Na zabawę i przygodę nadszedł czas, a więc razem z piratami do przedszkola wyruszamy.doc

(35 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 01.09.2010r.

Grupa wiekowa: 3-4latki

Temat kompleksowy: Ja i moje przedszkole

Temat dnia: Na zabawę i przygodę nadszedł czas, a więc razem z piratami do przedszkola

          wyruszamy

 

Cel główny: poznanie dzieci, integracja grupy

Cel szczegółowy: dziecko zna imiona dzieci z grupy

      wie, że w przedszkolu czuje się bezpiecznie

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa

 

Środki dydaktyczne: maskotka „Misia-pirata”, gazetka tematyczna „Piraci witają
w przedszkolu” (materiały z: „Nauczycielka Przedszkola” 2010, nr 49), piosenki: „Karuzela
z imionami”, „Piosenka na powitanie” oraz „Piraci”, emblematy piratów z imionami dla każdego dziecka, tablica obecności „Zamek” (materiały z: „Nauczycielka Przedszkola” 2010, nr 49), drewienka, papierowe złote monety, miecz, kolorowanka „Pirat”, kredki.

 

 

Przebieg zajęć:

1. Witam wszystkich, a szczególnie tych ...

Siedzimy w kręgu, nauczyciel podaje kolejne wersje powitania, a dzieci jeśli czują się powitane machają rączką:

 

Witam wszystkich, a szczególnie tych, którzy ...

- są po raz pierwszy w przedszkolu,

- chętnie przyszli dziś do przedszkola,

- niechętnie przyszli dziś do przedszkola,

- mają już tutaj koleżanki i kolegów,

- chcą w przedszkolu spędzić miło czas i dobrze się bawić.

 

2. Zapoznanie dzieci z „Misiem – piratem” i jego kompanami

Nauczyciel prezentuje dzieciom maskotkę misia z założoną na oku piracką opaską. Miś wita się z przedszkolakami i opowiada o poznanych w trakcie wakacyjnych podróży nowych znajomych – piratach. Piraci przypłynęli razem z nim do przedszkola, bo chcą poznać dzieci
i razem z nimi się pobawić.

Rozmowa na temat piratów na podstawie gazetki tematycznej (wygląd, zachowanie, rekwizyty). Podjęcie decyzji, czy piraci mogą pobawić się wspólnie z dziećmi.

 

3. Zabawa „Karuzela z imionami”

Zabawa mająca na celu zapoznanie się z imionami dzieci w grupie. Tworzymy koło.
W trakcie śpiewu kolejne osoby przedstawiają się, a nauczyciel wręcza im emblematy piratów z napisanym imieniem.

 

Każdy z was, kto się ośmieli,                                          - chodzenie w kole w prawo

Będzie mknął na karuzeli,

Karuzela śmiałka przyjmie,

Powiedz nam jak masz

Na imię!                                                                      - wszyscy siadają w kole

 

Podczas pauzy w muzyce miś-pirat wybiera dziecko, które przedstawi się i wręczy mu emblemat.

 

Chodź do koła podaj ręce,                                          - miś i dziecko tworzą koło środkowe, oba koła

Baw się z nami, koło kręć się!                                          kręcą się w prawo

 

Podczas melodii bez słów dziecko wraca na swoje miejsce i delikatnie biegnie na palcach
w kole wraz z innymi dziećmi.

 

4. Zabawa ruchowa „Powitanie w pirackim gronie”

(wg „Piosenka na powitanie” Muzyczna Akademia przedszkolaka cz.1)

Po rozdaniu wszystkich emblematów miś rozpoczyna następną zabawę, w trakcie której utworzy wężyka i zaprowadzi dzieci pod tablicę obecności, na której zawieszą swoje tabliczki z imionami.

 

Witaj .... Witaj .... (imię dziecka)

Jak się masz?

Złap mnie za rękę i dokończ piosenkę.

 

5. Zabawa tematyczna „Wyruszamy po skarb” (wg „Przedszkolaki ćwiczą” wyd. RAABE)

·         Wyruszamy – miś-pirat zbiera załogę. Dzieci poruszają się po sali swobodnym biegiem w rozsypce, w tle słychać piosenkę „Pirat”. Na hasło: „Wyruszamy!” przedszkolaki ustawiają się w kole. Przed wypłynięciem w morze wykrzykują swój piracki okrzyk. Proponujemy wymyślenie okrzyku i zilustrowanie go ruchem, gestem, np. „Piraci, piraci to my!”. Przedszkolaki oklepują dłońmi kolana i wyskakują wysoko nad podłogę, unosząc ramiona w górę. Zabawę powtarzamy kilka razy.

 

·         Statek piracki piraci wypływają na wzburzone morze, fale unoszą statek. Przedszkolaki w siadzie skrzyżnym, plecy wyprostowane, naśladują statek płynący po falach. Wykonują skłony tułowia w prawą i lewą stronę. Ramiona wyprostowane, uniesione w bok, podczas skłonów dotykają podłogi.

 

·         Ziemia na horyzoncie – piracka załoga pragnie zejść na ląd, ale nigdzie nie widać brzegu. Dzieci w leżeniu przodem, głowa oparta o dłonie ułożone na podłodze. Na hasło: „Ziemia na horyzoncie” piraci wypatrują lądu przez lornetki utworzone z dłoni. Głowę i łokcie unoszą nad podłogę. Po chwili wracają do pozycji wyjściowej.

 

·         Bezludna wyspa – piraci dopływają do przybrzeżnych skał, skaczą z kamienia na kamień, aby dostać się na ląd. Dzieci wykonują skoki: z nogi na nogę, na jednej nodze lub obunóż.

 

·         Tajemnicza jaskinia piraci poznają nieodkryte do tej pory miejsca, przemierzają zakamarki ciemnej, ciasnej jaskini. Dzieci poruszają się na czworakach, ostrożnie wymijając kolegów, tak żeby nikogo nie dotknąć.

 

·         Skarb piratów – przed piratami ostatnie zadanie, muszą odnaleźć skarb. Przedszkolaki maszerują, biegają, podskakują po sali w rytm wystukiwany na drewienkach. Na przerwę w muzyce poruszają się zgodnie z instrukcją nauczyciela, który kieruje je
w stronę skarbu, np. idźcie do przodu, szukajcie zielonej skrzynki”.

Skarbem jest pudło z papierowymi monetami. Każda moneta posiada sznureczek do zawieszenia na szyję. Jest ich tyle, ile dzieci.

 

6. Pasowanie na przedszkolaka

Każdy przedszkolak podchodzi kolejno do nauczyciela, który nagradza go za wspaniale wykonane zadanie złotą monetą, wieszając ją na szyi. Następnie drewnianym mieczem pasuje pirata na przedszkolaka i życzy dalszej wytrwałości i odwagi w chodzeniu do przedszkola.

 

7. Kolorowanie ilustracji pirata

    

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin