14 czerwca 1940 roku na bocznicę kolejową przy przedwojennych magazynach monopolu tytoniowego w Oświęcimiu wjechał pociąg osobowy z Tarnowa. W wagonach znajdowało się 728 polskich więźniów politycznych. Był to pierwszy transport do obozu Auschwitz. Oto początek historii Auschwitz zapisany w archiwalnych dźwiękach.
POSŁUCHAJ O PIERWSZYM TRANSPORCIE DO KL AUSCHWITZ
728 Polaków nie było pierwszymi więźniami obozu. Wcześniej esesmani sprowadzili z obozu Sachsenhausen 30 niemieckich więźniów kryminalnych, którzy mieli objąć stanowiska funkcyjnych. Pierwsze numery obozowe otrzymali właśnie oni, jednak to pierwszy polski transport rozpoczyna funkcjonowanie obozu Auschwitz.
Więźniowie pierwszego transportu na dworcu kolejowym w Tarnowie.
Więźniowie ci przez pierwszy miesiąc przebywali w prowizorycznym obozie kwarantanny gdzie dręczono ich całodziennymi ćwiczeniami fizycznymi. Biciem, terrorem, a także poniżającym traktowaniem esesmani „wdrażali” pierwszych więźniów do obozowej egzystencji. Dopiero po ok. miesiąc u więźniowie byli grupami przenoszeni na teren właściwego obozu.
O pierwszym transporcie opowiadają byli więźniowie:
Stanisław Białas
Eugeniusz Cyba
Mieczysław Dembowski
Adam Jurkiewicz
Stanisław Maliński
Tadeusz Pietrzykowski
Stanisław Ryniak
Kazimierz Szczerbowski
Bronisław Wajda
(plik mp3 - ok. 22,5 MB, czas: 23'59)
Dźwięki archiwalne pochodzą z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkemau w Oświęcimiu. Za pomoc dziękuję pani dyrektor Krystynie Oleksy, Andrzejowi Kacorzykowi i Edycie Chowaniec z muzeum w Oświęcimiu.
(Niedziela 25 Czerwiec 2006)
aramanda