Naleśniki.doc

(39 KB) Pobierz

Naleśniki

W podstawowym cieście naleśnikowym na 0,25 kg mąki dodaje się 1 szklankę mleka i 1 szklankę wody oraz dwa jajka i szczyptę soli. Ciasto powinno być gładkie o konsystencji śmietany.
Mleko i wodę do naleśników ze słonymi nadzieniami można zastąpić jasnym piwem.

Przygotowanie naleśników:

·         do dzbanka lub miski wbić jaja, dodać mleko, sól, dobrze roztrzepać, dodać mąkę i rozmieszać na gładką masę. Następnie dodać wodę i dobrze wymieszać lub zmiksować,

·         na rozgrzaną patelnię, delikatnie natłuszczoną, wylewać rozmieszane za każdym razem ciasto, rozprowadzając je równomiernie ruchem kolistym po całej patelni,

·         smażyć aż ciasto zacznie odstawać od brzegów patelni. Wtedy odwrócić naleśnik łopatką (lub podrzucając go J).

Usmażone naleśniki odkładać na talerz. Naleśniki, które będą później jeszcze odsmażane z nadzieniem można smażyć tylko z jednej strony.
Naleśniki ze słonym nadzieniem można dodatkowo panierować po nadzianiu w jajku i bułce tartej.

Usmażone naleśniki podczas nadziewania dowolnym farszem możemy składać czy zwijać na różne sposoby:

·         Najprostszy z nich to zrolowanie z pozostawieniem otwartych brzegów. W ten sposób możemy zwijać naleśniki z dżemem lub serem.

·         W "kopertę" - naleśnik posmarować nadzieniem, założyć przeciwległe brzegi na nadzienie, złożyć na pół. Ten sposób nadaje się do naleśników z dżemem, marmoladą czy owocami.

·         Na krokiety - posmarować naleśnik nadzieniem zostawiając wolne brzegi. Założyć przeciwległe brzegi na nadzienie i zwinąć w rulon.

·         Chusteczka - posmarowany naleśnik złożyć na połowę, a tę jeszcze raz na połowę. Dobry sposób na formowanie naleśników z serem.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin