Umowa Przewozu K.C..doc

(34 KB) Pobierz
Kodeks cywilny - Księga III, Tytuł XXV, DZIAŁ I.


UMOWA PRZEWOZU - PRZEPISY OGÓLNE

Art. 774. Przez umowę przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy.

Art. 775. Przepisy tytułu niniejszego stosuje się do przewozu w zakresie poszczególnych rodzajów transportu tylko o tyle, o ile przewóz ten nie jest uregulowany odrębnymi przepisami.

 

 

PRZEWÓZ RZECZY

Art. 779. Wysyłaj±cy powinien podać przewoĽnikowi swój adres oraz adres odbiorcy, miejsce przeznaczenia, oznaczenie przesyłki według rodzaju, ilo¶ci oraz sposobu opakowania, jak również warto¶ć rzeczy szczególnie cennych.

Art. 780. § 1. Na ż±danie przewoĽnika wysyłaj±cy powinien wystawić list przewozowy zawieraj±cy dane wymienione w artykule poprzedzaj±cym, a ponadto wszelkie inne istotne postanowienia umowy. Wysyłaj±cy ponosi skutki niedokładnego lub nieprawdziwego o¶wiadczenia.

§ 2. Wysyłaj±cy może ż±dać od przewoĽnika wydania odpisu listu przewozowego albo innego po¶wiadczenia przyjęcia przesyłki do przewozu.

Art. 781. § 1. Jeżeli stan zewnętrzny przesyłki lub jej opakowanie nie s± odpowiednie dla danego rodzaju przewozu, przewoĽnik może ż±dać, aby wysyłaj±cy złożył pisemne o¶wiadczenie co do stanu przesyłki, a w wypadku raż±cych braków odmówić przewozu.

§ 2. Jeżeli przewoĽnik przyjmie przesyłkę bez zastrzeżeń, domniemywa się, że znajdowała się w należytym stanie.

Art. 782. Wysyłaj±cy powinien dać przewoĽnikowi wszelkie dokumenty potrzebne ze względu na przepisy celne, podatkowe i administracyjne.

Art. 783. Jeżeli rozpoczęcie lub dokonanie przewozu dozna czasowej przeszkody wskutek okoliczno¶ci dotycz±cej przewoĽnika, wysyłaj±cy może od umowy odst±pić, powinien jednak dać przewoĽnikowi odpowiednie wynagrodzenie za dokonan± czę¶ć przewozu w granicach tego, co na kosztach przewozu oszczędził. Nie wył±cza to roszczenia o naprawienie szkody, jeżeli przeszkoda była następstwem okoliczno¶ci, za które przewoĽnik ponosi odpowiedzialno¶ć.

Art. 784. PrzewoĽnik powinien zawiadomić niezwłocznie odbiorcę o nadej¶ciu przesyłki do miejsca przeznaczenia.

Art. 785. Po nadej¶ciu przesyłki do miejsca przeznaczenia odbiorca może w imieniu własnym wykonać wszelkie prawa wynikaj±ce z umowy przewozu, w szczególno¶ci może ż±dać wydania przesyłki i listu przewozowego, jeżeli jednocze¶nie wykona zobowi±zania wynikaj±ce z tej umowy.

Art. 786. Przez przejęcie przesyłki i listu przewozowego odbiorca zobowi±zuje się do zapłaty oznaczonych w li¶cie przewozowym należno¶ci przewoĽnika.

Art. 787. § 1. Jeżeli odbiorca odmawia przyjęcia przesyłki albo jeżeli z innych przyczyn nie można mu jej doręczyć, przewoĽnik powinien niezwłocznie zawiadomić o tym wysyłaj±cego. Jeżeli wysyłaj±cy nie nade¶le w odpowiednim czasie wskazówek, przewoĽnik powinien oddać przesyłkę na przechowanie lub inaczej j± zabezpieczyć, zawiadamiaj±c o tym wysyłaj±cego i odbiorcę.

§ 2. Jeżeli przesyłka jest narażona na zepsucie albo jeżeli jej przechowanie wymaga kosztów, na które nie ma pokrycia, przewoĽnik może j± sprzedać przy odpowiednim zastosowaniu przepisów o skutkach zwłoki kupuj±cego z odebraniem rzeczy sprzedanej.

Art. 788. § 1. Odszkodowanie za utratę, ubytek lub uszkodzenie przesyłki w czasie od jej przyjęcia do przewozu aż do wydania odbiorcy nie może przewyższać zwykłej warto¶ci przesyłki, chyba że szkoda wynikła z winy umy¶lnej lub raż±cego niedbalstwa przewoĽnika.

§ 2. PrzewoĽnik nie ponosi odpowiedzialno¶ci za ubytek nie przekraczaj±cy granic ustalonych we wła¶ciwych przepisach, a w braku takich przepisów - granic zwyczajowo przejętych (ubytek naturalny).

§ 3. Za utratę, ubytek lub uszkodzenie pieniędzy, kosztowno¶ci, papierów warto¶ciowych albo rzeczy szczególnie cennych przewoĽnik ponosi odpowiedzialno¶ć jedynie wtedy, gdy wła¶ciwo¶ci przesyłki były podane przy zawarciu umowy, chyba że szkoda wynikła z winy umy¶lnej lub raż±cego niedbalstwa przewoĽnika.

Art. 789. § 1. PrzewoĽnik może oddać przesyłkę do przewozu innemu przewoĽnikowi na cał± przestrzeń przewozu lub jej czę¶ć, jednakże ponosi odpowiedzialno¶ć za czynno¶ci dalszych przewoĽników jak za swoje własne czynno¶ci.

§ 2. Każdy przewoĽnik, który przyjmuje przesyłkę na podstawie tego samego listu przewozowego, ponosi solidarn± odpowiedzialno¶ć za cały przewóz według tre¶ci listu.

§ 3. PrzewoĽnik, który z tytułu swej solidarnej odpowiedzialno¶ci za cału przewóz zapłacił odszkodowanie, ma zwrotne roszczenie do przewoĽnika ponosz±cego odpowiedzialno¶ć za okoliczno¶ci, z których szkoda wynikła. Jeżeli okoliczno¶ci tych ustalić nie można, odpowiedzialno¶ć ponosz± wszyscy przewoĽnicy w stosunku do przypadaj±cego im przewoĽnego. Wolny od odpowiedzialno¶ci jest przewoĽnik, który udowodni, że szkoda nie powstała na przestrzeni, przez któr± przewoził.

Art. 790. § 1. Dla zabezpieczenia roszczeń wynikaj±cych z umowy przewozu, w szczególno¶ci: przewoĽnego, składowego, opłat celnych i innych wydatków, jak również dla zabezpieczenia takich roszczeń przysługuj±cych poprzednim spedytorom i przewoĽnikom, przysługuje przewoĽnikowi ustawowe prawo zastawu na przesyłce, dopóki przesyłka znajduje się u niego lub u osoby, która j± dzierży w jego imieniu, albo dopóki może ni± rozporz±dzać za pomoc± dokumentów.

§ 2. (skre¶lony).

Art. 791. § 1. Wskutek zapłaty należno¶ci przewoĽnika i przyjęcia przesyłki bez zastrzeżeń wygasaj± wszelkie roszczenia przeciwko przewoĽnikowi wynikaj±ce z umowy przewozu. Nie dotyczy to jednak roszczeń z tytułu niewidocznych uszkodzeń przesyłki, jeżeli odbiorca w ci±gu tygodnia od chwili przyjęcia przesyłki zawiadomił o nich przewoĽnika.

§ 2. Przepisu powyższego nie stosuje się, gdy szkoda wynikła z winy umy¶lnej lub raż±cego niedbalstwa przewoĽnika.

Art. 792. Roszczenia z umowy przewozu rzeczy przedawniaj± się z upływem roku od dnia dostarczenia przesyłki, a w razie całkowitej utraty przesyłki lub jej dostarczenia z opóĽnieniem - od dnia, kiedy przesyłka miała być dostarczona.

Art. 793. Roszczenia przysługuj±ce przewoĽnikowi przeciwko innym przewoĽnikom, którzy uczestniczyli w przewozie przesyłki, przedawniaj± się z upływem sze¶ciu miesięcy od dnia, w którym przewoĽnik naprawił szkodę, albo od dnia, w którym wytoczono przeciwko niemu powództwo.

 


...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin