KONSPEKT ZAJĘCIA DLA DZIECI SZEŚCIOLETNICH.doc

(305 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘCIA DLA DZIECI SZEŚCIOLETNICH

opracowała mgr Małgorzata Ignatowicz              EŁK 16.09.03r.

KONSPEKT ZAJĘCIA DLA DZIECI SZEŚCIOLETNICH

 

Temat Zajęcia : List od pana Bobra”- zabawa

 

badawcza, rozwijanie słuchu fonematycznego

 

Cele operacyjne:

 

-    dziecko wyjaśnia znaczenie wody dla zwierząt

-         dziecko przewiduje efekt doświadczenia

-         dziecko wyjaśnia znaczenie słowa- filtr

-         dziecko wymienia sposoby zapobiegania zanieczyszczeniu wód

-         dziecko wyszukuje różnice między ilustracjami

-         dziecko wyodrębnia pierwsza głoskę w wyrazie

-         dziecko naśladuje odgłosy

 

Pomoce:

      

-         historyjka obrazkowa w oparciu o opowiadanie J. M. Siatkiewicza „Straszna nora- List od pana Bobra”

-         kaseta z nagraniem

-         słoiczki, filtry do kawy, gaza, wata, gumki

-         zanieczyszczona woda

-         ilustracje do zabaw z głoskami

-         karty do indywidualnej pracy

 

Metody :

          -    słowne- rozmowa, zagadki, opowiadanie, historyjka obrazkowa

                 -    percepcyjne- pokaz

-    czynne- zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń

 

 

Przebieg zajęcia

 

1.                 Przekazanie przez panią salową paczki dla dzieci.

 

2.                 Nauczycielka otwiera paczkę, wyjmuje słoik z brudną wodą i list.

Odczytuje list:

              Drogie dzieci, jesteście na pewno zaskoczone i zaciekawione, kto mógłby przysłać do Was tę dziwną paczkę. Zaraz wszystkiego się dowiecie...”

 

3.                 Nauczycielka przypina na tablicy pierwszy obrazek (w trakcie czytania z magnetofonu słychać szum, plusk strumyka).

 

              Nazywam się Kastor. Jestem bobrem i mieszkam z rodziną i przyjaciółmi nad malowniczą Wiklinową Zatoką. Do tej pory żyliśmy tutaj szczęśliwie, w czystej wodzie zatoki chętnie pływałem, ja Kastor i moje dzieci, żabka Kumka, raki i ryby. Żyliśmy w zgodzie wśród zielonych łąk, słuchaliśmy śpiewu ptaków i szumu drzew. Ale oto stała się rzecz straszna.....” (muzyka cichnie).

 

    4. Nauczycielka odsłania następny obrazek.

 

              Pewnego dnia na brzegu Wiklinowej Zatoki pojawiła się rura. Z tej rury wprost do zatoki wypłynęła czarna, tłusta, nieprzyjemnie pachnąca woda. Nasze śliczne futerka pokryło dziwne, tłuste błoto. Wszystkie raki, które żyły sobie szczęśliwie na dnie rzeki, zaczęły uciekać w górę rzeki. Jesteśmy bardzo zrozpaczeni i przerażeni. Nie mamy gdzie się chronić i musimy opuścić nasz dom- Wiklinową Zatokę, bo inaczej tu zginiemy.

              W tym słoiku przysyłam Wam brudną wodę z naszej Zatoki. Popatrzcie, jaka jest ta woda i co w niej pływa. Drogie przedszkolaki, pomóżcie nam! Poradźcie, co można zrobić, jak oczyścić wodę , aby uratować naszą Zatokę. Nie chcemy jej opuszczać, chcemy tu dalej szczęśliwie żyć. Wierzymy, że nam pomożecie, bo jesteśmy Waszymi przyjaciółmi i kochacie wszystkie zwierzęta, rośliny i całą przyrodę. Za dobre rady i pomoc przesyłamy Wam znaczki „Przyjaciele przyrody”.

 

5. Rozmowa na temat tego co wydarzyło się w Wiklinowej Zatoce.

-   Jakie są skutki zanieczyszczenia wody?

-         Jak zapobiega się zanieczyszczeniu wód? (przepisy władz o ochronie wód, zmniejszenie masy ścieków doprowadzanych do rzek i jezior, oczyszczalnie ścieków, w niektórych fabrykach wprowadza się obiegi zamknięte wody).

-         Jak można pomóc mieszkańcom zatoki?

-         Co trzeba byłoby zrobić z wodą? (wyjaśnienie znaczenia słowa- filtr).

              Obserwacja wody przesłanej przez bobra- określanie jej koloru, zapachu, zanieczyszczeń w niej pływających

 

6. Zabawa ruchowa przy muzyce. Dzieci są kroplami wody i tańczą   wyrażając

ruchem zmiany tempa i dynamiki słuchanej melodii.

 

7. Zabawy rozwijające słuch fonematyczny:

-         podział wyrazów na głoski: Kastor, żaba, motyl, ryba

-         wyszukiwanie obrazków, w których nazwie znajduje się określona głoska

-         łączenie w pary obrazków zaczynających się na tę samą głoskę

-   rozpoznawanie i naśladowanie odgłosów słyszanych z kasety (żaby, ryby, ważki)

 

8. Nauczycielka przypomina dzieciom o prośbie Kastora. Dzieci przechodzą do       stolików, każde z nich ma przygotowany „filtr” do wody. Jest to słoik z  włożonym papierowym filtrem do kawy lub z gazą umocowaną gumką do otworu słoika. Dzieci przelewają brudną wodę przez „filtry”, obserwują wynik swojego doświadczenia i wyciągają wnioski z przeprowadzonych badań.

 

9. Nauczycielka wręcza każdemu dziecku zielony znaczek z uśmiechniętą buzią.

 

 

 

http://www.odn.pila.pl/opracowanianauczycieli/gimnazja/olenderska/olenderska1.htm

             

http://ipe.pl/archiwum/+/html/prace/malinos/program_edukacji_ekologicznej.htm

 

 

 

Program edukacji ekologicznej opracowany dla Szkoły Podstawowej w Wygiełzowie.


opracowały: 

mgr Ewa Malinoś  i  mgr Wioletta Oko

 

Realizując program ścieżki ekologicznej nauczyciele kształtują u uczniów umiejętności, postawy i zachowania mające na celu zrozumienie świata  przyrody oraz problemu środowiska regionu i kraju.

Zajęcia prowadzone są metodami interaktywnymi, które nie tylko pogłębiają wiedzę uczniów, ale uczą podejmowania decyzji i działań na rzecz środowiska naturalnego.

Uczniowie wszystkich klas aktywnie uczestniczą w akcjach sprzątania świata i konkursach przyrodniczych organizowanych przez środowiska szkoły i regionu.

Wybrane elementy ścieżki ekologicznej realizowane są w nauczaniu zintegrowanym.

Do programu załączono przykładowe konspekty zajęć oraz tematykę i  regulaminy organizowanych konkursów.

 

ŚCIEŻKA EKOLOGICZNA W KLASACH  I V– VI

 

CELE EDUKACYJNE.

1.      Rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska naturalnego człowieka.

2.      Dostrzeganie niekorzystnych zmian zachodzących w najbliższym środowisku.

3.      Określenie sposobu zapobiegania tym zmianom.

4.      Dostrzeganie korzystnych zmian zachodzących w najbliższym otoczeniu.

5.      Umożliwienie sformułowania własnych projektów rozwoju, korzystnych zmian zachodzących w najbliższym środowisku.

 

ZADANIA SZKOŁY.

1.      Ukazanie zależności stanu środowiska od działalności człowieka.

2.      Przedstawienie mechanizmów i skutków niepożądanych zmian.

3.      Kształtowanie postawy proekologicznej ze szczególnym uwrażliwieniem
na środowisko lokalne.

4.      Ukazanie uczniom możliwości wpływania na procesy planowania i realizacji zmian w najbliższym otoczeniu. Wstęp do procesów demokratycznego podejmowania decyzji dotyczących społeczności lokalnej.

 

OSIĄGNIĘCIA UCZNIA.

1.      Umiejętność prowadzenia obserwacji w najbliższej okolicy.

2.      Zdolność samodzielnego wskazania pozytywnych i negatywnych aspektów integracji człowieka ze środowiskiem.

3.      Planowanie i podejmowanie działań ekologicznych w najbliższym otoczeniu oraz próby wypracowania własnej, ekologicznej strategii życiowej ucznia.

4.      Umiejętność właściwego zachowania się w miejscach publicznych, zgodnie
z zasadami przyjaznych relacji ze środowiskiem.

5.      Zdolność analizowania uzyskiwanych wyników pod względem zależności przyczynowo-skutkowych czyli umiejętność wyciągania wniosków.

 

ZAKRES TREŚCI EDUKACYJNYCH.

 

CZĘŚĆ I.

Wpływ codziennych zachowań człowieka na stan środowiska naturalnego.

 

I.                    Gospodarowanie wodą w skali globalnej oraz ocena zasobów wodnych w najbliższej okolicy.

 

1.      Znaczenie wody w życiu codziennym człowieka.

a.       Porównywanie pod względem zużycia wody społeczeństw będących
na różnych poziomach cywilizacyjnych (klasowy konkurs  na esej historyczny, prezentacja prac).

b.      Kulturowe i klimatyczne wyznaczniki zużycia wody (dyskusja).

c.      Stan zasobów wody na Ziemi. Obieg wody w atmosferze (praca z mapą, analiza rycin).

d.      Stan czystości wód w Polsce (konfrontacja różnych źródeł).

e.      Rozpoznanie najbliższych zasobów wodnych i badanie ich czystości (wycieczka, sporządzenie mapki, ćwiczenia laboratoryjne – omówienie wyników).

 

2.      Kultura korzystania z zasobów wodnych.

a.       Od kranu do źródła – droga wody do naszych mieszkań (pogadanka, dyskusja).

b.      Źródła zanieczyszczenia wody (praca w grupach z wykorzystaniem literatury fachowej).

c.      Poszukiwanie lokalnych źródeł zanieczyszczeń (zajęcia terenowe).

d.      Niewłaściwe korzystanie z wody w domu i w szkole (ankieta, „burza mózgów”).

e.      Możliwości zmniejszenia zanieczyszczeń zasobów wodnych (dyskusja, „fabryka pomysłów”).

f.       Zaplanowanie przez uczniów i zrealizowanie działań mogących przyczynić się do poprawy czystości wód lokalnych (praca w grupach – redagowanie petycji, malowanie plakatów o treści ekologicznej, porządkowanie terenu wokół zbiornika wodnego lub w pobliżu cieku wodnego w najbliższej okolicy).

 

II.                 Sprawa wywozu śmieci.

 

1.      Źródła i rodzaje śmieci (praca w grupach – dzielenie się obserwacjami z domu).

 

2.    ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin