ten obcy.doc

(53 KB) Pobierz
KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE VI

SCENARIUSZ LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO            W KLASIE VI

 

TEMAT: Rodzice i ich dzieci w lekturze „Ten obcy”

         Ireny Jurgielewiczowej.

 

CELE LEKCJI:

 

Uczeń:

v    rozróżnia nazwy uczuć i wartości spajające i rozbijające rodzinę;

v    ustala a następnie w kilku zdaniach samodzielnie interpretuje relacje między bohaterami lektury a ich rodzicami (argumentacja);

v    dobiera cytaty jako materiał dokumentacyjny i wyciąga wnioski;

v    samodzielnie sporządza notatkę;

v    wskazuje przykłady problemów rodzinnych na podstawie własnych obserwacji i odwołując się do innych tekstów literackich;

v    posługuje się encyklopedią;

v    umie współpracować w grupie.

 

METODY:

v    burza mózgów

v    metaplan

v    ćwiczeń praktycznych

v    metoda analizy dokumentacyjnej

v    elementy dyskusji

v    metoda okazjonalnych ćwiczeń sprawnościowych

 

FORMY PRACY:

v    zbiorowa

v    grupowa (zróżnicowana)

v    indywidualna (zróżnicowana)

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

v    schemat rodziny

v    metaplan

v    rozsypanka

v    teksty lektury

v    encyklopedia

 

 

 

 

 

REALIZACJA ŚCIEŻKI EDUKACYJNEJ:

Wychowanie do życia w rodzinie”

Podstawowe funkcje rodziny z podkreśleniem miejsca dziecka w rodzinie. Więź rodzinna, związki uczuciowe i inne relacje w rodzinie;                              konflikty i ich rozwiązanie.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

1.     Sprawdzanie pracy domowej.

Odczytanie krótkiej wypowiedzi na temat: „Czy jestem gotowy (a) do odczuwania takiego uczucia, jakie zrodziło się pomiędzy Ulą i Zenkiem?

 

2.     Wprowadzenie do lekcji: (burza mózgów):

Z czym wam się kojarzy pojęcie „rodzina”? (Nauczyciel zapisuje termin na tablicy, a uczniowie zapisują różne skojarzenia np. dzieci, miłość, odpowiedzialność, prawda).

 

3.     Odczytanie przez chętnego ucznia definicji rodziny z encyklopedii: (ukierunkowanie czytania – zwracanie uwagi na funkcje i typy rodziny):

a)     funkcje:

·        prokreacyjna

·        społeczna (wychowywanie dzieci, pielęgnowanie, zaspokajanie potrzeb emocjonalnych)

·        kulturowa (przekazywanie dziedzictwa kulturowego – zwyczaje, obrzędy, itp.)

·        gospodarcza (prowadzenie gospodarstwa domowego)

      b)  typy:

·        dwupokoleniowa

·        trójpokoleniowa

·        rozszerzona

·        pełna

·        niepełna (rozbita)

·        zrekonstruowana

 

 

4.     Zawieszenie na tablicy schematu rodziny (7 sylwetek ludzkich, tyle,         ile liter znajduje się w wyrazie rodzina) oraz luźnych kartek                            z wypisanymi nazwami uczuć i wartości spajających i rozbijających rodzinę (każda kartka ma przyporządkowaną jedną literę).

 







 























 

 















































 













 

N – Prawda

A – Podejmowanie wspólnych przedsięwzięć

I – Bycie razem w radosnych i trudnych chwilach

Z – Wzajemna akceptacja, tolerancja i zrozumienie

D – Miłość i przyjaźń

O – Szczerość i współodpowiedzialność

R – Troska i czułość

K – Kłótnia

B – Brak porozumienia

C – Kłamstwo

E – Obojętność

F – Fałsz

G – Nieokazywanie uczuć

 

a)     odrzucanie negatywnych i wybór pozytywnych uczuć i wartości,                      które decydują, że życie w rodzinie układa się dobrze;

b)    przyczepienie magnesami wybranych wyrazów wraz z literą towarzyszącą na liniach łączących ludziki i odczytanie powstałego hasła.

c)     zapisanie hasła w środku koła: RODZINA

d)    krótka rozmowa: „Dlaczego na wyobrażanie rodziny wybrałem koło? Czy można zaproponować inne figury?” (serce, słoneczko z promieniami, itp.)

 

 

5.     Zapisanie tematu lekcji:

Dzieci i rodzice w lekturze „Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej.

Przypomnienie bohaterów z lektury.

 

6.     Praca w grupach (losowanie kartek z zadaniami). Opracowanie zagadnienia związanego z życiem trojga bohaterów.

GRUPA I

W jakiej rodzinie wychowywała się Pestka? Wykorzystując fragmenty z lektury, przygotujcie się do wypowiedzi na temat stosunków Pani Ubyszowej z córką.

GRUPA II

W jakiej rodzinie wychowywał się Zenek Wójcik? Zwróćcie uwagę                          na traktowanie syna przez ojca oraz oczekiwania chłopca związane                          z odnalezieniem wujka. Wybierzcie odpowiednie fragmenty z tekstu.

GRUPA III

Jak układały się relacje między Ulą Zalewską a jej ojcem? Posługując się cytatami z książki, przygotujcie się do wypowiedzi na temat stosunków dziewczynki z ojcem.

 

7.     Relacjonowanie pracy grupowej.

 

8.     Dyskusja: Czy zawsze dzieci z rodzin niepełnych muszą być nieszczęśliwe? (Nie, pod warunkiem, że kocha się dziecko, tak jak ojciec córkę Ulę).

 

9.     Metaplan:

Problem: Dlaczego Ula nie może porozumieć się z ojcem?

 

Jak jest?                                                              Jak powinno być?

- Ula nienawidzi ojca                              - powinna poznać ojca i jego żonę

- oskarża go o brak zainteresowania       - powinna go odwiedzić

- nie chce się z nim kontaktować            - szczerze porozmawiać

- nie zna go                                              - wysłuchać jego zdania

- nie może mu wybaczyć,                                      - powinna mieć zaufanie do ojca

że ją opuścił i jej matkę                           - starać się zrozumieć sytuację

 

Dlaczego nie jest tak, jak być powinno?

- mieszkają oddzielnie

- nie znają się

- ciotki nastawiły ją negatywnie do ojca i jego drugiej żony

 

WNIOSKI:

- trzeba darzyć się miłością (rodzice i dzieci)

- okazywać sobie uczucia

- wybaczać błędy

- żeby uniknąć problemów, należy ze sobą szczerze rozmawiać

 

10. Sporządzenie krótkiej notatki na temat: Co decyduje o tym,                       że w rodzinie układa się dobrze?

- praca indywidualna – samodzielna

- praca indywidualna – uzupełnienie tekstu z lukami

 

Najlepiej, gdy rodzina jest …………………….. i …………………………… .

Wtedy stosunki między ……………………… a ……………………………           są właściwe. Dzieci mogą powierzyć swoje ……………………………… a od dorosłych otrzymują dobre …………………………………. . W takiej rodzinie można znaleźć …………………………, a to sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka. Ale i rodziny rozbite mogą być ……………………………. . Warunkiem jest …………………………… do dziecka, taką jaką darzył ojciec …………………………. .

 

11. Odwoływanie się do znanych przykładów z życia i utworów literackich, w których bohaterowie mają problemy w rodzinie, np.

Ania – „Ania z Zielonego Wzgórza” – L. M. Montgomery

Aurelia – „Opium w rosole” – Małgorzaty Musierowicz

Mary i Colin – „Tajemniczy ogród” – F. Burnett

 

12. Rozmowa na temat: Komu można i należy zgłaszać informacje, jeśli dziecko w rodzinie czuje się samotne a nawet krzywdzone? (wychowawca, nauczyciel, do którego ma się zaufanie, ksiądz, rzecznik praw ucznia, psycholog, infolinia).

 

13. Ocena za aktywność

 

14. Zadanie pracy domowej (do wyboru):

- Mój dom rodzinny – opowiadanie z elementami opisu.

- Ula telefonuje do Zenka, aby poinformować go, jak ułożyły się jej stosunki               z ojcem. Zapisz tę rozmowę.

- Który z bohaterów książki mógłby być Twoim przyjacielem i dlaczego?

 

5

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin