Plan pracy wychowawczo-dydaktycznej na PAŹDZIERNIK 5-latki
Tematy: I. Jestem dyżurnym
II. Idzie lasem Pani Jesień
Jarzębinę w koszu niesie
Daj korali nam troszeczkę
Nawiniemy na niteczkę
III. Co nam niesie jesień? W sadzie i w ogrodzie.
· Uczę się samodzielnego, kulturalnego rozwiązywania zaistniałych konfliktów zgodnie z ustalonymi normami postępowania i przestrzegam podstawowej zasady, że nie wolno nikogo krzywdzić.
· Sprawnie wykonuję czynności samoobsługowe, dbam o czystość zębów.
· Dostrzegam potrzebę pomagania innym w codziennych sytuacjach.
· Rozumiem konieczność posługiwania się umiarkowanym głosem, unikania hałasu, słuchania muzyki o umiarkowanej sile.
· Rozumiem zakaz spożywania nieznanych owoców i grzybów.
· Potrafię samodzielnie przebrać się w strój gimnastyczny, przewrócić ubranie na prawą stronę i zapiąć guziki.
· Rozumiem, jak ważne dla zdrowia jest prawidłowe oddychanie.
· Aktywowanie dzieci do brania udziału w zabawach i ćwiczeniach ruchowych.
· Sprawdzanie przez dzieci swoich możliwości w zakresie ruchu.
Orientacyjno-porządkowe: szybka reakcja na różnorodne sygnały, sprawne ustawianie się. Dzieci w domkach – dzieci na spacer, Figurki –marmurki, Komu trzeba się ukłonić, piłka parzy, Wiatr i liście.
Z elementami równowagi: wyrabianie poczucia równowagi w staniu, w ruchu, na zwężonych powierzchniach. Marsz z przeszkodami, Marsz z krążkiem na głowie, Zanieś śniadanie, Omiń kałużę.
Z elementami czworakowania: kształtowanie naturalnych krzywizn kręgosłupa, wzmacnianie mięśni rąk i nóg. Kotki bawią się piłeczką, Tunel, Koty i myszy, Wyścig piesków.
Z elementami biegu: wyrabianie swobody i szybkości biegu, wytrzymałości. Samoloty, Drzewa i liście, Berek – stójka, Kucanka.
Z elementami rzutu, celowania i toczenia: wyrabianie celności rzutu, chwytu, zachowanie prawidłowej postawy podczas rzutu. Kto trafi w piłkę, Piłka w tunelu, Toczenie obręczy, Kto trafi do obręczy, Kto dalej rzuci.
Z elementami wspinania się: rozwijanie zwinności, odwagi, prawidłowy chwyt podczas wspinania. Kto potrafi, Powódź, Koty na płoty, Małe niedźwiedzie.
Z elementami skoku i podskoku: doskonalenie różnych faz podskoków, ćwiczenie prawidłowego odbicia obunóż i z jednej nogi. Pajac skacze, Po drabince, Na jednej nodze, Przez płotek.
Ćwiczenia poranne: (wg K. Wlaźnik) zorganizowanie i zdyscyplinowanie grupy, wytwarzanie dobrej atmosfery sprzyjającej aktywnemu działaniu dzieci w ciągu całego dnia. Zestaw 3 i 4.
Ćwiczenia gimnastyczne: (wg K. Wlaźnik) zestaw 3 i 4. Pomoce: obręcze, laski.
· Obserwuję zjawiska zachodzące w przyrodzie wraz ze zmianą pory roku.
· Poznaję wybrane środowiska przyrodnicze (las, sad, ogród) i ich charakterystyczną jesienną roślinność.
· Zbieram skarby jesieni do kącika przyrody.
· Czynnie uczestniczę w poznawaniu tajemnic lasu podczas wycieczek.
· Rozwiązuję zagadki o znanych przedmiotach i zjawiskach.
· Nabywam umiejętności wypowiadania własnych myśli w kontaktach z innymi.
· Poznaję utwory o wartościach poznawczych, wychowawczych.
· Wykazuję cechy przeciwstawne.
· Ćwiczę artykulatory poprzez naśladowanie odgłosów przyrody.
· Posługuję się pojęciami dotyczącymi położenia przedmiotów w przestrzeni (na prawo, na lewo, naprzeciw).
· Tworzę zbiory przedmiotów wg jednej lub więcej cech.
· Próbuję odtwarzać liczebność zbiorów za pomocą znaków graficznych lub dźwięków.
Obszar edukacji kulturalno-estetycznej:
· Doskonalę umiejętność posługiwania się nożyczkami.
· Dbam o estetykę sali poprzez samodzielne porządkowanie zabawek i innych akcesoriów; układam je w sposób przemyślany i odkładam w odpowiednie miejsce.
· Porównuję i nazywam odcienie jednego koloru.
· Doskonale motorykę dłoni poprzez udział z zajęciach plastycznych i konstrukcyjnych.
· Słucham wybranych utworów muzyki klasycznej.
· Doskonalę umiejętność prawidłowego i sprawnego reagowania na muzykę lub rytm.
· Rozpoznaję dźwięki wybranych instrumentów muzycznych.
· Biorę udział w zabawach ze śpiewem.
· Biorę udział w zabawach konstrukcyjnych.
· Obserwuję i próbuję pomagać w naprawianiu zabawek i sprzętów.
· Wznoszę budowle z klocków wg wzoru.
· Rozpoznaję i nazywam dźwięki wydawane przez pojazdy: klakson, sygnał karetki.
· Rozpoznaję i nazywam trzy barwy sygnalizatora świetlanego, rozumiem ich znaczenie i przekazywanie komunikatu dla samochodu.
· Wspólna troska o bezpieczeństwo dzieci.
· Pomoc rodziców w powielaniu kolorowanek.
· Eksponowanie prac plastyczno-konstrukcyjnych dzieci z komentarzem metodycznym.
· Zamieszczanie tekstów wierszy i piosenek.
· Informowanie rodziców o zamierzeniach dydaktyczno-wychowawczych.
· Indywidualne rozmowy na temat funkcjonowania dziecka w grupie w zależności od potrzeb.
· Kontakty indywidualne z rodzicami logopedy i psychologa – przekazanie zaproszeń na spotkanie z p. psycholog, przekazywanie informacji zwrotnych, informacja na temat rozwoju dziecka i ewentualnych deficytów.
1. Rozmowa z całą grupą „Dyżurny” – omówienie zakresu obowiązków dyżurnego, zwrócenie uwagi na ważność tej funkcji i podkreślenie jego roli; wspólne ustalenie zasad dyżurów; nauka obowiązkowości i brania odpowiedzialności za powierzone czynności; wdrażanie do pomagania nauczycielce w przygotowywaniu pomocy do zajęć i sprzątaniu po zajęciach.
2. Zajęcia matematyczne na tle wiersza T. Śliwiaka „Łyżka i widelec” – doskonalenie umiejętności przeliczania i tworzenia rytmicznej kompozycji z naczyń na stole; doskonalenie umiejętności posługiwania się określeniami dotyczącymi położenia przedmiotów w przestrzeni (z prawej, z lewej, obok siebie, w szeregu, w rzędzie, jedno na drugim, w kole, na przemian); omówienie zasad pełnienia dyżurów przy posiłkach.
3. Zajęcia matematyczne na tle zajęć plastycznych „Zastawa stołowa” – doskonalenie umiejętności tworzenia prostych rytmów z kolorowych prostokątów i kół (utrwalenie znajomości tych figur); dbałość o estetykę wykonywanej pracy.
4. Zajęcia plastyczne „Robimy puzzle” – doskonalenie motoryki dłoni poprzez odpowiedni nacisk na kartkę oraz wycinanie po wcześniej narysowanych samodzielnie liniach, doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, bezpieczne posługiwanie się nożyczkami. Pomoce: kartki, kredki i/lub flamastry, klej, nożyczki, brystol lub blok techniczny do podklejenia rysunków.
5. Zabawa badawcza „Co zrobić, by statek nie zatonął? Zachowanie się ciał w wodzie” – rozumienie zależności między objętością części zanurzonej w wodzie a możliwością utrzymania ciężaru oraz pomiędzy rodzajem materiału, z jakiego wykonany est statek a możliwością utrzymania przez niego ciężaru. Pomoce: statki wykonane przez dzieci, plastelina, drobne przedmioty o różnym ciężarze, miednice z wodą.
6. Zajęcia matematyczne na tle zabawy badawczej „Czy w obu kubkach jest tyle samo?” – obserwowanie zmian towarzyszących przelewaniu wody: dolewam i jest więcej, odlewam i jest mniej; posługiwanie się pojęciami: tyle samo, mniej, więcej. Pomoce: pojemnik z wodą, kubeczki (takie same). Zajęcia w piaskownicy (woda dobrze wsiąka w piasek).
7. Rozmowa z całą grupą na tle wiersza „Dla Pani” (autor nieznany) – zapoznanie z treścią wiersza, wdrażanie do posługiwania się pełnymi zdaniami podczas wypowiedzi; nauka wiersza na pamięć.
8. Czynności samoobsługowe i porządkowe „Umiem dbać o wygląd swój i mojej sali” - dbanie o estetykę sali poprzez samodzielne porządkowanie zabawek i innych akcesoriów; układanie ich w sposób przemyślany i odkładanie w odpowiednie miejsce; zwracanie uwagi na swój wygląd (poprawianie ubrania, zapinanie guzików, wkładanie koszulki do spodni); wdrażanie do coraz większej samodzielności i odpowiedzialności za wygląd swój i otoczenia; odczuwanie dumy z dobrze wykonanych obowiązków.
1. Ćwiczenia manualne na tle piosenki „Idzie lasem Pani Jesień” – doskonalenie motoryki dłoni i koordynacji wzrokowo-ruchowej poprzez nanizywanie jarzębiny na nitkę, nauka bezpiecznego posługiwania się igłą i nawlekania nitki, zapoznanie z linią melodyczną, rytmiczną i słowami piosenki o jesieni.
2. Rozmowa z całą grupą „W naszym kąciku przyrody” – segregowanie i układanie darów jesieni (żołędzie, kasztany, jarzębina, liście), rozwijanie poczucia estetyki.
3. Zajęcia matematyczne „Znajdź taki sam” na tle wiersza B. Lewandowskiej „Kolorowy bukiet” – kształtowanie spostrzegawczości podczas odszukiwanie liścia i owocu podobnego pod względem kształtu, wielkości, koloru (tworzenie zbiorów), rozpoznawanie po liściu i utrwalanie znajomości odmian drzew (klon, dąb, kasztanowiec).
4. Zajęcia plastyczne na tle piosenki „W kasztanowym mieście” – rozwijanie pomysłowości i inwencji twórczej podczas tworzenia kukiełek, zapoznanie z różnymi technikami łączenia materiałów przyrodniczych (zapałki, plastelina, klej); zwrócenie uwagi na zachowania bezpieczne podczas posługiwania się narzędziami. Pomoce: kasztany, żołędzie i inne materiały przyrodnicze (np. liści, mech), klej, plastelina, zapałki lub wykałaczki, ostre narzędzie do robienia dziurek.
5. Zabawa w teatr „W kasztanowym mieście” – wykorzystanie wykonanych kukiełek do animacji w teatrze, wyzwalanie ekspresji słownej, zachęcenie wszystkich dzieci do improwizacji.
6. Wycieczka do Nadleśnictwa Drewnica w Ząbkach „Tajemnice lasu” – poznanie wybranych roślin i zwierząt, oglądanie wyglądu rośli znajdujących się na skraju i w głębi lasu, uwrażliwienie na piękno przyrody; dostrzeganie działalności człowieka w lesie (wycinanie drzew, zbieranie jagód i grzybów, zostawianie śmieci); przestrzeganie zasad dotyczących bezpieczeństwa w czasie wycieczki.
7. Zajęcia matematyczne „Leśne zasadzki” – kształtowanie zdolności do wysiłku intelektualnego w sytuacjach pełnych napięć i wdrażanie do znoszenia porażki bez przerywania i porzucania czynności poprzez wspólne skonstruowanie prostej gry planszowej i przestrzeganie ustalonych w niej zasad podczas zabawy.
8. Zajęcia plastyczne „Kolorowa jesień” – zapoznanie z techniką odbijania faktury liści przez podłożenie liścia pod kartkę i delikatne zamalowywanie poprzez pocieranie boczną krawędzią kredki świecowej; wyrabianie poczucia estetyki w trakcie tworzenia barwnej kompozycji z liści.
9. Rozmowa z cała grupą na tle wiersza L. Krzemienieckiej „Czas do lasu iść” – dostrzeganie możliwości gromadzenia darów z lasu oraz wypowiadanie się na temat ich różnorodności; zapoznanie z wybranymi gatunkami grzybów; rozumienie zakazu zbierania i spożywania nieznanych roślin.
10. Zajęcia matematyczne „Grzyby i szyszki” – zapoznanie z treścią wiersza J. Porazińskiej „Na grzyby”; doskonalenie umiejętności skupiania uwagi na szeregach i wychwytywania powtarzających się układów rytmicznych oraz kontynuowania prostego rytmu. Pomoce: obrazki z sylwetami grzybów i szyszek, kartka dla każdego dziecka z rozpoczętym szeregiem rytmicznym (grzyb – szyszka – grzyb - …).
11. Wycieczka do Konstancina „Tężnie” – doskonalenie umiejętności prawidłowego oddychania, rozumienie, czym jest prawidłowe oddychanie dla zdrowia człowieka i dlaczego powietrze w tężniach korzystnie wpływa na nie; przestrzeganie zasad i umów dotyczących bezpieczeństwa podczas wycieczki.
12. Rozmowa z całą grupą na tle zajęć plastycznych „Drzewo przyjaźni” – przypomnienie i utrwalenie zasad zgodnego współżycia w grupie; doskonalenie umiejętności zgodnego współdziałania w dużym zespole poprzez wspólne stworzenie jesiennego drzewa przyjaźni (malowanie pnia na dużym arkuszu papieru i odbijanie pomalowanych rąk jak liści, celem przypieczętowania umowy).
13. Zajęcia matematyczne „Jesienne drzewo” – doskonalenie umiejętności posługiwania się pojęciami relacji przestrzennych, np. pod, nad, z prawej; doskonalenie umiejętności cierpliwego oczekiwania na swoją kolej.
14. Uroczystość z okazji święta Komisji Edukacji Narodowej – chęć pokazania swoich umiejętności i możliwości, odczuwanie radości i dumy z dobrze wykonanego przedstawienia, wdrażanie do coraz lepszego posługiwania się głosem, modulacji i wyrazistości w przekazie; wykonanie prostego układu tanecznego.
15. Ćwiczenia ortofoniczne i oddechowe „Wiatr i liście” – doskonalenie sprawności artykulatorów oraz umiejętności prawidłowego oddychania, wydłużanie fazy wydechowej.
16. Zajęcia matematyczne na tle zajęć plastycznych „Dzień i noc w lesie” – dostrzeganie stałego następstwa dnia i nocy; układanie z klocków kalendarza z zaznaczeniem dnia i nocy (dostrzeganie regularności w układanym rytmie); rysowanie kredkami na jednej kartce lasu w ciągu dnia i lasu nocą; doskonalenie umiejętności odrysowywania z szblonu. Pomoce: klocki, koła do określania rytmiczności dnia i nocy (wg E. Gruszczyk – Kolczyńskiej), kartki, kredki, sylwety drzewa do odrysowania.
1. Zajęcia plastyczne „Jesienny krajobraz” – układanie na podkładach z warstwą plasteliny dowolnych wzorów i form z suszonych owoców i nasion, rozwijanie pomysłowości i dbałości o estetykę wyk. pracy. Pomoce: kartonik, nić, plastelina, nasiona i suszone owoce.
2. Zajęcia matematyczne „Kopciuszek” – doskonalenie umiejętności tworzenia zbiorów poprzez sortowanie przyniesionych przez dzieci nasion i suszonych owoców, próby wychwytywania zasady podziału i uzasadniania dokonanego przez siebie podziału.
3. Zajęcia matematyczne „Jak można uporządkować owoce i warzywa?” – nazywanie owoców i warzyw, omawianie ich wyglądu, wielkości, kształtu, koloru, porównywanie w obrębie wybranych cech i liczebności; zapoznanie z wyglądem owoców i warzyw w środku, pokaz obierania specjalnym nożykiem; doskonalenie umiejętności układania owoców i warzyw w koszykach wg wybranych właściwości; zdobywanie doświadczenia w porównywaniu wagi i równoważeniu na wadze szalkowej.
4. Zajęcia matematyczne „Owoce z naszych sadów” – zapoznanie z owocami rosnącymi lub mogącymi rosnąć w polskich warunkach klimatycznych i owocami pochodzącymi z innych krajów, wyjaśnienie, dlaczego niektóre o...
agnisia2410