SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 25.03.2010r.
Grupa wiekowa: 5-latki
Temat kompleksowy: Wielkanoc
Temat dnia: Słodkości z wielkanocnego stołu
Cele operacyjne: dziecko:
- wymienia nazwy wielkanocnych potraw,
- wie, jakie składniki potrzebne są do pieczenia ciasta,
- słucha uważnie opowiadania,
- czerpie przyjemność ze wspólnej zabawy,
- ćwiczy sprawność dłoni i palców podczas lepienia.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: słuchanie piosenki oraz opowiadania, swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, oglądanie ilustracji, taniec, lepienie z plasteliny;
- oparte na aktywności nauczyciela: śpiew, zadawanie pytań, rozmowa, czytanie opowiadania, pokaz, taniec, instruktaż, nadzór nad wykonywanymi zadaniami, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: piosenki: „Najłatwiejsze ciasto w świecie” oraz „Pieczemy ciasto” (KLANZA), ilustracje wielkanocnego stołu, baby, mazurka, opowiadanie B. Eychler „Wielkanocny mazurek”, żółte kartki papieru, plastelina.
Przebieg zajęć:
1. Wielkanocne powitanie (na mel. „Kółko graniaste”)
Ach, już niedługo - dłonie na policzkach
Wielkanoc będzie - dłonie rozkładają przed siebie
Radość wkoło jest wesoło - dobierają się w pary i obracają w małym kółeczku
Już pisanki skaczą wkoło - cztery podskoki w miejscu
Więc radujmy się - trzy razy klaszczą
2. Słuchanie piosenki pt. „Najłatwiejsze ciasto w świecie”
1. Żeby w domu było miło tak, tak, tak,
Żeby coś dobrego było tak, tak, tak,
By pachniało wakacjami tak, tak, tak,
Zrobię ciasto ze śliwkami tak, tak, tak.
Szklankę mąki, cukru szklankę zaraz wsypię do miseczki,
Potem proszku do pieczenia dodam jeszcze dwie łyżeczki.
I dwa jajka, i na koniec pół stopionej margaryny
zamieszam tylko tyle, by się rzeczy połączyły.
Ref.: Najłatwiejsze ciasto w świecie tak, tak, tak,
Nic, a nic się go nie gniecie tak, tak, tak,
Ty potrafisz także upiec tak, tak, tak,
Nawet, gdy nie jesteś zuchem tak, tak, tak.
2. Teraz śliwki poukładam w natłuszczonej tortownicy,
I do pieca włożę ciasto na około pół godziny.
A gdy będzie już gotowe, znaczy chrupkie i rumiane,
To zaproszę koleżanki, babcię, dziadka, tatę, mamę.
Rozmowa z dziećmi: „O czym była mowa w piosence?” i jakie produkty są potrzebne do pieczenia ciasta?
3. Oglądanie ilustracji ciast oraz wielkanocnego stołu. Nazywanie charakterystycznych wypieków wielkanocnych: baby oraz mazurka oraz innych potraw charakterystycznych dla tych świąt.
4. Słuchanie opowiadania B. Eychler „Wielkanocny mazurek”
- jak wyglądały mazurki, które upiekła mama?
- który mazurek spodobał się Wojtkowi?
- co się stało z czekoladowym mazurkiem?
- dlaczego Wojtek miał powody do wstydu?
- czy Wojtek postąpił dobrze?
5. Taniec integracyjny KLANZA pt. „Pieczenie ciasta”
Ustawienie: siedzimy w kole
Taniec:
¨ lewą rękę wyciągamy przed siebie i zginamy w łokciu (w ten sposób trzymamy przed sobą naczynie)
¨ ucieramy składniki na ciasto kręcąc prawą ręką 8 razy
¨ 4 razy wycieramy ręce
¨ 4 razy strzepujemy mąkę z fartuszka
wbijamy 4 jajka
¨ prawą ręką sięgamy za lewe ramię, bierzemy jajko, rozbijamy je o ramię, wlewamy jajko do naczynia mówiąc CHLUP i wyrzucamy skorupki przez prawe ramię mówiąc SIUP.
¨ lewą ręką sięgamy za prawe ramię, bierzemy jajko, rozbijamy je o ramię, wlewamy jajko do naczynia mówiąc CHLUP i wyrzucamy skorupki przez lewe ramię mówiąc SIUP.
¨ wbijamy jeszcze jedno jajko prawą ręką i ostatnie lewą
¨ zagniatamy ciasto 8 razy
¨ 4 razy wałkujemy ciasto przed sobą obiema rękami
¨ ozdabiamy kremem lub posypujemy bakaliami / 8 razy/
¨ gotowym ciastem częstujemy osoby po prawej i lewej stronie.
6. Praca plastyczna „Ozdabiamy mazurek”
Dzieci otrzymują żółte kartki papieru – mazurek i muszą je ozdobić poprzez wyklejanie wielkanocnych wzorów z plasteliny.
krugra