Bez tytułu 1.doc

(17 KB) Pobierz

7.Opisz czteroczłonowy model organizacji H> J. Levitta

Najpopularniejszy z modeli czteroczłonowy model organizacji levita

Odzwierciedla układ 4 podstawowych członów organizacji które pozostaja w określonych relacjach ze sobą  i otoczeniem sa to

Ludzie

Zadania

Technologia

Struktura

Ludzie uczestnicy inaczej członkowie organizacji z ich wiedza umiejętnościami a także hierarchią  wartości będącymi podstawa ich postaw i motywacji do działania są  oni społecznym potencjałem organizacji. Ludzie i wystepujące między nimi relacje oraz powiązania z cała organizacją tworzą podsystem społeczny. 

Zadania  cel organizacji  będące zbiorem czyli wiązką zamierzeń uwzględniających potrzeby otoczenia zewnętrznego i wewnętrznego organizacji  z którego wyprowadone są fumkcje organizacji oraz  zadania przewidziane do osiągnięcia w okreslonym czasie. 

Technologia obejmuje zbiór metod i technik osiągnięcia celów relaizacji funkcji i zadań  lub materialno techniczne elementy organizacji tworzące podsystem techniczny 

Struktura obejmuje zbiór  relacji między wszystkimi częsciami składowymi i całą organizacją a także stosunki oraz oddziaływanie zachodzące wewnatrz i między komórkami organizacyjnymi powołanymi do realizacji wyznaczonych celów a ponadto relacji między grupami lub zespołami tych komórek. 

19. Podaj definicję  stylu kierowania. Jakie znasz style kierowania. Opisz ich wady i zalety. 

Styl kierowania można zdefiniować jako względnie trwały i powtarzalny sposób, w jaki przełożony oddziałuje na podwładnych w celu pobudzenia i koordynacji ich działania w zespole, a przez to - osiągania celów stojących przed organizacją.

Style kierowania

Styl dyrektywny  ( autokratyczny)– kierowanie ma charakter bezpośredni,  charakteryzuje  się centralizacją władzy w rękach kierownika, przewaga decyzji jednoosobowych i poleceń służbowych, brak swobody podwładnych, duży dystans w kontaktach z podwładnymi.

Styl parametryczny -  pośrednie oddziaływanie na podwładnych, za pomoca sprzężonych systemów relacji wyników z  systemem motywacyjnym.

Styl instruktażowy charakteryzuje się ograniczeniem swobody podwładnych  poprzez zdeterminowanie zarówno struktury zadań jak i sposób ich realizacji.

Styl zadaniowy kierownik narzuca podwładnym okreslony system zdań

Styl konsultatywny polega na dopuszczeniu podwładnych do uczestnictwa w procesie

formie przede wszystkim konsultacji i wydawania opinii

Sty liberalny wychodzi z założenia, że każdy człowiek jest wolny i każda forma    

narzucania mu zdania, wydania polecenia jest ograniczeniem jego wolności.  

Wady stylu to niska efektywność ze względu na niską motywację do działania, niejasne zasady, niska oryginalność i jakość pracy.Pjawia się zwykle lider w grupie, który przejmuje nieformalnie obowiązki szefa, niezadowolenie z pracy, brak poczucia kontroli sytuacji, niska motywacja do pracy.  Styl liberalny zarządzania zespołem przynosi najmniejsze efekty, powoduje dezintegrację w grupie.

Styl demokratyczny polega na świadomej rezygnacji zwierzchnika z przysługującego mu prawa do jednoosobowego podejmowania decyzji. Podwładni uczestniczą nie tylko w przygotowawczych fazach procesów decyzyjnych, ale współdecydują o podziale zadań i sposobach ich wykonania. Styl ten rozwija się pomysłowość i inicjatywę pracowników, powodując aktywne współdziałanie, podnosi się poczucie współodpowiedzialności za wykonywanie zadań, sprzyja zaangażowaniu i integracji z grupą jak i  z firmą, umożliwia pełne wykorzystanie wiedzy i umiejętności pracownika, wadą stylu demokratycznego jest czasochłonność procesu podejmowania decyzji. podejmowania decyzji ze względu na konieczność uzgodnienia stanowisk wymaga  i istnieje ryzyko powstania chaosu

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin