Fotografowanie w kościele.docx

(22 KB) Pobierz

Fotografowanie w kościele

zdjęcia ślubne

http://www.naszslubiwesele.pl/images/article/avatar/avatar_185.jpg

Składanie przysięgi małżeńskiej i nakładanie obrączki na palec najbliższej dla nas osoby to najważniejsze momenty podczas całego ślubnego zamętu. Nic dziwnego, że pragniemy, aby te szczególne chwile..

...zostały uwiecznione na celuloidzie. Aby ksiądz prowadzący ceremonię nie odprawił zamówionego przez nas fotografa z kwitkiem, warto zapoznać się z obowiązującymi wymogami oraz etykietą.

Osoba chcąca fotografować lub filmować nasz ślub powinna ukończyć specjalny kurs "dla fotografów i operatorów sprzętu audiowizualnego", który prowadzony jest przez Kurie Metropolitalne. W wyniku uczestnictwa w takich wykładach otrzymuje się imienną legitymację upoważniającą do fotografowania w kościele podczas Mszy Świętych. Zanim jednak wejdziemy do kościoła i użyjemy naszego sprzętu, zapoznajmy się z kilkoma podstawowymi zasadami:

Uszanuj miejsce

Nawet jeśli jesteś ateistą lub wyznawcą innej religii obowiązuje Cię stosowne zachowanie. Znajdujesz się w miejscu kultu religijnego, dlatego pamiętaj, że nie można fotografować w następujących momentach:

·         w trakcie liturgii słowa (czytania biblijne w pierwszej fazie mszy świętej),

·         podczas homilii (wtedy swój kunszt mogą pokazać operatorzy kamer),

·         podczas "przeistoczenia", w drugiej części nabożeństwa.

Należy kierować się zasadą - kiedy wszyscy w kościele klęczą, fotograf również powinien klęczeć.

 

Ponadto staraj się być niewidoczny, ubierz się odpowiednio do uroczystości, zbyt swobodny strój będzie zanadto rzucał się w oczy. Może smoking jest mało wygodny do robienia zdjęć, ale nikt nie wymaga od Ciebie aż takiej etykiety, wystarczy garnitur i stosowne buty, na tyle dyskretne, żeby stukot wysokich obcasów nie rozpraszał księdza, a przede wszystkim nowożeńców.

Koniecznie udaj się do księdza

Przed mszą świętą koniecznie skontaktuj się z lokalnym proboszczem i księdzem celebrującym uroczystość. Okaż legitymację z kurii, podaj numer PESEL (jest to zapisywane w specjalnym zeszycie fotografujących osób) i poproś o zgodę na robienie zdjęć. Ważne są również uzgodnienia z samym księdzem, czy ma on szczególne wymagania, kiedy absolutnie nie mogą błysnąć flesze.

Fotograf i operator

Zmorą takich uroczystości są biegające wokół zdenerwowanej Pary Młodej ciotki, wujkowie i dzieci usiłujące zrobić fotki z bliska. Po pierwsze, profesjonaliści na pewno zrobią zdjęcia lepszej jakości, a po drugie, tworzy się niepotrzebny chaos i zamieszanie. A przecież jesteśmy w kościele, w miejscu, w którym zbierają się wierni, aby przeżyć spotkanie z Bogiem i takie sytuacje bardzo ich rozpraszają. Dlatego pamiętajmy, że podczas ceremonii mogą filmować i fotografować jedynie dwie osoby, a nie cały sztab znajomych, ciotek i wujków.

Czego nie można robić?

Jeśli podchodzimy poważnie do zlecenia, chcemy, żeby ujęcia fotografowanej pary były różnorodne, dlatego można swobodnie przemieszczać się po kościele (oczywiście dyskretnie). Należy jednak przyjąć do wiadomości, że nie wolno wejść na ambonę czy na ołtarz. Są to miejsca zarezerwowane wyłącznie dla osób duchownych.

Daria Kwiatkowska

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin