• Konspekt zajęć dydaktyczno-wychowawczych
• w grupie dzieci 6-letnich
Temat kompleksowy: „W kopalni”.
Temat zajęć: Zabawy i ćwiczenia rytmiczno-melodyczne w oparciu
o piosenkę pt. „Piosenka o węglu”.
Cele: dydaktyczne: - dzieci utrwalają tekst i melodię piosenki,
rozwijają umiejętność koncentracji uwagi,
• doskonalą technikę gry na instrumentach perkusyjnych,
• potrafią rozpoznać melodię wznoszącą i opadającą,
• rozwijają twórczą inwencję melodyczną,
• potrafią odtworzyć usłyszany rytm,
• dbają o intonację i dykcję w śpiewie,
• uczą się prawidłowo oddychać (wdech nosem, wydech ustami).
wychowawcze: - dzieci uczą się szanować instrumenty,
- rozwijają zdolności muzyczne: wyobraźnię,
pamięć, wolę, wrażliwość emocjonalną,
• - potrafią współdziałać w grupie,
• - uczą się szacunku dla pracy górnika.
Pomoce dydaktyczne:
pianino,
• obręcze,
• obraz przedstawiający kopalnię,
• bębenki, kołatki, tamburyny.
Przebieg zajęć
• Zagadki
• Nauczycielka gra na pianinie melodię refrenu „Piosenki o węglu”, dzieci odgadują jaka to piosenka. Następnie nauczycielka śpiewa piosenkę świadomie przkręcając słowa, aby sprawdzić czy dzieci dobrze zapamiętały tekst np.
• „Zimny wicher wieje w polu, oj, oj, mroźny czas, (letni)
• lecz cieplutko tu w przedszkolu, bo kaloryfer grzeje nas.” (koc)
• Ćwiczenie oddechowe
• Zanim dzieci poprawnie zaśpiewają piosenkę, nauczycielka przeprowadza ćwiczenie oddechowe „Lokomotywa”: dzieci nabierają nosem powietrze w płuca
• i wypuszczają je przez usta krótkimi przerywanymi wydechami.
• Śpiewanie piosenki z akompaniamentem perkusyjnym
• Nauczycielka rozdaje dzieciom instrumenty: bębenki, kołatki, tamburyna i ustala akompaniament perkusyjny do piosenki.
• Zwrotka: zaznaczenie początku taktu uderzeniem kołatek.
• Refren: bębenki przy słowach „tra la la”, tamburyny w pozostałych taktach.
• Rozmowa o kopalni
• Dzieci wypowiadają się na temat pracy górnika. Nauczycielka przedstawiając odpowiedni obrazek opowiada, jak wygląda teren kopalni na powierzchni ziemi
• (szyb, hałdy, pociągi załadowane węglem itp.), w jaki sposób górnicy dostają się pod ziemię.
• Zabawa ruchowa uwrażliwiająca na kierunek linii melodycznej „Winda”
• Dzieci dobierają się parami, każda para dostaję obręcz (winda). Poruszają się po całej sali zgodnie z akompaniamentem. Przerwa w muzyce jest sygnałem, by stanąć w parach przodem do siebie, trzymając oburącz między sobą obręcz. Nauczycielka gra na pianinie w umiarkowanym tempie melodię wznoszącą lub opadającą. „Windy” powinny poruszać się zgodnie ze słyszanym kierunkiem melodii.
• Tworzenie echa rytmicznego
• Nauczycielka mówi rytmicznie słowa nawiązujące do tematu „W kopalni”. Dzieci
• powtarzają na zasadzie echa, uwzględniając rytm, tempo, dynamikę i intonację, na przykład: górnik, ciężka praca, czarny węgiel.
• Zadania twórcze – improwizacje rytmiczne i wokalne
• Dzieci samodzielnie rytmizują podane teksty np. „Warczy świder tur- tur-tur” lub
• „W kopalni praca wre”.
• Następnie nauczycielka śpiewa na 2-3 dźwiękach proste pytania, a wskazane dziecko stara się odpowiedzieć śpiewając.
• Zabawa ruchowa ze śpiewem do piosenki
• Dzieci stają w dwóch kołach współśrodkowych. Liczba dzieci w małym kole jest dwa razy mniejsza niż w dużym.
• Zwrotka I takty 1 – 4 Dzieci z małego koła trzymając się za ręce posuwają się w prawo cwałem bocznym. Po sześciu krokach cwału
• następuje zeskok na obie nogi. Dzieci z dużego koła w tym
• samym czasie posuwają się w lewo. Zeskok na obie nogi.
• takty 5 – 8 Zmiana kierunku w obu kołach i zatrzymanie
• jak wyżej.
Refren Dzieci klaszczą w rytmie taktów 9 i 10, po czym wszystkie dzieci w kierunku środka kół – cztery kroki w rytmie ćwierćnut. Oba koła zmniejszają się. Klaskanie jak wyżej w rytmie taktów 13 i 14, po czym dzieci cofają się czterema krokami, powiększając swoje koła.
• w grupie dzieci 5-letnich
Tematyka kompleksowa: „Zapachniało wiosną”
Temat zajęć: „Wiosna na łące”- zabawy muzyczne
Cele:
• dzieci utrwalają wiadomości na temat zmian zachodzących w przyrodzie na wiosnę,
• potrafią określić charakter słuchanej muzyki,
• uczą się odpowiednio reagować ruchem na zmiany rytmiczne i dynamiczne akompaniamentu,
• potrafią podzielić wyraz na sylaby i określić ich ilość,
• uczą się logicznie myśleć poprzez oraz rozpoznawanie zdań prawdziwych
i fałszywych, przeliczanie ich,
• potrafią nazwać i rozpoznać ptaki przylatujące do naszego kraju na wiosnę,
• poznają ich odgłosy,
- doskonalą orientację w prawej i lewej stronie schematu ciała i przestrzeni,
• potrafią przyporządkować podpisy do obrazków,
• umieją skojarzyć dźwięki z ich graficzną ilustracją oraz ułożyć ilustrację graficzną
• do wysłuchanych dźwięków,
• uczą się szanować instrumenty perkusyjne, kulturalnie wypowiadać się w grupie
• i uważnie słuchać innych. ...
betina641