SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 25.05.2010r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Nasi rodzice
Temat dnia: Rodzinne fotografie
Cele operacyjne: dziecko:
- kształci umiejętność dłuższej wypowiedzi,
- prezentuje członków swojej rodziny,
- buduje swoje poczucie więzi z rodziną,
- rozwija pamięć wzrokową,
- samodzielnie ozdabia ramkę na zdjęcia.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: aktywność werbalna (swobodna wypowiedź, rozmowa, odpowiedzi na pytania), aktywność ruchowa, aktywność plastyczna oraz oglądowa;
- oparte na aktywności nauczyciela: aktywność werbalna (rozmowa, zadawanie pytań, objaśnianie, instruktaż, pochwała), aktywność ruchowa, nadzór nad wykonywaniem poszczególnych zadań.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: plakat „Fotografia: śliczna rodzinna pamiątka” („Nauczycielka Przedszkola” 2008, nr 31), aparat fotograficzny wykonany metodą origami, melodia do marszu, rodzinne zdjęcia (każde dziecko przynosi swoje z domu), ramki na zdjęcia wycięte z kolorowego brystolu, bibuła, klej.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie
Stoimy w kręgu, nauczyciel podaje kolejne wersy powitania, a dzieci jeśli czują się powitane machają mu rączką:
Witam wszystkich, a szczególnie tych, którzy ...
- są dziś w dobrym humorze,
- przyszli do przedszkola dobrze się bawić,
- kochają swoje rodziny,
- chcą się z nami dzisiaj podzielić wiadomościami na temat swoich rodzin.
2. Oglądanie plakatu „Fotografia: śliczna rodzinna pamiątka”
Rozmowa kierowana na temat zaobserwowanych przez dzieci ilustracji:
- co przedstawia ten plakat?
- z ilu osób składa się ta rodzina?
- w jakich okolicznościach zostały zrobione te zdjęcia?
- co robią na nich członkowie rodziny?
3. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Uwaga, pstryk!”
Dzieci poruszają się w dowolnych kierunkach po całej sali. Na hasło: Pstryk! stają w bezruchu, robią pozę do zdjęcia, a nauczyciel naśladuje robienie zdjęcia aparatem z origami.
4. „Nasze rodzinne fotografie” – rundka w kole
Każde dziecko prezentuje przyniesione przez siebie rodzinne zdjęcie. Omawia kto na nim jest oraz w jakich okolicznościach zostało zrobione.
5. Zabawa na spostrzegawczość „Zdjęcie”
Nauczyciel przyczepia na tablicy 5 zdjęć z różnych uroczystości przedszkolnych, w których w ciągu roku uczestniczyły dzieci. Tłumaczy, że przedszkole to także w pewien sposób ich rodzina.
Dzieci przyglądają się zdjęciom. Następnie zamykają oczy, a nauczyciel zdejmuje jedno z nich. Muszą odgadnąć, którego brakuje.
6. Praca plastyczna – „Ramka na zdjęcie”
Dzieci przyklejają swoje zdjęcia na wcześniej przygotowane przez nauczyciela kolorowe kartki, wycięte z brystolu. Ramkę ozdabiają kuleczkami bibuły.
7. Stworzenie kącika fotografii rodzinnej – przywieszenie ozdobionych ramek wokół plakatu „Fotografia: śliczna rodzinna pamiątka” (przygotowanie sali na święto Dnia Matki)
krugra