Świadomość religijna młodzieży.docx.doc

(157 KB) Pobierz
Magdalena Bogusławska

Magdalena Bogusławska

 

 

 

 

POZNANIE ŚWIADOMOŚCI RELIGIJNO-MORALNEJ UCZNIÓW

ANKIETA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przedmiot : Metodologia pracy naukowej

Wykładowca: dr Elżbieta Bednarz

Praca Zaliczeniowa

Warszawskie Seminarium Teologiczne

Warszawa 2008

   Patrząc na współcześnie, głęboko wierzącą młodzież i porównując jej zachowanie z ich rówieśnikami nieprzestrzegającymi wartości chrześcijańskich dostrzegamy znaczące różnice. Jednak już świadomość religijna młodych wierzących osób jest różna, nawet wewnątrz jednej wspólnoty chrześcijańskiej, bowiem w ich słowach, zachowaniu, poglądach dostrzegamy zarówno punkty wspólne jak i sprzeczności.

                  W celu poznania świadomości religijno moralnej nastolatków przeprowadziłam ankietę, która prezentuje nam odpowiedzi młodzieży szkolnej w wieku od 13 do18 lat. Istotnym faktem jest, iż była to nowonarodzona młodzież z trzech zaprzyjaźnionych ze sobą zborów z różnych miast Polski. Pomimo iż poszczególne grupy nie mają, na co dzień ze sobą bezpośredniego kontaktu ich odpowiedzi na pytania były niemalże jednakowe. Zaskakującym okazał się dla mnie fakt, co skłoniło mnie również do zadania dwóch dodatkowych pytań, że odpowiedzi były zależne od płci oraz od rodziny młodego człowieka, od faktu czy wychowywał się w rodzinie chrześcijańskiej czy nie. Przedstawiona ankieta zawierała następujące pytania:

1.      Czy uważasz się za chrześcijanina, który chce naśladować Jezusa Chrystusa?

2.      Czy regularnie uczęszczasz na nabożeństwa i spotkania szkoły niedzielnej (młodzieżowe)?

3.      Czy modlisz się regularnie modlitwą osobistą?

4.      Czy włączasz się w życie nabożeństwowe / usługi okolicznościowe, modlitwa indywidualna głośna, śpiew w grupie uwielbiającej, inne./?

5.      Czy włączasz się w działalność charytatywno-opiekuńczą zboru / pomoc starszym, chorym; prace porządkowe na rzecz zboru; pomoc w kuchni w czasie przyjęć zborowych itp./

6.      Czy Twoim zdaniem kupowanie płyt „pirackich” to kradzież?

7.      Czy wg Ciebie branie pieniędzy z portfela rodziców to kradzież?

8.      Czy wg Ciebie wyrażanie negatywnej opinii o koledze, koleżance podczas ich nieobecności jest właściwe?

9.      Czy wg Ciebie chrześcijanin może brać udział w imprezach szkolnych typu andrzejki, studniówka, dyskoteka szkolna itp.?

10.     Kim dla Ciebie jest Jezus Chrystus?

11.  Jakie znaczenie dla Ciebie ma modlitwa i czytania Słowa Bożego?    

12.  Jak dużo czasu poświęcasz na oglądanie telewizji i gry komputerowe?    

13.  Czy właściwie używasz pilota telewizyjnego lub myszki od komputera, gdy jesteś sam /sama/? / Wybierasz programy lub gry promujące przemoc, treści erotyczne itp./

14.  Co Twoim zdaniem chrześcijanin nie powinien czynić będąc w towarzystwie osób niewierzących?

 

Tab1. Wyniki odpowiedzi młodzieży szkolnej w wieku od 13-18 lat.

0-16- liczba przebadanych osób

1-9- pytania zamknięte

            

            Analizując powyższe dziewięć pytań zamkniętych dostrzegamy 100% zgodność na dwa pierwsze pytania: Czy uważasz się za chrześcijanina, który chce naśladować Jezusa Chrystusa? Czy regularnie uczęszczasz na nabożeństwa i spotkania szkoły niedzielnej (młodzieżowe)? Wszystkie te młode osoby chcą naśladować Jezusa oraz są regularnymi uczestnikami niedzielnych społeczności oraz grup młodzieżowych. Ich pragnienie naśladowania Chrystusa jest jednakże sprzeczne z ich poglądami i codziennym zachowaniem, które nie zawsze jest zgodne z postawą Jezusa. 

            Jednak już w kolejnym pytaniu trzecim: Czy modlisz się regularnie modlitwą osobistą?pojawia się rozbieżność, bowiem nie wszystkie osoby modlą się regularnie modlitwą osobistą. Często tłumaczone jest to brakiem siły lub mobilizacji, społeczność z Bogiem zsyłana zostaje na dalszy plan, co też uzasadniają brakiem czasu spowodowanym codziennymi zajęciami.

             Odpowiadając na pytanie: „Czy włączasz się w życie nabożeństwowe / usługi okolicznościowe, modlitwa indywidualna głośna, śpiew w grupie uwielbiającej, inne./?” zauważam, że tylko połowa z ankietowanych osób aktywnie bierze udział w życiu kościoła, do którego należy bądź też włącza się w działalność charytatywno-opiekuńcza zboru.                                  

                 Kolejnym poruszonym problemem jest pytanie piąte:,, Czy Twoim zdaniem kupowanie płyt „pirackich” to kradzież?”.  I tutaj również dostrzegamy rozbieżność, gdyż połowa młodych osób odpowiada na to pytanie twierdząco, zaś druga część sądzi, iż nie jest to grzechem. Pomimo powyższych odpowiedzi i obserwując płytotekę ludzi młodych, która obecnie u większości znajduje się w ich komputerach osobistych dostrzegam, iż większość z tych osób posiada nielegalną płytotekę ściąganą z Internetu bądź kopiuje muzykę od przyjaciół, czego nie uważają za kradzież.

                W przetoczonym pytaniu: „Czy wg Ciebie branie pieniędzy z portfela rodziców to kradzież?” Jawne jest dla nich, że nie można brać pieniędzy z portfela rodziców bez ich wiedzy. W tym też przypadku nie boją się nazwać rzeczy po imieniu. 

                  Odpowiadając na pytanie: „Czy wg Ciebie wyrażanie negatywnej opinii o koledze, koleżance podczas ich nieobecności jest właściwe?” młodzież niemalże jednogłośnie mówi, że niewłaściwe jest wyrażanie negatywnej opinii o koledze bądź koleżance podczas ich nieobecności. W uzasadnieniu podają, że jest to obgadywanie oraz zadają pytanie: czy ja bym chciał/ chciała, aby mówiono o mnie źle podczas mojej nieobecności?

                   Kolejna dysproporcje zauważamy już w ostatnim pytaniu zamkniętym odnoszącym się do uczestnictwa w szkolnych zabawach, dyskotekach, itp., brzmiącym: Czy wg Ciebie chrześcijanin może brać udział w imprezach szkolnych typu andrzejki, studniówka, dyskoteka szkolna itp.?”. To, co dla niektórych jest ,, wchodzeniem w świat”, które powoduje upadek człowieka wierzącego, dla jego rówieśnika jest popadaniem w skrajność. Osoba aprobująca uczestnictwo w imprezach szkolnych itp. argumentuje swój pogląd, faktem, iż będąc w towarzystwie niewierzących nastolatków wcale nie musi robić ani zachowywać się tak jak oni.

                  Przechodząc do pytań otwartych i analizując ankiety zauważyłam olbrzymią zgodność wśród młodzieży. W niektórych zadanych pytaniach odpowiedzi były niemalże analogiczne, pomimo iż żadna osoba nie znała odpowiedzi innych ankietowanych. W zadanym pytaniu: „Kim jest dla ciebie Jezus Chrystus?” pada niemalże identyczna odpowiedź: ,,jest moim Panem i Zbawicielem”, pragnę tu przetoczyć informacje, iż wskazane osoby, które udzieliły powyższej odpowiedzi pochodzą z rodzin wierzących i były nauczane na szkółkach niedzielnych. W tym kontekście można zadać sobie pytanie:, jakie znaczenie ma nauczanie dzieci na późniejszy rozwój wiary i pojmowanie Boga?  Są dwie szczególne odpowiedzi, które różniły się zasadniczo od innych i pragnę je przetoczyć: ,, Jezus Chrystus jest dla mnie wzorem doskonałości do naśladowania” , ,, Jezus Chrystus jest dla mnie jedyną drogą, którą mogę iść w dzisiejszych czasach”.

                Chociaż nie wszystkie osoby maja codziennie swój cichy czas z Bogiem, to zgodnie mówią, iż modlitwa oraz czytanie Pisma Świętego ma dla nich duże znaczenie. W pytaniu „Jakie znaczenie dla Ciebie ma modlitwa i czytania Słowa Bożego?”  jako argumentację podają takie stwierdzenia jak: jest to duchowy posiłek każdego chrześcijanina, który zapewnia mu wzrost oraz rozmowa z Bogiem. Szczególnie moja uwagę przykuła odpowiedź: „Jest to dla mnie rozmowa z Bogiem. Kiedy się modlę mówię do Niego, a kiedy czytam to Bóg mi odpowiada”.

            Kolejne dwa pytania brzmiały następująco: „Jak dużo czasu poświęcasz na oglądanie telewizji i gry komputerowe? „Czy właściwie używasz pilota telewizyjnego lub myszki od komputera, gdy jesteś sam /sama/? / Wybierasz programy lub gry promujące przemoc, treści erotyczne itp./”. Niemal w 90% osoba, która poświęca więcej niż 2 godziny dziennie na telewizję bądź komputer niewłaściwie używa również myszki komputerowej i pilota
od telewizora wybierając programy lub gry promujące przemoc, treści erotyczne itp.

             Ostatnie pytanie brzmiało: Co Twoim zdaniem chrześcijanin nie powinien czynić będąc w towarzystwie osób niewierzących?”. Przewarzająca część młodzieży napisała, iż nie powinni upodabniać się do towarzystwa, w którym obecnie się znajduje, zachowywać się tak jak oni przeklinając, śmiejąc się z nieprzyzwoitych żartów, bądź też uczestnictwo w ,,głupich zabawach”. Według nich chrześcijanin powinien zachowywać się zgodnie z własnym sumieniem oraz przekonaniami, tak by być godnym świadkiem Chrystusa.

               Świadomość religijno moralna uczniów jest duża. Wiedzą, bowiem co jest dobre
a co złe. Chociaż często w myśleniu i sposobie działania nastolatków chcących wytłumaczyć swoja postawę odnajdujemy wpływy środowiska, a grzech nie nazywa się grzechem,
to zachęcające jest, że tak młode osoby chcą naśladować Jezusa i swą deklaracje popierają czynami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                              Bibligrafia:

1.      Bednarz E. ,,Studia i dokumenty zielonoświątkowe. Katechetyka zeszyt.2” wyd. Agape Warszawa 2006

2.      Downs P.G. ,, Nauczanie i duchowy wzrost. Wprowadzenie do edukacji chrześcijańskiej” wyd. Pojednanie

6

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin