Jaki może być okres trwania umowy zlecenie.doc

(26 KB) Pobierz
Jaki może być okres trwania umowy zlecenie

Jaki może być okres trwania umowy zlecenie?

Na jak długo mogę zawrzeć umowę zlecenia? Czy jeśli okres jej trwania będzie zbyt długi, to narażam się na uznanie jej za umowę o pracę?

Długość trwania umowy zlecenia nie przesądza o tym, czy mamy do czynienia z umową o pracę, czy nie.

Jak prawidłowo zawrzeć umowę cywilnoprawną?
Proste rozwiązania skomplikowanych przypadków
Porady uznanych ekspertów prawa pracy
www.prawo-pracy.com.pl

Czas trwania umowy nie ma znaczenia
Przepisy Kodeksu cywilnego, które mają zastosowanie w przypadku umowy zlecenia, nie określają maksymalnej długości jej trwania. Można ją więc zawrzeć na dowolny okres, o którego długości decydują strony umowy.
O tym, czy zlecenie może być uznane za umowę o pracę, nie przesądza więc długość umowy, lecz warunki, w jakich jest wykonywana.

Znaczenie mają warunki umowy
Aby umowa zlecenia nie została uznana za umowę o pracę, należy zwrócić uwagę nie na długość umowy, lecz na inne warunki jej wykonywania. A zatem aby umowa zlecenia nie została uznana za umowę o pracę:

·         przede wszystkim wykonawca zlecenia nie może być podporządkowany poleceniom zleceniodawcy w zakresie ustalenia czasu, miejsca i sposobu jego wykonania, czyli musi istnieć swoboda zleceniobiorcy w określeniu sposobu realizacji umowy,

·         można też dopuścić wykonywanie czynności objętych zleceniem przez osoby trzecie.

 

Uważaj zwłaszcza na podporządkowanie służbowe
Jeśli jest to uzasadnione, umowa zlecenia może zawierać postanowienia właściwe umowie o pracę, np. zobowiązanie do wykonywania czynności osobiście, a nawet – określenie dni i godzin wykonywania czynności objętych zleceniem. Dopiero wykonywanie zleconych czynności w warunkach podporządkowania poleceniom zleceniodawcy przesądzi bowiem o tym, że zawarta umowa, mimo nazwania jej zleceniem, jest faktycznie umową o pracę.

Zdaniem Sądu Najwyższego
Wykonywanie takich samych czynności może występować w ramach umowy o pracę i umowy cywilnoprawnej. Cechą umowy o pracę nie jest pozostawanie w dyspozycji pracodawcy, bo to może występować też w umowach cywilnoprawnych, lecz wykonywanie pracy pod kierownictwem (pracy podporządkowanej). Ta cecha ma charakter konstrukcyjny dla istnienia stosunku pracy.
Wyrok SN z 25 listopada 2005 r., I UK 68/05

Podstawa prawna:

·         art. 734–750 Kodeksu cywilnego,

·         art. 22 kp.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin