gimkorek.doc

(184 KB) Pobierz
Jak zapobiegać wadom postawy

Jak zapobiegać wadom postawy?

     

Żadnemu rodzicowi nie jest obojętny wygląd dziecka. Często spogląda na nie z miłością  i troską: czy nie jest blade, czy nie będzie chore, czy ładnie mu w nowym sweterku? Jakże często ci sami rodzice nie dostrzegają wady postawy. Przychodzą do lekarza dopiero wtedy, gdy wada jest zaawansowana, gdy powstały nieodwracalne zmiany w układzie mięśniowym i kostnym. Jedyne wówczas, co można zrobić, to nie pozwolić na dalszy postęp kalectwa. A przecież dałoby się tego uniknąć, zgłaszając się odpowiednio wcześniej do lekarza. Trzeba było tylko zdawać sobie sprawę, czym może grozić dziecku niewielkie odchylenie.

             

              Najistotniejszą wartością w życiu człowieka warunkującą jego zdolność do pracy to zdrowie, sprawność fizyczna i psychiczna. Czy postawa ma wpływ na te wartości ?     

Już sam widok człowieka z nieprawidłową postawą, np. zaawansowane skrzywienie kręgosłupa z garbem żebrowym, jest dla niego źródłem kompleksów.

Do tego dołączają się bóle kręgosłupa, niewłaściwe funkcjonowanie narządów wewnętrznych, zwłaszcza przemieszczonych i uciśniętych w zniekształconej klatce piersiowej płuc i serca. Znacznie się zmniejsza zdolność fizyczna takiej osoby. Niektóre zawody są dla niej zupełnie niedostępne. Dlaczego właśnie teraz jesteśmy zmuszeni zwracać szczególną uwagę na zapobieganie wadom postawy i chorobom kręgosłupa. Najważniejsze przyczyny to :

 

PRZYCZYNY POWSTAWANIA WAD POSTAWY

 

-         niedobór ruchu i siedzący tryb życia, doprowadzające do osłabienia układu mięśniowego, który jest niezbędny do utrzymania sprawności kręgosłupa i prawidłowej postawy.

-         przyjmowanie jednorodnych i długotrwałych pozycji w pracy, często nieprawidłowych, np. ławki szkolne.

-         znaczny procent wad postawy u dzieci i młodzieży stwierdzanych przez lekarzy.

 

                 CHARAKTERYSTYKA WAD POSTAWY

 

Plecy okrągłe: charakteryzują się zwiększonym wygięciem kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym. Dziecko ma głowę i barki wysunięte do przodu,

łopatki odstające tzw. skrzydełkowate.   Mówimy, że dziecko się garbi. Przyczynami jest zmęczenie, zwłaszcza siedzenie zbyt długo  w niewłaściwej pozycji, często słaby wzrok.

 

Plecy wklęsłe: mają zwiększone przodowygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Dziecko ma wypukły, wysunięty do przodu brzuch oraz spłaszczoną klatkę piersiową.

 

Plecy wklęsło-okrągłe: są połączeniem omówionych uprzednio wad. Obie krzywizny są nadmiernie uwypuklone.

 

Plecy płaskie: charakteryzują się spłaszczeniem obu krzywizn. Spotyka się je głównie u dzieci wątłych, z ogólnym słabym umięśnieniem. Przy tej wadzie wytrzymałość kręgosłupa zmniejsza się kilkunastokrotnie.

 

Wady kończyn dolnych:

-kolana koślawe  X

-kolana szpotawe ( )

-stopa płaska

-stopa płasko- koślawa 

-stopa wydrążona

             

Koślawość kolan ocenia się rozstępem między kostkami przyśrodkowymi przy zwartych i wyprostowanych kolanach. Za koślawość uważa się rozstęp wynoszący 4-5 cm.

             

              Szpotawość kolan mierzy się w centymetrach rozstępem między kłykciami przyśrodkowymi, przy stopach zwartych.

Najczęstszymi przyczynami powstawania tych wad są krzywica oraz nadmierne przeciążenie statyczne układu kostnego kończyn dolnych.              

             

              Stopa prawidłowa, oglądana w pozycji stojącej, ma od strony przyśrodkowej łagodny łuk, opierający się o podłoże piętą i śródstopiem. Pięta widziana od tyłu jest przedłużeniem goleni i jest prawie prostopadła do podłoża. Odbicie takiej stopy wykazuje charakterystyczne wgłębienie. Stopę, w której doszło do obniżenia sklepienia podłużnego nazywamy płaską. Przeciążenie stopy związane z niewydolnością układu mięśniowo- więzadłowego doprowadza do zniekształceń, zaburzenia funkcji, bolesności.

              Leczenie polega na stosowaniu wkładek ortopedycznych i specjalnego obuwia. Buty powinny być odpowiednio długie i szerokie, obcas szeroki i płaski (najlepsza wysokość ok. 3 cm). Podeszwa właściwie wyprofilowana, z mocnym zapiętkiem, trzymającym piętę i zapobiegającym koślawieniu. Obuwie należy często zmieniać . Wskazane jest chodzenie na bosaka po piasku, trawie i tp.

 

 

ZAPOBIEGANIE WADOM POSTAWY

 

 

              Chcąc mieć zdrowy i sprawny kręgosłup należy o niego czynnie dbać przez całe życie. W związku z tym należy przestrzegać następujących zasad:

 

1.       Ograniczenie siedzącego trybu życia, zwiększenie ogólnej aktywności ruchowej człowieka. Szczególnie ważne jest wzmacnianie mięśni grzbietu i brzucha.

2.       Nauczenie, już we wczesnym dzieciństwie nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała we wszystkich czynnościach życia, zwłaszcza wtedy gdy kręgosłup mógłby być przeciążony, przestrzeganie prawidłowej  postawy ciała przy pracy oraz w czasie odpoczynku.

3.       Dostosowanie sprzętów domowych i środowiska w którym przebywamy do potrzeb i możliwości naszego kręgosłupa.

 

Jeżeli wadę stwierdzono podczas badań okresowych, dziecko powinno                                     

być skierowane do zespołu gimnastyki korekcyjnej.

Aby proces korygowania wad mógł być w pełni efektywny rodzice powinni współpracować z nauczycielem gimnastyki korekcyjnej.

 

              Prawidłowo zorganizowany system przeciwdziałania wadom postawy u dziecka obejmuje:

1.     Codzienne indywidualne ćwiczenia w domu zgodnie z instrukcją.

2.     Przestrzeganie poprawnej postawy podczas wszystkich codziennych czynności.

3.     Udział w ćwiczeniach zespołowych gimnastyki korekcyjnej dwa razy w tygodniu.

4.     Czynny wypoczynek odpowiedni do typu wady.

 

BIBLIOGRAFIA

 

 

1.     Kutzner- Kozińska M.: Gimnastyka korekcyjna dla dzieci 6-10 letnich. WsiP, Warszawa 1995.

2.     Kutzner- Kozińska M.: Korekcja wad postawy. WsiP, Warszawa 1986.

3.     Kasperczyk T.: Wady postawy ciała diagnostyka i leczenie. Warszawa2001

4.     Romanowska A.: Gimnastyka korekcyjno -kompensacyjna. WydawnictwoKorepetytor2000. 

Program autorski gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej dla klas I-III

 

              Postępowanie wyrównawczo- korekcyjne ma na celu likwidację wady lub zahamowanie jej dalszego rozwoju, a tym samym przywrócenie prawidłowej postawy ciała. W postępowaniu zasadniczą rolę odgrywają ćwiczenia, dzięki którym uzyskujemy zwiększenie ruchomości w stawach, zwiększenie siły mięśni i wyrobienie nawyku prawidłowej postawy ciała.

              Ważnym czynnikiem postępowania wyrównawczo- korekcyjnego jest właściwa organizacja warunków życia, przestrzeganie zasad higieny pracy i wypoczynku, żywienia oraz ogólna ruchliwość dziecka. Do realizacji programu muszą się włączyć oprócz lekarza i nauczyciela, także rodzice i samo dziecko. Proces wyrównania jest przeważnie długotrwały, dlatego stale musimy podtrzymywać u dziecka motywację czynnego udziału w zajęciach korekcyjnych.

 

              Ideą tego programu jest ukształtowanie takich postaw i umiejętności, aby uczeń mógł:

 

-          aktywnie uczestniczyć w życiu i pracy rodziny, klasy i najbliższego środowiska;

-          troszczyć się o swoje zdrowie i dbać o bezpieczeństwo własne i innych;

-          przestrzegać higieny osobistej, higieny pracy, nauki i wypoczynku;

-          stawiać sobie określone zadania i własnym wysiłkiem je pokonywać, być zdolnym do wyrzeczeń na rzecz osiągnięcia postawionych zamierzeń

-          dostrzegać wartości estetyczne w zachowaniu i wyglądzie własnym, zachować ład i porządek w otoczeniu .

 

Prawidłowo zorganizowany system przeciwdziałania wadom postawy u dziecka powinien obejmować:

1.      Codzienne indywidualne ćwiczenia w domu zgodnie z instrukcją.

2.      Przestrzeganie poprawnej postawy podczas wszystkich codziennych czynności.

3.      Udział w ćwiczeniach zespołowych gimnastyki korekcyjnej dwa razy w tygodniu.

4.      Czynny wypoczynek odpowiedni do typu wady.

 

Całokształt procesu korekcyjno- kompensacyjnego wymaga takiego postępowania dydaktycznego, w trakcie którego zakres materiału nauczania ćwiczeń ruchowych, stopień trudności, środki, formy, metody i zasady będą dostosowane do psychofizycznego i motorycznego rozwoju oraz wydolności organizmu dziecka.

              Zastosowanie w procesie korekcyjnym różnych form, metod oraz zasad ma na celu przede wszystkim osiągnięcie pozytywnych efektów całokształtu działań, a także intensyfikację ruchu, uatrakcyjnienie zajęć, wzrost zainteresowania nimi oraz pogłębienie motywacji i zwiększenie aktywności ruchowej. Dziecko powinno rozumieć sens i cel stosowanych ćwiczeń i zabaw korekcyjnych, które mają nie tylko rozwijać potrzeby ruchowe, ale także stanowić źródło wiedzy o sposobach i formach samodzielnego usprawniania się.

 

Formy prowadzenia zajęć korekcyjno - kompensacyjnych

 

              Dotyczą strony organizacyjnej przebiegu ćwiczeń i są ściśle związane z metodami realizacji zadań. Wybór odpowiedniej formy dla realizacji zadań zależy od: zaawansowania sprawnościowego dzieci, ich wieku, liczby ćwiczących, miejsca prowadzenia zajęć, możliwości wykorzystania sprzętu, urządzeń i przyborów.

1.      Forma frontalna- polega na takiej organizacji zajęć, podczas której dzieci w tym samym czasie wykonują to samo ćwiczenie, a prowadzący mając ich w polu widzenia, kieruje nimi.

2.      Forma zajęć w zespołach- polega na tym, że ćwiczenia odbywają się w kilku grupach, przy czym uczniowie każdego zespołu realizują odrębne zadania.

3.      Forma zajęć indywidualnych- występuje wtedy, gdy uczniowie wykonują zadania ruchowe samodzielnie i każdy ćwiczący ma do opanowania swój program ćwiczeń.

4.      Forma stacyjno- obwodowa- występuje wtedy, gdy uczniowie ćwiczą na stanowiskach zwanych stacjami, pojedynczo lub w małych grupach, mają do wykonania określoną liczbę powtórzeń lub określony czas ćwiczenia i dokonują zmiany poszczególnych stacji.

5.      Forma ćwiczeń ze współćwiczącym- jest jedną z form intensyfikacji zajęć oraz zwiększenia ich atrakcyjności i efektywności. Ćwiczący, dzięki wzajemnej współpracy, kształtują odpowiednią- poprawną formę ruchu, wdrażają się do wzajemnej ochrony i pomocy w czasie ćwiczeń, rozwijają poczucie odpowiedzialności za siebie i partnera.

 

 

Cele gimnastyki korekcyjno- kompensacyjnej

 

 

1.      Uświadomienie dziecku oraz rodzicom istnienia wady i wynikających stąd zagrożeń.

2.      Wykształcenie świadomości „odczuwania” własnego ciała, czyli znalezienie równowagi między podświadomością a napięciem mięśniowym.

3.      Zniwelowanie istniejącego nieprawidłowego nawyku i wytworzenie nawyku prawidłowego.

4.      Wyrobienie zdolności do długotrwałego utrzymania skorygowanej postawy.

5.      Utrwalenie nawyku prawidłowej postawy w warunkach zbliżonych do życia codziennego ze zwróceniem uwagi na równomierne obciążenie stóp.

6.     Korygowanie zaburzeń statyki ciała i przeciwdziałanie ich pogłębianiu się i utrwalaniu.

7.     Poprawienie zaburzeń w rozwoju motoryczności i wydolności organizmu dziecka- poprzez ćwiczenia kształtujące, oddechowe i wytrzymałościowe, zabawy i gry ruchowe z elementami ćwiczeń korekcyjnych dla danej wady.

8.     Zwiększenie wydolności układu oddechowego i sercowo- naczyniowego.

9.     Zwiększenie zakresu ruchu w stawach, wydłużenie, skrócenie czy wzmocnienie odpowiednich grup mięśniowych.

10. Wyrobienie nawyku prawidłowej postawy ciała.

 

Zadania ogólne

 

1.      Dokładne poznanie dziecka:

-stan zdrowia- konsultacja z lekarzem, pielęgniarką szkolną i rodzicami;

-określenie odchyleń w postawie;

-badania kontrolne: punktowa ocena postawy ciała, testy funkcjonalne w badaniu wad postawy;

-zapoznanie z warunkami środowiskowymi dziecka.

2.      Nauka korygowania błędów z uwzględnieniem indywidualizacji:

-nauka przybierania pozycji wyjściowych;

-nauka równomiernego obciążania stóp podczas stania;

-kształtowanie wyczucia prawidłowej postawy w różnych pozycjach, w miejscu i w ruchu;

-zwiększanie ruchomości w stawach z równoczesnym wzmacnianiem odcinkowym;

-stopniowe zwiększanie intensywności ćwiczeń;

-nauka prawidłowego oddychania;

-nauka ćwiczeń domowych.

3.      kontrola umiejętności przyjmowania prawidłowej postawy.

4.      Kontrola stopnia opanowania poszczególnych ćwiczeń.

5.      prawidłowy dobór pozycji wyjściowych w celu właściwej lokalizacji ruchu.

6.      Nauka autokontroli, wyrobienie czucia własnego ciała i nawyku utrzymywania go w pozycjach skorygowanych.

7.      Nauka kontroli przez współćwiczącego w celu wyczulenia dzieci na dostrzeganie jakości ruchów i przyjmowanych pozycji

8.      Stale egzekwowanie prawidłowej postawy we wszystkich pozycjach w czasie ćwiczeń oraz w różnych sytuacjach, w jakich znajduje się dziecko w szkole, w domu i poza nim.

9.      Końcowe pomiary uzupełniające.

10.  Wskazania na okres wakacji.

 

Materiał programowy zajęć korekcyjnych

 

 

Obejmuje następujące grupy ćwiczeń:

1.      Ćwiczenia ogólnorozwojowe. 

2.      Ćwiczenia specjalne- korygujące określoną wadę.

3.      Ćwiczenia elongacyjne.

4.      Ćwiczenia antygrawitacyjne.

5.      Ćwiczenia odruchu prawidłowej postawy ciała.

6.      Ćwiczenia Klappa.

7.      Pływanie.

 

Ćwiczenia ogólnorozwojowe

 

              Celem ćwiczeń ogólnorozwojowych jest dążenie do prawidłowego i harmonijnego rozwoju fizycznego dziecka, do zwiększenia jego wydolności fizycznej. Jednym z zadań ćwiczeń jest również wyeliminowanie ewentualnych kompleksów psychicznych i fizycznych spowodowanych uczestnictwem w zajęciach korekcyjnych. Dzieci z wadami postawy nie należą do najsprawniejszych, dlatego podniesienie ich ogólnej wydolności i sprawności jest sprawą zasadniczą.

 

Ćwiczenia elongacyjne

 

              Przez ćwiczenia elongacyjne rozumiemy wyciągnięcie kręgosłupa w jego osi długiej. Aktywizują one mięśnie kręgosłupa i mają na celu zmniejszenie istniejących krzywizn patologicznych. Należy brać pod uwagę możliwość nadmiernego zmniejszania się krzywizn , co byłoby zjawiskiem negatywnym.

 

Ćwiczenia antygrawitacyjne

 

              Ćwiczenia te polegają na utrzymaniu skorygowanego kręgosłupa i głowy w warunkach zastosowania dodatkowego obciążenia osiowego. Można je stosować wtedy gdy dziecko swobodnie utrzymuje skorygowaną postawę przez dłuższą chwilę.

 

Ćwiczenia odruchu prawidłowej postawy

 

              Zdobycie tego nawyku wymaga jednolitości działań domu, szkoły, a przede wszystkim wymaga aktywności i stałej uwagi samego dotkniętego wadą. W kształtowaniu nawyku prawidłowej postawy ciała należy:

-          uświadomić zainteresowanemu istnienie wady i wyjaśnić ujemne skutki jej trwania;

-          nauczyć przyjmowania prawidłowej postawy ciała we wszystkich pozycjach oraz w trakcie wykonywania różnych czynności- autokorekcja;

-          zmierzać do ukształtowania umiejętności przyjmowania prawidłowej postawy ciała za pomocą czucia głębokiego oraz uzyskania wytrzymałości posturalnej, tj. zdolności do długotrwałego utrzymania postawy skorygowanej przy równoczesnym zwalczaniu wszelkich nawyków nieprawidłowych;

-          egzekwować poprawność postawy odcinkowo i całościowo przy pomocy lustra, testu ściennego i współćwiczącego.

              Na uwagę zasługują walory gier i zabaw ruchowych w wyrabianiu nawyku prawidłowej postawy. Sprzyjają one kształtowaniu szybkiej i celowej reakcji, spostrzegawczości oraz kojarzeniu określonych form ruchu z ustalonymi znakami i sygnałami.

 

Ćwiczenia oddechowe

 

              ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin