Jak prawidłowo zaksięgować należności odsetkowe.doc

(25 KB) Pobierz
Jak prawidłowo zaksięgować należności odsetkowe, by nie narazić się fiskusowi

Jak prawidłowo zaksięgować należności odsetkowe, by nie narazić się fiskusowi?

Wielu trudności przysparza przedsiębiorcom prawidłowe księgowanie należności odsetkowych. Wynika to z tego, że przepisy podatkowe odmiennie traktują odsetki od zobowiązań podatkowych i odsetki od zobowiązań cywilnoprawnych. W przypadku tych ostatnich – różnicują także sposób zaliczania ich w koszty w zależności od okoliczności, w których są naliczane. Sprawdź, jak rozliczyć takie odsetki, aby nie popełnić błędu.

Odsetki  od należności publicznoprawnych
Nie próbuj zaliczać w koszty odsetek od tzw. należności publicznoprawnych, naliczanych przez organy administracji z tytułu nieprzestrzegania przez Ciebie przepisów lub niewywiązywania się z obowiązków wobec Skarbu Państwa lub gminy (art. 23 ust. 1 pkt 18 updof). Dotyczy to w szczególności odsetek za zwłokę od zaległych podatków, ceł i innych należności budżetowych, odsetek od zaległych składek na ubezpieczenie społeczne, nieterminowo zapłaconych opłat za korzystanie ze środowiska, kar i innych.

Nie ma wyjątków od powyższej zasady i nigdy odsetki od niezapłaconych w terminie należności budżetowych nie mogą stanowić kosztów w Twojej firmie. Nawet jeżeli opóźnienie w zapłacie należności budżetowych nastąpiło nie z Twojej winy, np. w wyniku zdarzeń losowych, czy innych zdarzeń niezależnych od Ciebie (pismo Izby Skarbowej w Gdańsku z 3 lutego 2004 r. – nr BI/005/0778/03).

Odsetki od należności cywilnoprawnych
Inaczej jest w przypadku odsetek od nieterminowo spłacanych przez Ciebie zobowiązań o charakterze cywilnoprawnym (należności z tytułu dostaw towarów, wykonania usług, rat leasingowych itp.). Takie odsetki możesz zaliczać w koszty uzyskania przychodów, ale dopiero z chwilą ich faktycznej zapłaty kontrahentowi. Samo otrzymanie przez Ciebie od kontrahenta noty odsetkowej zawierającej wyliczenie odsetek nie uprawnia Cię jeszcze do zaliczenia odsetek w koszty (art. 23 ust. 1 pkt 32 updof).

Odsetki z tytułu spłaty kredytu bankowego
Nieco inaczej jest w przypadku odsetek z tytułu spłaty udzielonego Ci kredytu bankowego. Tu również co do zasady odsetki kredytowe możesz zaliczyć w koszty dopiero z chwilą ich faktycznej zapłaty. Niekiedy jednak bank kapitalizuje odsetki, czyli powiększa ratę kredytową o odpowiednią część odsetek z tytułu pożyczenia kapitału. Takie skapitalizowane odsetki możesz zaliczyć w koszty z chwilą ich naliczenia (wyrok NSA z 3 marca 2003 r., sygn. akt I SA/Łd 695/2001).

Odsetki związane z nabyciem środka trwałego
Jeszcze inaczej jest w przypadku odsetek naliczonych w związku z nabyciem środka trwałego. Odsetek za opóźnienie w zapłacie ceny za zakupiony środek trwały nie wolno Ci wliczyć bezpośrednio w koszty. Odsetki zapłacone przez Ciebie do dnia przekazania środka trwałego do używania zwiększą wartość początkową kupionego środka trwałego i możesz zaliczyć je w koszty tylko poprzez odpisy amortyzacyjne.

Podobnie jest w przypadku odsetek płaconych z tytułu spłaty kredytu, z którego sfinansowałeś zakup środka trwałego. Odsetki takie również zwiększą wartość początkową środka trwałego i będą podlegać amortyzacji. Jednak tu bardzo często popełniane są błędy. W odróżnieniu bowiem od odsetek za opóźnienie, wartość początkową środka trwałego zwiększają odsetki kredytowe, naliczone (zgodnie z harmonogramem spłaty kredytu) do dnia przekazania środka trwałego do używania. Nie muszą one więc być zapłacone.
 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin