sciaga demogr4,2.doc

(39 KB) Pobierz
Ruchy wędrówkowe ludności:

Ruchy wędrówkowe ludności:

- typy przemieszczeń,

- migracje w czasach historycznych,

- współczesne tendencje migracyjne w Polsce, Europie i na Świecie,

Charakterystyka przemieszczeń:

- czas (stałe, czasowe – sezonowe/okresowe, wahadłowe); - odległość (wewnętrzne i zewnętrzne, wewnątrzregionalne, międzyregionalne, kontynentalne, międzykontynentalne); - organizacja (żywiołowe i planowe, legalne i nielegalne, dobrowolne i przymusowe); - przyczyna (ekonomiczne, pozaekonomiczne, uwarunkowane celami osobistymi); - charakter przemieszczeń (ze wsi do miast, z miast do wsi, z miast do miast, ze wsi do wsi; wewnątrzwojewódzkie / międzywojewódzkie, wewnątrzpowiatowe / międzypowiatowe);

Migracja – przemieszczanie ludności na stałe lub pewien okres, związane z przekroczeniem granicy administracyjnej (dzielnicy, gminy, województwa, państwa, kontynentu). Wyróżnia się: imigrację (napływ), emigrację (odpływ), reemigrację (powrót emigrantów do miejsca z którego wyjechali), repatriację (zorganizowany przez władze państwowe powrót osób, które znalazły się poza granicami kraju, np. wskutek działań wojennych lub przesiedleń).

Cechy migrantów: w badaniu migrantów bierze się pod uwagę głównie strukturę wieku, płci i wykształcenia, inne cechy społeczno kulturowe. Najbardziej ruchliwe są osoby młode, lepiej wykształcone, szczególnie kobiety. W sensie geograficznym wyróżniamy ludność stabilną i mobilną. Przemieszczenia dzienne (wahadłowe - dojazdy do pracy) i turystyczne nie są migracjami bo nie następuje zmiana miejsca zamieszkania.

Źródła danych o ruchach wędrówkowych: bieżąca rejestracja graniczna, bieżąca rejestracja meldunkowa, spisy obejmujące pytania o dokonane zmiany miejsca zamieszkania.

Mierniki natężenia ruchu wędrówkowego:

- współczynnik napływu i odpływu wędrówkowego

Wn = Ln / L * C (współczynnik napływu)

Wo = Lo / L * C (współczynnik odpływu)

- współczynnik przyrostu / ubytku wędrówkowego

Wpw = Wn – Wo = (Ln – Lo) / L * C

Ln – liczba osób, które przybyły na stałe

Lo – Liczba osób, które wyjechały na stałe

L – liczba ludności (w połowie badanego okresu lub średnia)

C – constans (zwykle 1000)

Inne: współczynnik efektywności migracji, zasiedziałości, ruchliwości;

Główne kierunki migracyjne w czasach historycznych: z Europy do obu Ameryk, Australii, Nowej Zelandii, wybranych krajów Afryki (RPA, Angoli, Kenii) w latach 1800 – 1950 wyemigrowało

Struktury ludności: - wg płci, wieku, stanu cywilnego; - wg cech społeczno – zawodowych i wykształcenia; - wg cech etniczno – kulturowych.

Wg płci:

- współczynnik feminizacji

Wf = K / M * C

- współczynnik maskulinizacji

Wf = M / K * C

K – liczba kobiet

M – liczba mężczyzn

C – constans (1, 100 lub 1000)

Zmiany struktury płci w czasie (analiza kohortowa) – udział chłopców w ogólnej liczbie urodzeń w Polsce zawiera się w granicach 0,513 – 0,520 rocznie (współczynnik maskulinizacji 106 – 108); - umieralność kobiet jest najczęściej niższa niż mężczyzn – w rezultacie w pewnej grupie wiekowej następuje wyrównanie liczby mężczyzn i kobiet, a w starszych grupach wiekowych przewaga kobiet (tzw. nadumieralność mężczyzn). Największa przewaga liczebna kobiet nad mężczyznami występuje zwykle w miastach.

Współczynnik obciążeń demograficznych:

W = L0–14 + L60+ / L15–59

L0-14 – liczba dzieci w wieku 0 - 14

L15-59liczba osób w wieku 15 - 59

L60+ - liczba ludności w wieku 60 lat i więcej

Relacja liczby pracujących do ogółu ludności wynosi w Polsce 58%, w UE 60,5%, w USA 74%.

Stan cywilny (wolny, małżeński, wdowi, rozwiedziony i separowany) – główne cechy: odsetek osób w stanie małżeńskim wzrasta do pewnego wieku (dla mężczyzn 50 – 59 lat, dla kobiet 35 – 39 lat), a potem maleje głownie na rzecz osób w stanie wdowim; we wszystkich grupach wiekowych, począwszy od grupy 40 – 49 lat, odsetek żonatych mężczyzn jest wyższy niż zamężnych kobiet. Sprawozdawczość statystyczna obejmuje tylko związki formalne, stan faktyczny a nie tylko formalnoprawny rejestruje powszechny spis ludności odnotowujący związki konkubinackie.

Struktura społeczno – zawodowa ludności:

- ze względu na źródło utrzymania (rolnicze, pozarolnicze, niezarobkowe); - ze względu na rodzaj zatrudnienia (sektor1 – rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo, sektro2 – przemysł i budownictwo, sektor3 – usługi).

Współczynnik aktywności zawodowej:

W = La.z. / Lx * C

La.z. – ludność aktywna zawodowo

Lx – ludność w wieku 15 lub 18 i więcej

Zróżnicowanie etniczno – kulturowe ludności świata – ze względu na rasę; - ze względu na język; -ze względu na religię;

Główne rodziny językowe świata: indoeuropejska 44,8%, sino-tybetańska 22,3%, nigro-kongijska 6,3%, afroazjatycka 5,9%, austronezyjska 5,5%.

Najczęściej używane języki świata: chiński, angielski, hiszpański.

Typy języków: oficjalne – używane w ONZ, należą do nich – angielski, chiński, rosyjski, francuski, niemiecki, hiszpański i arabski; pozostałe języki żywe – np. włoski, portugalski, polski i inne; języki martwe starożytne – łacina, starogrecki, sanskryt; sztuczne – wprowadzone ze względu na ich prostą pisownię i wymowę w celu ułatwienia porozumiewania się narodów, np. esperanto.

Mniejszości narodowe w Polsce: Polskę zamieszkują przedstawiciele 9 mniejszości narodowych (Niemcy, Białorusini, Ukraińcy, Litwini, Rosjanie, Słowacy, Żydzi, Czesi, Ormianie) i 4 mniejszości etnicznych (Romowie, Łemkowie, Tatarzy, Karaimi).

Ruch naturalny ludności (małżeńskość, urodzenia i zgony): Obowiązek rejestracji małżeństw, urodzeń i zgonów w Europie – 1563 – sobór trydenckiwprowadza obowiązek rejestracji ślubów i chrztów; XVII w. – obowiązek cywilnej rejestracji ruchu naturalnego ludności w krajach skandynawskich; 1964 – powszechna świecka rejestracja ruchu naturalnego ludności w Polsce; 1994 – wprowadzenie w Polsce norm rejestracji urodzeń zgodnie z zaleceniami międzynarodowymi (wcześniej stosowano odrębną definicję urodzenia żywego).

 

 

Współczynnik małżeństw i rozwodów:

Wm = Mt / L * C (współczynnik ogólny)

Wm2 = Mt / L20+ * C (współczynnik cząstkowy)

Wr = Rt / Mt * C

Mt – ogólna liczba małżeństw w okresie t

Rt – ogólna liczba rozwodów w okresie t

L – liczba ludności w połowie badanego okresu lub średnia liczba ludności w tym okresie

L20+ - liczba ludności w wieku 20 lat i więcej w połowie badanego okresu lub średnia liczba osób w wieku 20 lat i więcej w badanym okresie

C – constans (100 lub 1000)

Urodzenia w statystyce – urodzenie żywe – wykazuje jedną z oznak życia i waży co najmniej 500 g lub urodził się po co najmniej 22 tygodniach ciąży lub mierzy co najmniej 25 cm; urodzenie martwe – zgon nastąpił przed wydobyciem lub wydaleniem z organizmu matki, niezależnie od czasu trwania ciąży; poród – wydobycie lub wydalenie dziecka po ciąży trwającej co najmniej 28 tygodni – poród pojedynczy i wieloraki; poronienie (samoistne lub sztuczne) – jak wyżej, ale przed upływem 28 tygodni.

Rozrodczość – oznacza „strumień” (liczbę i strukturę) urodzeń w określonej populacji w jednostce czasu; podstawową jednostką rozrodczości jest urodzenie żywe.

- mierzymy za pomocą: współczynnika urodzeń, współczynnika płodności (cząstkowe współczynniki płodności małżeńskiej i pozamałżeńskiej), rozkładu urodzeń (średniego odstępu między kolejnymi urodzeniami), tablic płodności (ocena prawdopodobieństwa, że kobieta w określonym wieku i o określonej dotychczas dzietności urodzi następne dziecko w określonym przedziale czasu).

Rodność (natężenie urodzeń)współczynnik urodzeń (rodności)

Wu = Ut / L * C

Ut – ogólna liczba urodzeń w okresie t

L – liczba urodzeń w połowie badanego okresu lub średnia liczba ludności w tym okresie

C – constans (1000)

Płodność kobiet – ogólny współczynnik płodności

Wp = Ut / K15-49 * C

Ut – ogólna liczba urodzeń w okresie t

K15-49stan liczebny kobiet

C – constans (1000)

Płodność naturalna – płodność wynikająca z braku stosowania jakichkolwiek metod zapobiegania lub przerywania ciąży, czy też świadomych działań zmierzających do kontroli płodności.

Współczynnik zgonów – roczny współczynnik zgonów

Wz = Zt / L * C

Zt – ogólna liczba zgonów w okresie

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin