Użądlenie przez jedną pszczołę na ogół nie zagraża życiu.docx

(11 KB) Pobierz

Użądlenie przez jedną pszczołę na ogół nie zagraża życiu, natomiast pokąsanie małego dziecka przez kilka pszczół może już być niebezpieczne. Szczególnie niebezpieczne jest ukąszenie w język, podniebienie, gardło, przełyk lub oko. W miejscu ukąszenia przez pszczołę powstaje zaczerwienienie i obrzęk. Jest ono bolesne. Czasami występują nudności, wymioty, obfite pocenie się. Im wcześniej usuniemy żądło, które pszczoły zostawiają w miejscu ukłucia, tym mniejsze będą objawy miejscowe i ogólne.

Żądło ze skóry staramy się wyjąć przez bardzo delikatne potarcie skóry, nie zaś wyrywając je palcami lub paznokciami, ponieważ w ten sposób opróżniamy zbiornik jadu, który jest za żądłem. Ta nowa dawka jadu pogarsza sytuację.

W celu zmniejszenia obrzęku robimy zimne okłady, a miejsce ukąszenia lekko smarujemy amoniakiem, nie wcierając go, aby nie oparzyć skóry. Najlepiej na miejsce ukąszenia nałożyć watę lub gazę nasyconą amoniakiem lub roztworem sody oczyszczonej. W razie braku amoniaku lub sody można nałożyć na miejsce ukąszenia wilgotny popiół z papierosa, który neutralizuje toksynę. Staramy się choremu zapewnić spokój. Jeżeli jest upał, umieszczamy go w cieniu.

W razie wystąpienia bardzo silnego obrzęku i podwyższenia temperatury należy udać się do lekarza. Wstrzyknięcie adrenaliny lub hydrokortyzonu przynosi ulgę choremu, ratuje przed śmiercią i przyspiesza zdrowienie.

W ten sam sposób postępujemy także w przypadkach ukąszenia przez inne owady.

Zdarza się czasem, że w skórze usadowi się kleszcz. Usunięcie go, zwłaszcza w całości, nastręcza czasami dość dużo trudności. Usunąć go najłatwiej, przypalając odwłok kleszcza zapałką lub kapiąc na niego kroplę terpentyny.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin