Podstawy WILD.odt

(35 KB) Pobierz

Podstawowe warunki metody WILD

 

1. Do metody podchodzimy w odpowiednim stanie umysłu

Tak jakby twój umysł był wypoczęty ale ciało jeszcze chciało spać. Ani wyspany ani zmęczony - Żeby długo nie leżeć bezczynnie, ale też od razu nie zasnąć. Czyli w takim stanie, że czujesz się senny, ale równocześnie mógłbyś się powstrzymać przed zaśnięciem.

Próby najlepiej podejmować nad ranem po przebudzeniu lub po przebudzeniu* z 3-6 godzinnego snu**. Dlaczego?:

* Sen składa się z cykli naprzemiennie występującego NREM i REM, a stosunek fazy NREM stopniowo zmniejsza się (skraca) do REM w trakcie trwania snu. Więc nad ranem NREM jest najkrótsze a REM najdłuższe (w stosunku do siebie).

** 4 godziny snu to średnie minimum żeby się zregenerować. Wtedy umysł jest już w miarę wypoczęty, ale organizm wciąż jest w stanie głębokiego relaksu (jeszcze by pospał). Więc można szybko wrócić do snu, równocześnie łatwiej się skupić i przetrzymać wstępną fazę hipnagogiczną, przechodząc do LD.

W celu osiągnięcia takiego stanu najczęściej stosuje się instrukcje WBTB czyli Wake&BackToBed (pobudka i powrót do łóżka). Różne modyfikacje tego samego schematu przedstawiają inne proporcje długości czasu snu i czuwania np 4+1; 6+1. Generalnie jest to 3-6 godzin snu, potem na 1godzinę lub 2-15 minut budzimy się. W tym czasie: wstań, przespaceruj się po pokoju, idź siku, napij się wody, cokolwiek co nieco cię otrzeźwi ale nie za bardzo ( czytaj też). Potem wraca się do łóżka i przystępujesz do zasadniczej części techniki ( to samo zjawisko wykorzystuje się w OOBE).

 

2. W trakcie zasypiania musisz utrzymać świadomość

Pamiętaj co ma celu to co robisz. Musi być to wykonane na tyle odruchowo/automatycznie by nie zakłócało procesu zasypiania. Słowo klucz w tym przypadku to kotwica - czyli coś co pozwoli ci podczas zasypiania, na zachowanie świadomości umysłu, równocześnie nie wybudzając/przerywając zasypiania ciała. Najczęściej uzyskuje się to przez progowe odczucia napływające z realnego świata: np skupienie na oddechu, drganiach (np. FILD), bólu lub sygnałach dźwiękowych oraz liczenie. Więcej na ten temat zostało opisane w tym artykule. Dzięki kotwicy być może, nie trzeba się tak skupiać na hipnagogach i łatwiej zachować świadomość. Ale czasami wystarczy w tej roli determinacja- np. ja nie stosuje dodatkowej kotwicy, ale domyślam się że zwiększa ona skuteczność.

 

3. Kontrolujemy to o czym myślimy

Okres transu poprzedza sen, musimy przez niego przebrnąć. Oto co należy robić z hipnagogami. Jeżeli pojawiają się hipnagogi (czyli wyobrażone fragmenty, wytwory wyobraźni, najczęściej obrazy, niekoniecznie kompletne). Zwracaj uwagę na te najbardziej wyraźne i złożone, oraz najlepiej nadające się do powstania odpowiedniego otoczenia snu. Tzn. spodziewasz się że skojarzenia rozbudują pojedynczy element w całą scenerie, w której ostatecznie pojawisz się jako postać. Więc bardzo dobrze nadają się do tego przedmioty codziennego użytku (kubek, fotel) lub architektury (schody, korytarze, drogi, widoki plenerowe).

Nie staracie się ich zmieniać/przekształcać na siłę, jeżeli nie są zgodne z tym co zamierzyliście. Jeżeli zdają się zbyt abstrakcyjne i nie masz pomysłu jak je wykorzystać, możesz spróbować je zignorować i poczekać na inne.

Jeżeli nic wam się nie pojawia samoczynnie, starajcie sobie coś wyobrazić (Void, VILD). Najlepiej właśnie jakieś przyjemne miejsce (znany budynek lub miasto, drogę w lesie itp).

W tle ciągle pamiętacie o tym że kontrolujecie proces zachowując świadomość. Obserwujecie hipnagogi i przyglądacie się szczegółom (nie ingerując) -staną się dzięki temu coraz bardziej wyraźne, rozbudowane i bogate szczegóły, połączone z innymi zmysłami. W czasie tych zmian śledzicie te najbardziej wyraźne elementy, które wydają się najbardziej obiecujące. Możesz sobie wyobrażać że dotykasz elementów lub stąpasz po nich (w przypadku podłoża).

W pewnym momencie świat będzie już na tyle kompletny a ty zakotwiczony w śnie głęboko, by móc robić to na co miałeś ochotę. Przejście od myśli/hipnagoga do pełnego snu może być naprawde szybkie/gwałtowne, lub stopniowe/płynne. To zależy od wielu czynników.

 

Uwagi

 

Należy pamiętać o odpowiedniej higienie snu, wieczorem najlepiej kłaść się spać przed 23:00.

 

Po rozpoczęciu zasadniczej części procedury czyli w trakcie transu (stanu hipnotycznego) nie należy się poruszać, lub przynajmniej ograniczyć konieczne tiki/odruchy do minimum (bo ruch rozbudza). Leżymy spokojnie, rozluźnieni.

 

Kiedy zasypiasz, zapomnij o innych sprawach i problemach (co będziesz robił jutro, jak minął dzień, co się dzieje w polityce). Najlepiej przed snem odprężyć się i rozluźnić mózg przez czytanie, oglądanie, słuchanie - muszą być to rzeczy lekkie i przyjemne, nie angażujące do analizowania teoretycznego, np z filmy lub książki z dozą akcji i emocji, fantastyki lub gry RPG, symulatory. Wskazane są też ćwiczenia relaksacyjne.

 

Jeżeli w przypadku WBTB coś ci się przyśni przed planowanym przebudzeniem, zapisz to w dzienniku.

 

Odrętwienie (często mylnie określane paraliżem) lub rzeczywisty paraliż przysenny jest całkowicie tematem pobocznym i niekoniecznym do uzyskania WILDa ( czytaj więcej o paraliżach). Być może omyłkowo ktoś zbyt utożsamia metodę WILD z OOBE (gdzie "paraliż" rzeczywiście pomaga).

 

LL (LucidLiving) ( czytaj o technice LL) może posłużyć jako dodatkowe przydatne ćwiczenie w ciągu dnia. Chociaż przez chwile skupiaj się na otoczeniu badając jego szczegóły, przez dotyk wzrok, słuch. Staraj się zapamiętać te właściwości przedmiotów- oswojenie się z takim obserwowaniem i pamięć przedmiotów przydaje się przy pracy z hipnagogami oraz gdy mamy wrażenie że tracimy kontrole nad snem/ wybudzamy się. Takie zabiegi określa się czasem: dostrajaniem lub zakotwiczaniem (również czasem w odniesieniu do OOBE).

Zgłoś jeśli naruszono regulamin