co slychac na wsi.doc

(46 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć logopedycznych przeprowadzonych w grupie „ O” w Przedszkolu nr 2 im

                 Scenariusz zajęcia dla dzieci 6-letnich

 

Temat: „Co słychać na wsi? ” – gimnastyka, buzi, ucha i języka.

 

Cele: - ogólne;

         - usprawnianie narządów artykulacyjnych

         - doskonalenie słuchu fonematycznego

         - prawidłowa artykulacja głosek

 

         - operacyjne ( dziecko):

          - umie usprawniać ćwiczeniami narządy mowy

          - prawidłowo artykułuje głoski

          - wyróżnia głoski w nagłosie, wygłosie i śródgłosie

          - rozróżnia samogłoski i spółgłoski

          - potrafi dokonywać analizy i syntezy słuchowej wyrazów

          - zna sposoby prawidłowego oddechu ( wdech nosem, wydech – ustami)

          - rozpoznaje zwierzęta wiejskie po ich odgłosach

          - potrafi naśladować głosy zwierząt stosując zwroty dźwiękonaśladowcze

 

Metody:

       - słowna ( rozmowa, instrukcja, opowiadanie)

       - oglądowa ( pokaz)

       - czynnościowa ( zadania stawiane do wykonania)

 

Formy:

      - indywidualna, zespołowa, zbiorowa

 

Środki dydaktyczne:

     Lusterka, obrazki, pudełka, płyta CD, karty pracy dla każdego dziecka, domino fonetyczne

 

Przebieg:

 

      1.Ćwiczenie słuchowe dzieci słuchają z płyty odgłosów zwierząt wiejskich, mówią ,

           gdzie można je usłyszeć ( na wsi, w zagrodzie wiejskiej)

   

2        Ćwiczenia szczęki dolnej – zabawa „ Pastuszkowie i krówki”. ( dzieci podzielone na dwie grupy : dziewczynki – „ krówki”, chłopcy – „ pastuszkowie”. Wszystkie dzieci trzymają lusterka. „ Krówki” pasą się na pastwisku i naśladują żucie, wykonując przed lusterkiem ruchy szczęki w prawo,w lewo, do góry, na dół. W przerwie między żuciem naśladują głos zwierzęcia : muuu, muuu.

     Pastuszkowie w tym czasie leżą na boku i oglądając w lusterku ziewają kilkakrotnie,

     powoli opuszczają dolną szczękę powoli unoszą ją ku górze. W czasie opuszczania

     szczęki język leży nieruchomo na dnie jamy ustnej, wargi nie wykonują żadnych

     ruchów.)Potem zmiana ról.

 

3        Ćwiczenia języka zabawa „ Język akrobata”

      nauczycielka recytuje wiersz, a dzieci wykonują ćwiczenia w sposób, który

       podpowiada im tekst:

·         Na początku jest rozgrzewka

      Językowa wprzód wywieszka,

     Cały język wyskakuje,

      Wszystkim nam się pokazuje:

     W dół i w górę,

      W lewo, w prawo.

       Pięknie ćwiczy!

Brawo! Brawo!

Język wargi oblizuje,

Piękne kółka wykonuje.

Popatrzymy do lusterka,

Jak się język bawi w berka.

Język długi i szeroki, umie liczyć, lubi skoki.

Kto spróbuje z miną śmiałą

Zwinąć język w rurkę małą?

Już rozgrzewka zakończona,

Ząbki liczyć przyszła pora!

Język ząbki poleruje,

Każdy dotknie i wyczuje.

Język w górze za ząbkami

Może dotknąć twardej ściany

I dotyka jej radośnie,

Gdy mu ślina piśnie „ Noś mnie”

 

4        Ćwiczenia warg i języka – zabawa : „Koniki”( dzieci dobierają się parami, jedno jest

       konikiem, drugie woźnicą, biegają po sali. Naśladują uderzanie kopyt przez kląskanie

       językiem szybko i wolno. Na sygnał koniki zatrzymują się , parskają ze zmęczenia, a

       woźnica cmoka, by konik poszedł dalej. Potem zmiana ról.

 

5        Ćwiczenia podniebienia miękkiego – zabawa „Zwierzęta robią żywe miny”( dzieci siedzą w parach  naprzeciw siebie, nauczyciela „ zamienia „ je w zwierzęta, jedno robi dziwną minę, a drugie musi ją powtórzyć. Potem zmiana ról.

 

6        Ćwiczenia oddechowe –

    1. zabawa „ Drzewa szumią” ( ruchy ramion w prawo i w lewo wraz z wymową głoski szszsz wolno i szybko)
    2. zabawa ; „Roślina mała i duża” ( dziecko kuca, na sygnał prostuje się , wspina na palce i wciąga powietrze nosem, po chwili wypuszcza powietrze ustami jednocześnie pochyla się do skłonu w przód)

 

7        Ćwiczenia ortofoniczne – zabawa „ Co słychać na wsi?” ( nauczycielka recytuje wiersz pokazując jednocześnie obrazki, dzieci naśladują odgłosy pokazywanych zwierząt)

                 Co słychać na wsi? Zależy gdzie.

               Na łące słychać –kle ,kle

                Na stawie – kwa, kwa

               Na polu – kraaaa

               Przed kurnikiem – kukuryku

               Ko,ko,ko,ko, - w kórniku

               Koło budy słychać – hau,hau

               A na progu – miau, miau

               A co słychać w domu:

              Mama śmieje się  -ha,ha, ha, ha,

              Tata śmieje się  he, he, he

              Dziadek śmieje się ho, ho, ho,

             A ja śmieję  się hi,hi, hi,

               I oglądam książeczki

             Różne pojazdy w nich są

              I dźwięki różne wydają

              Straż pożarna eo,eo, eo

               A policja io,io,io

              Pogotowie uo,uo,uo

              No i wszystkim jest wesoło.

 

8. Ćwiczenia artykulacyjne –zabawa „ Echo” ( nauczycielka wymawia określoną głoskę,

      a dzieci patrząc w lusterka powtarzają ją. Następnie odszukują zdjęcie przedstawiające

      układ ust przy wymowie danej głoski). Kolejnym etapem zabawy jest układanie

      wyrazów ze zdjęć przedstawiających układ ust przy wymowie danej głoski.( oko, osa,

      ul, Ola, Ala, Ela).

 

 

9..Ćwiczenia słuchu fonematycznego – zabawa „ Co, do którego koszyczka?”

     Dzieci podzielone na cztery grupy, każda grupa ma emblemat z określoną głoską                 

     (a, o, m, t), zadaniem dzieci jest pogrupować obrazki według podanej głoski,                   

    a następnie uszeregować je w odpowiednich koszyczkach ( głoska w nagłosie,

    wygłosie, śródgłosie).

 

10. Zabawa w rymowanki – dziecko losuje obrazek i musi dobrać do niego drugi, którego

     nazwa będzie się rymować. Następnie głośno wymienia nazwy obu obrazków.

 

11. Zabawa w rymowanki „ Co tu nie pasuje?’ – odrzucanie spośród obrazków tego,

       którego nazwa nie rymuje się z pozostałymi. Głośne wymienianie nazw obrazków.

       Praca indywidualna przy stolikach – każde dziecko otrzymuje kartę pracy i ma za

        zadanie wykreślić w poszczególnych szeregach obrazków ten, którego nazwa nie

       rymuje się z pozostałymi.

 

12. Ćwiczenia słuchu fonematycznego – zabawa „ Ukryta głoska” – dzieci siedzą na

      dywanie, nauczycielka wymienia różne wyrazy, jeśli wyraz zawiera głoskę podaną

       wcześniej przez nauczycielkę to dzieci klaszczą w ręce, jeśli takiej głoski nie ma

      dzieci siedzą w ciszy.

 

13. Ćwiczenia słuchu fonematycznego - zabawa „ Nowe wyrazy” – dzieci odgadują nowe

      wyrazy poprzez tworzenie ich z określonych głosek nazw obrazków  ( z pierwszych

       głosek wyrazu – ogórek – sanki – aparat = osa; kot – ul – rower – aparat = kura;            

      z ostatnich głosek : burak –koło – kogut = kot; a następnie odszukują odpowiedni

       obrazek.

 

14    Zabawa ruchowa „ Węże” – dzieci podzielone na dwa zespoły – węże, które poruszają się po sali zgodnie z muzyką. Na dźwięki wolne „ węże” poruszają się po woli , na dźwięki szybkie „ węże „ przyśpieszają . Następnie  pierwsze dziecko z jednego węża stara się złapać ostatnie dziecko z drugiego węża. W czasie całej zabawy dzieci syczą ssssss.

 

Literatura:

1.      Rocławska M. Zabawy usprawniające buzię i język dziecka Glottispol, Gdańsk 1995

2.      Chmielewska E. Zabawy logopedyczne i nie tylko MAC, Kielce 1995

 

 

 

Opracowała : Dorota Klimczak

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin