia.

2)     Składowania butli z tlenem razem z innymi butlami, zawierającymi gazy palne.

3)     Magazynowania wspólnie butli z takimi gazami, które wchodzą ze sobą w reakcje i tworzą mieszaniny toksyczne, wybuchowe, parzące.

4)     Rzucania, przewracania, toczenia butli, uderzania przedmiotami w butle, zarówno napełnione jak i opróżnione.

5)     Przekazywania do dalszej eksploatacji butli z gazami technicznymi, jeżeli:

a)      Minął termin okresowego badania butli,

b)     Brak właściwego pomalowania oraz opisów butli,

c)      Zawory butli są uszkodzone,

d)     Butla wykazuje zewnętrzne uszkodzenia.

6)     Dokonywania napraw butli i ich zaworów.

7)     Oczyszczania i malowania butli napełnionych gazem.

8)     Sprawdzania szczelności zaworów w inny sposób niż za pomocą wody mydlanej.

 

Uwagi końcowe:

1)     W zależności od sposobu napełniania butle dzielą się na wypełnione gazami:

a)      Sprężonymi (tlen, wodór, azot, metan, itp.),

b)     Rozpuszczonymi pod ciśnieniem (amoniak rozpuszczony w wodzie, acetylen rozpuszczony w acetonie, itp.),

c)      Skroplone pod ciśnieniem (chlor, propan, butan, dwutlenek węgla, itp.).

2)     Magazyn z butlami technicznymi powinien być wyposażony w odpowiedni sprzęt gaśniczy, tablice ostrzegawcze oraz zakazujące palenia tytoniu i posługiwania się otwartym ogniem.

3)     Stosować zasady i przepisy ujęte w niniejszej instrukcji, ponieważ za ich nieprzestrzeganie można być pociągniętym do odpowiedzialności karnej.

4)     Każdy zaistniały wypadek przy pracy natychmiast zgłosić swojemu bezpośredniemu przełożonemu a miejsce jego powstania zabezpieczyć.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin