17.09 Jestem sobie przedszkolaczek.doc

(37 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 17.09.2009r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Jacy jesteśmy?

Temat dnia: „Jestem sobie przedszkolaczek - nie grymaszę i nie płaczę, na bębenku pięknie gram i o ząbki także dbam”.

 

Cele operacyjne: dziecko:

- rytmicznie porusza się przy muzyce,

- wyklaskuje oraz wystukuje rytm na instrumencie perkusyjnym,

- omawia ilustracje,

- naśladuje ruchem i gestem teksty zabaw,

- zna zasady dbania o higienę jamy ustnej,

- potrafi samodzielnie umyć zęby.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: taniec, śpiew, gra na instrumencie perkusyjnym, swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, wykonywanie ćwiczeń artykulacyjnych oraz ruchowych.

- oparte na aktywności nauczyciela: pokaz, śpiew, taniec, zadawanie pytań, pogadanka, instruktaż, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa

 

Środki dydaktyczne: piosenki Jestem sobie przedszkolaczek, W naszym przedszkolu, Wesołe przedszkole oraz Myję się, Zęby myję, bębenek, dwie plansze: ząbek zdrowy-ząbek chory wraz z obrazkami do przyporządkowania, szczoteczki do zębów, książka Przedszkole czterolatka, s.10.

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Powitalna piosenka:

Na powitanie wszyscy razem

Hip, hip, hura, hip, hip, hura, hip, hip, hura

Z całego serca pełnym gazem

Witamy was, witamy was, witamy was

 

2. Zabawa ruchowa do piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek”

I zwrotka – marsz parami po kole, na słowa ram- tam-tam wystukiwanie rytmu nogami,

II zwrotka – stoją w parach twarzami do siebie tworząc „huśtawkę” (naprzemienne kucanie), rytm wystukują klaskając w dłonie partnera

III zwrotka – nadal stoją twarzami do siebie, nogi w rozkroku, ręce szeroko rozłożone na boki podają partnerowi i kołyszą się w prawo i lewo, rytm wyklaskuje każdy samodzielnie.

IV zwrotka – marsz w parach tak, jak w pierwszej zwrotce, z przytupywaniem nogami.

 

3. Rozmowa na temat piosenki

- Jak nazywają się dzieci, które chodzą do przedszkola?

- Jakie rzeczy znajdują się w przedszkolu?

- Na jakim instrumencie grał przedszkolaczek?

 

4. Gra na instrumencie perkusyjnym – bębenku.

Pokaz gry na bębenku z zastosowaniem pałeczki (bębenek trzymamy w lewej ręce, pałeczkę w prawej). Próba wydobycia przez dzieci dźwięku z instrumentu.

 

5. Ćwiczenia słuchowe do melodii „W naszym przedszkolu”

Dzieci próbują wystukać na bębenku rytm słów Hejże hej! Hejże Hej!

 

6. Ćwiczenia artykulacyjne

Demonstracja różnych sposobów wydobywania dźwięków: przy otwartych ustach, zamkniętych ustach, poklepując usta dłonią itp. Ćwiczenie zaczynamy podając hasło np.: przedszkolaki krzyczą, śpiewają, mruczą, wołają jak Indianie.

Po każdym ćwiczeniu pytamy dzieci, w jaki sposób ułożone miały usta.

 

7. Pogadanka tematyczna: Co możemy robić w przedszkolu?

Dzieci swobodnie wypowiadają się na powyższy temat. Następnie oglądają obrazek przedstawiający Kubę i Zuzię w szatni (Przedszkole czterolatka, s. 10). Próby ocenienia ich zachowań.

 

8. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Ubieramy się do przedszkola”

Dzieci demonstrują ruchem zakładanie kurtki, czapki, szalika, ubieranie oraz zawiązywanie butów.

 

 

 

 

 

9. Zabawa ruchowa „Droga do przedszkola”

Nauczyciel odtwarza na CD żywą, skoczną muzykę (piosenka Wesołe przedszkole). Na hasło „słońce świeci” dzieci swobodnie maszerują w rytm muzyki, na hasło „poda deszczyk” zaczynają biegnąć na paluszkach, trzymając rączki nad głową (imitacja parasola).

 

10. Zabawa ruchowa „Myję się”

1. Tu mam rączki, tu mydełko                                          - obie ręce przed siebie

Leci woda szybciuteńko                                                        - ręce na biodra, kołyszą się

Myję buzię raz, dwa, trzy                                                        - naśladują mycie; 3x klaszczą

Umyj buzię też i ty                                                                      - rozkładają ręce

Ref: Leci, leci, leci woda, w łazience pogoda              - młynek

       Przedszkolaczek myje rączki, buzię, szyję              - naśladują mycie

2. Tu mam pastę, tu szczoteczkę                                          - obie ręce przed siebie

Ząbki myję nie chwileczkę                                                        - naśladują mycie zębów

Już są białe raz, dwa, trzy                                                        - 3x klaszczą

Umyj ząbki też i ty                                                                      - rozkładają ręce

 

11. Zabawa dydaktyczna „Co lubią ząbki”

Zwrócenie uwagi na istotę mycia zębów. Dzieci przyporządkowują do dwóch szablonów zębów (zdrowego i chorego) ilustracje tego, co ząbki lubią, a czego nie.

 

12. Taniec twórczy „Szczoteczkowy twist”

Dzieci przynoszą z łazienki swoje szczoteczki i do melodii Zęby myję wykonują taniec improwizacyjny. Następnie nauczyciel wyjaśnia w jaki sposób właściwie myć zęby – pokaz.

 

13. Zabawa z tekstem rymowanki

Jestem sobie przedszkolaczek                                          - wskazują na siebie

Nie grymaszę i nie płaczę                                          - wykonują ruch przeczenia palcem wskazującym

Na bębenku pięknie gram                                          - naśladują granie na bębenku

I o ząbki także dbam                                                        - naśladują mycie zębów

 

Następnie dzieci udają się do łazienki umyć zęby.

                                         

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin