Odroczenie a przerwa wykonywania kary pozbawienia wolności.doc

(29 KB) Pobierz
Odroczenie a przerwa wykonywania kary pozbawienia wolności

Odroczenie a przerwa wykonywania kary pozbawienia wolności

Instytucja odroczenia kary stosowana jest, gdy skazany jeszcze nie rozpoczął odbywania kary. Podstawą do odroczenia odbywania kary jest stwierdzona choroba psychiczna lub inna ciężka choroba, czy jest o­na ciężka czy nie to zależy od oceny dokonanej przez sąd na podstawie wyników przeprowadzonych badań. Oprócz tego, że choroba musi być ciężka, to jeszcze musi mieć o­na taki charakter, aby zagrażała życiu lub zdrowiu skazanego i jednocześnie , aby uniemożliwiała odbywanie kary. Chodzi tu o taką sytuację, gdy choroba jest na tyle ciężka w leczeniu, że chory potrzebuje specjalistycznej opieki szpitalu cywilnym, a nie w szpitalu więziennym. Powyższa okoliczność dotyczy sytuacji, gdy sąd musi odroczyć odbycie kary i czyni to na okres trwania przeszkody , ale jest też sytuacja, gdy sąd może podjąć decyzję o odroczeniu kary pozbawienia wolności i wówczas czyni to na okres 6 miesięcy. Sytuacja taka ma miejsce wtedy, gdy sąd uznał, że natychmiastowe wykonania kary mogłoby pociągnąć dla skazanego albo jego rodziny zbyt ciężkie skutki , mowa o tu o takich sytuacjach, jak na przykład choroba członka rodziny, wymagającego opieki, którą może zapewnić jedynie skazany, konieczność wykonania pilnych prac polowych, wiek lub kalectwo członków rodziny skazanego, z którymi wspólnie zamieszkuje lub opiekuje się nimi , zaś opieki tej nie mogą zapewnić inne osoby , podane sytuacje są jedynie przykładowe, sąd bowiem każdą sprawę, w które ma podjąć decyzję o odroczeniu wykonania kary analizuje indywidualnie oraz gdy liczba osadzonych jest tak duża, że nie ma możliwości przyjąć kolejnych więźniów.

W przypadku skazanych na karę pozbawienia wolności kobiet możliwe jest odroczenie kary jeśli kobieta jest w ciąży lub gdy urodziła dziecko i sprawuje nad nim opiekę, ale tylko w okresie 3 lat. Jeżeli skazany otrzymał karę pozbawienia wolności nie przekraczającą 2 lat, a odroczenie kary trwało co najmniej rok , I odroczenie 6 miesięcy, II odroczenie 6 miesięcy ( możliwe jestbowiem kilkakrotne udzielenie odroczenia kary), wówczas skazany może starać się o warunkowe zawieszenie odbywania kary pozbawienia wolności .

Instytucja przerwy w odbywaniu kary, dotyczy sytuacji, gdy skazany rozpoczął już odbywanie kary pozbawienia wolności i w jej trakcie zachorował na chorobę psychiczną lub inną ciężką chorobę i wtedy sąd udziela przerwy w odbywaniu kary, do czasu, aż choroba ustanie, a gdy wystąpią inne okoliczności jak ważne względy zdrowotne, rodzinne lub osobiste (nie można w sposób wyczerpujący podać jakie są to dokładnie względy, gdyż należy je interpretować z uwzględnieniem okoliczności konkretnej sprawy ), to sąd może według własnego uznania podjąć decyzję o udzieleniu przerwy w karze.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin