Działanie kondycjonujące i regenerujące.doc

(52 KB) Pobierz
Działanie kondycjonujące i regenerujące

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WYMIEŃ I OPISZ SUBSTANCJE O DZIAŁANIU KONDYCJONUJĄCYM, REGENERUJĄCYM

ORAZ STYMUJUJĄCYM

PRACĘ MIESZKÓW WŁOSOWYCH.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Działanie kondycjonujące i regenerujące

Kondycjonowanie ma za zadanie doraźne maskowanie wad, uszkodzeń pojawiających się we włóknie włosowym. Preparaty tego typu powinny nadawać fryzurze połysk, ułatwiać rozczesywanie włosów zarówno na mokro, jak i na sucho, oraz działać antystatycznie. Zapewniają szybki, ale krótkotrwały efekt działania, dlatego zabiegi z ich użyciem powinny by powtarzane po każdym myciu.
Preparaty regeneracyjne stanowią drugą grupę środków pielęgnacyjnych. Ich działanie uwidacznia się dopiero po dłuższym, systematycznym okresie stosowania kosmetyków. Uzyskane przy ich pomocy efekty na włosach są podobne do działania środków kondycjonujących, jednak są od nich znacznie bardziej trwałe i nie są znoszone po kolejnym myciu głowy. Wiąże się to z faktem, iż układy tego typu na ogół efektywnie odbudowują i nawilżają włókno włosowe, a także zwiększają jego wytrzymałość mechaniczną. Na powierzchni włosa pojawia się warstewka ochronna z substancji pielęgnacyjnych zawartych w preparacie, która zmniejsza tarcie włosów i ogranicza zdolność penetracji do jego wnętrza składników szkodliwych.
Wyroby o działaniu kondycjonującym stosowane są najczęściej po każdym myciu. Regeneracyjne natomiast okresowo, zależnie od składu i stopnia zniszczenia włosów, np. co kilka dni, raz tydzień lub na miesiąc.

 

Substancje tłuszczowe – działanie na powierzchni włosów, tworzą ochronny film, nie łączą się z łuskami, ale wnikają w głąb włosa, trwale łączą się z cementem międzykomórkowym, przy podwyższonej temperaturze łatwiej wnikają do włosa:

  1. Kwasy tłuszczowe
    • Kwas oleinowy i kwas stearynowy - stabilizuje emulsje, jest emulgatorem i środkiem pieniącym, ma własności aktywnie myjące, gruntownie oczyszcza skórę, w preparatach do układania i pielęgnacji włosów, używany jest jako substancja wytwarzająca pianę, chroni przed wysuszeniem.
    • Kwas rycynowy jest stosowany przez wielu producentów odżywek i szamponów do włosów, gdyż wzmacnia je i odżywia, przywracając im miękkość i elastyczność, a także stymulując ich wzrost.
  2. Alkohole tłuszczowe
    • Alkohol stearylowy i cetylowy - Dzięki nim emulsje dobrze się rozprowadzają i wchłaniają, nie pozostawiając tłustego filmu. Składniki o właściwościach wygładzających.
  3. Oleje roślinne
    • Oliwa z oliwek - odżywia wysuszone włosy i nadaje im blask, posiada właściwości odbudowujące, przeciwdziała wypadaniu włosów.
    • Olej kukurydziany - substancja aktywnie myjąca, odpowiedzialna za gruntowne oczyszczanie skóry i włosów. Środek natłuszczający, nawilżający, wygładzający.
  4. Woski naturalne
    • Wosk pszczeli, Lanolina - Działa wygładzająco i natłuszczająco, tworzy ochronny, stabilny film na działanie czynników zewnętrznych.
    • Fosfolipidy – tworzą barierę ochronną, hamują procesy wysychania i przywracają naturalną równowagę wodno – tłuszczową, regulują pracę gruczołów łojowych zapobiegając przetłuszczaniu się skóry i włosów.

 

Silikony - związki te korzystnie wpływają na włókno włosowo, zapobiegają splątywaniu się włosów, ułatwiają ich rozczesywanie. Nadają im także ładny połysk i lekkie, jedwabiste odczucia, działają ochronnie np. glikol silikonowy

 

Związki zawierające azot – wnikają do wnętrza włosa, potrafią wbudować się uszkodzone struktury keratyny, dzięki czemu uszczelniają jego zewnętrzną otoczkę, włosy uzyskują większy połysk i łatwiej się rozczesują, działają antyelektrostatycznie np. amidy, aminy, tlenki amin.

 

Proteiny i ich pochodne – mają działanie łagodzące, potrafią przenika przez łuski włosa do kory, dzięki czemu uzupełniają ubytki, tworzą elastyczny, niewysychający film:

  • Kolagen – regeneruje, tworzy film, który polepsza/ułatwia wchłanianie wilgoci, wpływa na strukturę włosa poprzez jego nawilżenie i uelastycznienie, zwiększenie sprężystości i elastyczności. Podobnie jak keratyna ze względu na swoje amfoteryczne własności stanowi barierę ochronną dla skóry i włosów przed anionowymi związkami powierzchniowo czynnymi (ZPC).

·         Keratyna - substancja aktywna wnika w głąb włosa i trwale wiąże się z łańcuchami keratynowymi włosa, dzięki czemu poprawia się ich wygląd i właściwości: wytrzymałość mechaniczną, sztywność, podatność na skręcanie i układanie.
Uzupełniają niedobór naturalnych składników budujących strukturę włosa. Dzięki takiemu działaniu, włosy ulegają wyraźnemu wzmocnieniu i w sposób zauważalny zwiększa się ich objętość, przywraca połysk i zdrowy wygląd.

Działa regenerująco w stosunku do włókna włosowego, chroni je przed różnorodnymi uszkodzeniami. Stosowany w środkach kondycjonujących, płynach do trwałej ondulacji, farbach do włosów. Wykazuje działanie ochronne w stosunku do skóry i włosów przed anionowymi związkami powierzchniowo czynnymi (ZPC).

  • Elastyna - posiada właściwości uelastyczniające i regenerujące. Często stosowana do pielęgnacji włosów, zwłaszcza zniszczonych trwałą ondulacją, farbowaniem i rozjaśnianiem. Regeneruje włosy wypełniając drobne ubytki i chroni je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

·         Jedwab - idealnie natłuszcza i nawilża włosy nie pozostawiając tłustej warstwy.

  • Kazeina mleka - wykazuje właściwości zmiękczające, tworzy ochronny, stabilny film na skórze, włosach czy paznokciach, ułatwia rozczesywanie i zapobiega elektryzowaniu się włosów.

 

Bezpośrednio nawilżające – zatrzymują wodę we włosie i zapobiegają jej wyparowywaniu:

  • Gliceryna - Używana w kosmetyce głównie jako środek utrzymujący wilgoć. Jest substancją wchodzącą w skład naturalnego czynnika nawilżającego, ułatwia przenikanie innych substancji.
  • Glikole - substancje, które najczęściej używa się w kosmetyce w emulsjach jako składnik utrzymujący wilgotność.
  • Sorbitol - substancja aktywnie myjąca, odpowiedzialna za gruntowne oczyszczanie skóry i włosów, ma właściwości i działaniu podobnym do gliceryny - ogranicza utratę wody.

 

Strukturanty keratyny - są to substancje mające zdolność wnikania w głąb włosa i trwałego „sklejania" uszkodzonych łańcuchów keratyny. Ponadto spełniają rolę substancji nawilżających i ochronnych, są pomocne przy regeneracji zniszczonej struktury włosów. Ilość wchłoniętych strukturantów keratyny i szybkość ich przenikania przez zewnętrzną, łuskowatą pokrywę włosa zależy od stanu włosów. Zdrowe włosy prawie wcale ich nie wchłaniają, niezależnie od czasu kontaktu. Włosy zniszczone, suche, łamliwe doskonale przyjmują te substancje, które po wniknięciu w głąb tkanki wypełniają uszkodzone miejsca stając się integralnym składnikiem włosa, poprawiając ich wygląd i wytrzymałość mechaniczną:

·                      Glukoza - pomimo słabych właściwości higroskopijnych efektywnie ogranicza  dyfuzję i odparowywanie wody. Wykorzystywana do pielęgnacji włosów, gdyż łatwo wiąże się z keratyną włókna włosowego, nawilża je, zapobiega rozdwajaniu końcówek. 

  • Aldehyd glutaminowy – to substancja zachowująca wilgotność, w produktach do pielęgnacji włosów mająca za zadanie ułatwić rozczesywanie i zapobiegać elektryzowaniu się włosów.

Związki kationowo czynne - Związki te wykazują dużą łatwość przylegania do powierzchni włókna włosowego, ale także wnikają do wnętrza włosów, zmieniając przez to jego właściwości. Regenerują włosy zniszczone, nadają włosom miękkość, elastyczność, wygładzają, ułatwiają ich czesanie i układanie, działają antystatycznie:

·                     Czwartorzędowe sole amonowe - absorbują się na powierzchni włókna włosowego tworząc warstwę ochronną, która zapewnia włosom właściwy poślizg oraz zabezpiecza je przed różnego typu uszkodzeniami. Nadają włosom miękkość, ułatwiają rozczesywanie zarówno mokrych jak i suchych włosów.

·                     Kationowe pochodne silikonów – dają doskonały efekt kondycjonujący i ułatwiający rozczesywanie.

·                     Kationowe pochodne aminokwasów i protein - utrzymując się na powierzchni włosów nadają im połysk, miękkość i łatwość rozczesywania.

 

 

Stymulacja i regulacja funkcjonowania mieszków włosowych i skóry głowy
Kosmetyki o działaniu stymulacyjnym, są również ważna grupą kosmetyków pielęgnacyjnych. Układy tego typu wpływają korzystnie na proces odnowy naskórka, przyspieszają porost oraz hamują wypadanie włosów. Oddziałują na mieszki włosowe i skórę głowy, zmniejszają łojotok, łupież.

Preparaty, których zadaniem jest znormalizowanie pracy gruczołów łojowych oraz zahamowanie aktywności bakteryjnej. Powodują także zmniejszenie skutków przetłuszczania się włosów:

·                                              Amidy kwasy mlekowego i octowego - stosowane w celu ustawienia określonej wartości pH i jej stabilizacji. Działają złuszczająco w sposób delikatny, dzięki czemu przyspieszają odnowę naskórka, wygładzają i odświeżają skórę. Środki o działaniu ochronnym. Odgrywają ważną rolę w procesie pielęgnacyjnym torebki włosa. Aktywizują cebulki włosowe przyspieszając tym samym porost włosów. Stosowane w preparatach pielęgnacyjnych oraz płukankach do włosów.

·                                              Siarka koloidalna – wywiera korzystne działanie na włosy i skórę głowy. Działa oczyszczająco na pory skóry, antybakteryjnie i przeciwzapalnie, przeciwłojotokowo, przeciwgrzybiczo.

·                                              Dziegieć - ma silne właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne. Działa bardzo pozytywnie na stan skóry głowy i włosów, utrudnia wypadanie słabych włosów, wzmacnia cebulki. Dodatkowo może sprawiać, że włosy stają się miękkie i łatwiejsze staje się ich rozczesywanie.

·                                               

·                                              Ekstrakty roślinne:

1.                                                                          z pokrzywy - jest obfitym źródłem wielu cennych i łatwo przyswajalnych substancji, które wpływają na prawidłowy wygląd włosów. Wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu, zapobiega przetłuszczaniu się włosów, działa przeciwłupieżowo, nadaje włosom połysk.

2.                                                                          z szałwii - działa przeciwzapalnie, ściągająco i bakteriobójczo. Zapobiega grzybicy skóry głowy. Reguluje pracę gruczołów łojowych. Przy dłuższym stosowaniu lekko przyciemnia włosy.

3.                                                                          z brzozy - działa odżywczo i regenerująco, nadaje włosom witalności. Włosy stają się gładkie i sprężyste.

4.                                                                          z papai - działanie nawilżające włosy i oraz chroni je przed wysuszeniem. 

5.                                                                          ze skrzypu polnego - wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu, działa przeciwłupieżowo, nadaje włosom połysk, większa ich nawilżenie, chroni przed przedwczesnym siwieniem.

6.                                                                          z chmielu – zapobiega wypadaniu włosów oraz nadaje im połysk.

7.                                                                          z rumianku - zawiera apigeninę - żółty barwnik flawonowy, który dyskretnie rozjaśnia włosy, nadaje im połysk światła.

8.                                                                          z miodu - silnie nawilża i odżywia przesuszone włosy nadając im piękny połysk.

9.                                                                          z mango - Aktywne substancje w postaci cukrów i minerałów czynią ekstrakt z mango doskonałym surowcem przeznaczonym do pielęgnacji skóry i włosów o działaniu nawilżającym i kondycjonującym. 

10.                                                                      wyciąg z bursztynu - pielęgnuje, wzmacnia i wygładza włosy, równocześnie zapobiega ich przetłuszczaniu. Włosy stają się jedwabiste, lśniące i podatne na układanie.

11.                                                                      wyciąg z bambusa - działa nie tylko na włosy, ale również na skórę głowy, nawilża ją, wzmacnia i przywraca naturalną równowagę, ma działanie silnie odżywcze i nawilżające, co sprawia, że włosy stają się elastyczne i błyszczące.

 

·                                                         Aminokwasy zawierające siarkę np. cystyna i metionina - łączą keratynę w trwały łańcuch są tak silne, że zapewniający sprężystą i niełamliwą konstrukcję włosa. Pełnią rolę wzmocnień oraz nadają prawidłową przestrzenną budowę keratynie.

·                                                         Polimery filmotwórcze - okrywają włos cienkim filmem, dzięki któremu możliwe jest modelowanie włosów.

 

2.                   Substancje ograniczające działanie grzybów drożdżakowatych odpowiedzialnych za powstawanie łupieżu, ograniczają aktywność gruczołów łojowych, działają keratolitycznie (złuszczająco na naskórek, rozmiękczająco, rozpulchniająco) i łagodząco:

·                                                         Disiarczek selenu i pirytionian cynku – działają przeciwłojotokowo, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo oraz łagodzi stan zapalny.

·                                                         Kwas salicylowy - stosowany jako środek bakteriobójczy, konserwujący, dezynfekujący, przeciwłojotokowy, keratolityczny, jako nośnik ułatwiający przenikanie innych substancji czynnych.

 

3.                   Substancje poprawiające funkcjonowanie mieszków włosowych, stymulują porost i hamują wypadanie włosów:

·                                                         Kwas hialuronowy - przyspieszających porost włosów, ma za zadanie także ułatwić rozczesywanie i zapobiegać elektryzowaniu się włosów.

·                                                         Pochodne kwasu nikotynowego - łatwo przenikają przez skórę, działają lokalnie przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

·                                                         Witaminy:

1.                                                                               Wit. A (jako retinol i beta – karoten) - normalizuje tworzenie się keratyny, wpływa na prawidłowość metabolizmu komórek rogowego nabłonka skóry, do których należą również zrogowaciałe komórki macierzy włosa.

2.                                                                               Wit. E (tokoferol) – jest silnym antyoksydantem zwalczającym wolne rodniki, co chroni naczynia włosowate zaopatrujące włosy w składniki odżywcze przed uszkodzeniem. Rozszerza ona cienkie naczynia włosowate, co ułatwia zaopatrzenie mieszków włosowych drogą krwi.

    1. Wit. H (biotyna) - jest niezwykle ważna dla skóry, włosów i paznokci, bierze udział w przemianie aminokwasów, pomaga w transformacji białka, ma działanie odmładzające, stymuluje produkcję keratyny. Brak witaminy H powoduje zmiany skórne (rumień, złuszczanie, zmiany łojotokowe), wypadanie i siwienie włosów oraz łamliwość i kruchliwość paznokci.

4.                                         &...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin