Termodetektory.doc

(24 KB) Pobierz
Termodetektory

Termodetektory

 

·         neurony, które reagują na lokalne podwyższenie temperatury wzrostem wyładowań elektrycznych, co prowadzi m.in. do zwiększenia częstości oddechów. U człowieka mechanizm ten ma niewielkie tylko znaczenie w usuwaniu nadmiaru ciepła. Termodetektory przedniego podwzgórza odrywają jednak istotną rolę w integracji informacji o stanie termicznym powierzchni i wnętrza ciała.

·         rodzaj termoreceptorów - termoreceptory ośrodkowe. Pobudzane zarówno przez zmiany temperatury, jak i przez utrzymującą się na stałym poziomie temperaturę wewnętrzną.

·         charakteryzujące się wrażliwością na ciepło (termowrażliwe) struktury występujące m.in. w podwzgórzu. Reagują na zmiany temperatury docierającej do nich krwi poprzez przyspieszenie lub zwolnienie czynności bioelektrycznej i powodują zahamowanie lub pobudzenie czynności bioelektrycznych mózgu regulujące i kontrolujące temperatury ciała.

·         znajdują się w podwzgórzu i w szyjnej części rdzenia kręgowego.

·         Efektory układu termoregulacji to układ krążenia, gruczoły potowe, mięśnie szkieletowe, wątroba, tkanka tłuszczowa.

·         Podwyższenie temperatury krwi dopływającej do podwzgórza, do ośrodka termoregulacji powoduje pobudzenie termodetektorów i przyspiesza utratę ciepła co zachodzi w wyniku:
rozszerzenia naczyń skórnych i wydzielania potu przez gruczoły potowe
- przyspieszenie pracy serca i pogłębienia oddechów
- pobudzenia ośrodka hamującego drżenia mięśniowego w śródmózgowiu. Pod wpływem tego ośrodka nie występuje drżenie mięśniowe, czyli skurcze komórek mięśniowych.

·         Obniżanie temperatury krwi przepływającej przed podwzgórze hamuje termodetektory co powoduje zwiększone wytwarzanie ciepła lub zmniejszoną jego utratę za pośrednictwem:
- ośrodka wyzwalającego drżenie mięśniowe
- ośrodków kontrolujących układ współczulny – pobudzenie układu współczulnego powoduje wydzielanie się z zakończeń neuronów zwojowych noradrenaliny. pod jej wpływem przyspiesza się metabolizm komórek mięsni szkieletowych i komórek tkanki tłuszczowej.
- ośrodków kontrolujących wydzielanie gruczołów dokrewnych, z rdzenia nadnerczy wydziela się adrenalina przyspieszająca metabolizm w wątrobie i mięśniach szkieletowych oraz metabolizm tkanki tłuszczowej.
- hormonów gruczołu tarczowego – T3 i T4. Dłużej trwające obniżenie średniej temp. Otoczenia powoduje stałe zwiększenie metabolizmu wewnątrz komórkowego w organizmie. Biorą w tym udział: podwzgórzowe hormon uwalniający hormon TRH , hormon tyreotropowy z części gruczołowej przysadki TSH i hormony gruczołu tarczowego T3 i T4 działające bezpośrednio na komórki organizmu.
- ośrodka naczyniowego – naczynia skórne zwężają się i zmniejsza się utrata ciepła przez skórę.
Stosunek jonów Ca do Na w podwzgórzu warunkuje wrażliwość termodetektorów na zmiany temp. Krwi dopływającej do mózgowia.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin