Rating - wiarygodność instytucji.docx

(14 KB) Pobierz

Rating

Wszystkie ratingi bazują na hierarchii ustalonej przez organizacje ratingowe. Zgodnie z powyższym, każdy rating jest przedstawiony stosownie do skali odpowiednich instytucji ratingowych.

 

Dla długoterminowego niezabezpieczonego ratingu kredytowego w walucie krajowej stosowane są następujące skale ocen:

 

AAA Dłużnik posiadający rating AAA dysponuje niezwykle silną zdolnością do wypełniania własnych finansowych zobowiązań. AAA jest najwyższym ratingiem emisji, jaki organizacja certyfikująca może przyznać. AAA przypisuje danemu przedsiębiorstwu najwyższą jakość pod względem bezpieczeństwa w przyszłości.

AA Dłużnik z ratingiem AA dysponuje bardzo silną zdolnością do wypełniania własnych zobowiązań finansowych, nieznacznie niższą od dłużników z ratingiem AAA. AA przypisuje danemu przedsiębiorstwu najwyższą jakość pod względem bezpieczeństwa w przyszłości.

A Dłużnik z ratingiem A dysponuje silną zdolnością do wypełniania własnych zobowiązań finansowych, ale ze względu na zmienne okoliczności oraz gospodarcze warunki bardziej podatny na niekorzystnie skutki niż dłużnicy z wyższymi kategoriami ratingu. A wykazuje w stosunku do  danego przedsiębiorstwa wiele pozytywnych cech odnośnie bezpieczeństwa w przyszłości i porównywalny jest z jednostkami gospodarczymi średnio-wyższej klasy.

BBB Dłużnik z ratingiem BBB ma odpowiednią zdolność do wypełniania własnych zobowiązań finansowych. Jednakże istnieje prawdopodobieństwo, iż zmieniające się okoliczności oraz warunki gospodarcze doprowadzą do osłabienia zdolności kredytowej przedsiębiorstwa i tym samym wypełniania jego obowiązków z tego tytułu. Rating BBB przyznawany jednostkom gospodarczym o średniej prognozie bezpieczeństwa.

BB Dłużnik z ratingiem BB w bliższej perspektywie czasowej jest mniej podatny na niewywiązanie się z zobowiązań, niż inni nisko zaklasyfikowani dłużnicy. Istnieją silna i ciągła niepewność oraz niekorzystne warunki gospodarcze, biznesowe i finansowe mogące doprowadzić dłużnika do braku możliwości wypełnienia własnych zobowiązań. Rating BB przyznawany jest przedsiębiorstwom posiadającym wystarczające struktury odnośnie bezpieczeństwa w  przyszłych okresach.

B Dłużnik z ratingiem B jest bardziej podatny na niewywiązanie się ze swoich zobowiązań finansowych, ale znajduje się w sytuacji, w której jest jeszcze je w stanie wypełnić. Niekorzystne warunki finansowe, biznesowe i gospodarcze będą oddziaływać prawdopodobnie ujemnie na zdolność i gotowość przedsiębiorstwa do wypełnienia jego zobowiązań. Rating B przyznawany jest przedsiębiorstwom nie posiadającym zwyczajowym strukturom przeciwdziałającym przyszłego ryzyka.

CCC Dłużnik z ratingiem CCC w realizacji własnych możliwości jest w danym momencie podatny i uzależniony od korzystnych warunków gospodarczych, finansowych oraz biznesowych. Rating CCC przyznawany jest przedsiębiorstwom o strukturze zagrażającej bezpieczeństwu przedsiębiorstwa w przyszłości. 

CC Dłużnik z ratingiem CC jest w danym momencie silnie uzależniony w realizacji zobowiązań finansowych od sytuacji zewnętrznej. Rating CC przyznawany przedsiębiorstwom o dużym zagrożeniu, a możliwość wypełniania własnych zobowiązań finansowych jest bardzo mała.

C Dłużnik z ratingiem C wykazuje największą podatność na sytuację zewnętrzną w wypełnianiu własnych zobowiązań finansowych. Rating C przyznawany jest przedsiębiorstwom o najwyższym stopniu ryzyka.

SD, D Dłużnik z ratingiem SD (tzw. zwłoka w płatności) nie wypełnił jednego lub kilku zobowiązań w terminie. Rating D jest przyznawany przedsiębiorstwu, w przypadku przekonania, iż chodzi o generalną możliwość wypełniania własnych zobowiązań finansowych przedsiębiorstwa i jednostka gospodarcza wszystkie, względnie prawie wszystkie zobowiązania nie jest w stanie zrealizować. Rating SD przyznawany jest w przypadku, gdy agencja ratingowa nie jest przekonana, o tym iż kredytobiorca w przeprowadzanej emisji obligacji będzie w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin