Scenariusz zajęć przedszkolnych 6-latki Nasi rówieśnicy z innych krajów.[1].doc

(5268 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEDSZKOLNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI

 

Temat dnia: Nasi rówieśnicy z innych krajów.

Czas trwania zajęć:2 godziny lekcyjne

Miejsce: SOSW Tarnowskie Góry klasa 1SPDPa

Cel główny:

·        zapoznanie uczniów z życiem rówieśników w innych krajach.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

-poszerza swoje wiadomości na temat życia dzieci w innych krajach

-gromadzi słownictwo niezbędne do redagowania zdań związanych z tematem

-uważnie słucha wierszy i opowiadań;

-potrafi wypowiedzieć się na dany temat;

-osłuchuje się z pojęciami: Ameryka Północna, Indianin, Afryka, Murzyn, Azja, Japonka, Grenlandia, Eskimos, Europa, Polak;

-poprawnie wykonuje działania matematyczne w zakresie 10 i 50

 Metody:

-podające

-eksponujące

-praktyczne

 Formy pracy:

-grupowa

-indywidualna

Środki dydaktyczne:

ilustracje przedstawiające mieszkańców Ameryki Północnej, Afryki, Japonii, Grenlandii, płyta z piosenkami dla uczniów, , papierowe kartki, karty pracy.

Przebieg lekcji:

I. Czynności organizacyjno-porządkowe

     II. Wprowadzenie do tematu zajęć.

Opowiadanie o dwóch światach: pierwszym, w którym wszystko jest takie same, każde dziecko jest identyczne, wygląda i zachowuje się tak samo, mówi tym samym językiem. Uczniowie odpowiadają na pytania:

-         Czy według was taki świat byłby fajny, czy też nie?

-         Czy chcielibyście żyć na takiej planecie?

-         A jak byście rozpoznawali swoich rodziców?

Drugi świat jest identyczny jak ten w którym żyjemy, mieszkamy w różnych krajach, mamy różne domy, różnimy się pod względem płci, kolory skóry, włosów, oczu, mówimy w różnych językach.

-     Czy taki świat nie jest bardziej interesujący?

III Podróż dookoła świata

STACJA I 

AMERYKA PÓŁNOCNA – INDIANIN

Nauczycielka przedstawia dzieciom postać Indianina i jego domu.

 

 

 

To nasz przyjaciel czerwono skóry,

Ryczący Bawół - zwą go niektórzy.

Razem z indiańską rodziną swą

mieszka w wigwamie - to jego dom.


Znacie go z filmów o Indianach,

którzy w skórzanych chodzili ubraniach.

A gdy na łowy szli na bizony

to malowali na twarzach wzory.


Kiedy przy ogniu wspólnie siadali

to fajkę pokoju wypalali.

Z łuku strzelali, konno jeździli

i wtedy bardzo szczęśliwie żyli.

Tekst o życiu Indian.

Indianie byli pierwszymi mieszkańcami Ameryki. Żyli oni w plemionach, na czele których stali wodzowie. Indianie najczęściej mieli czarne długie włosy, śniadą cerę, nosili głównie ubrania uszyte ze skóry, a mężczyźni zakładali pióropusze. Obecnie Indianie żyją w rezerwatach i chociaż ich życie nie przypomina dawnych czasów, to jednak niektóre zwyczaje zachowali do dziś.

STACJA II

AFRYKA – MURZYNEK BAMBO

Nauczycielka przedstawia dzieciom postać małego Murzynka.

Murzynek Bambo w Afryce mieszka,

Czarną ma skórę ten nasz koleżka.

Uczy się pilnie przez całe ranki

Ze swej murzyńskiej pierwszej czytanki.

A gdy do domu ze szkoły wraca,

Psoci, figluje – to jego praca.

Aż mama krzyczy: „Bambo łobuzie!”,

A Bambo czarną nadyma buzię.

Mama powiada: „Napij się mleka”,

A on na drzewo mamie ucieka.

Mama powiada: „Chodź do kąpieli”,

A on się boi, że się wybieli.

Lecz mama kocha swojego synka,

Bo dobry chłopiec z tego Murzynka.

Szkoda, że Bambo czarny wesoły,

Nie chodzi razem z nami do szkoły.

- Czy wiecie gdzie mieszka Murzynek?

- Co robi Bambo po powrocie ze szkoły?

          Czemu Murzynek ucieka na drzewo? A czemu nie chce się kąpać?

 

 

Ciekawostki o Afryce:

Afryka jest zamieszkana przez ludzi o różnym kolorze skóry. Mieszkańcami znacznej większości tego kontynentu jest ludność rasy czarnej, dlatego region ten nazywamy czarną Afryką. W samym sercu afrykańskiej dżungli mieszkają najmniejsi ludzie świata -Pigmeje. Jako osoby dorosłe mają oni około 130 - 150 cm wzrostu.

STACJA III

AZJA – JAPONIA

Nauczycielka przedstawia mieszkańca stacji 3, którym jest mała Japonka

Jestem mała Kiem - an - fu.

Szybko zrywam się ze snu.

Na śniadanie zjadam ryż

i do szkoły biegnę dziś.
 

Tam się uczę pisać znaki.

Każdy znak to wyraz jakiś.

Znaków trzy tysiące jest,

z góry w dół je piszę też.


Chętnie słucham o swym kraju,

Który słynie z samurajów.

Wiem,  że najcenniejszy w świecie

pokój jest i radość dzieci.

Japonia:

Daleko na wschodzie Azji leży Japonia. Nazywamy ją Krajem Kwitnącej Wiśni, gdyż niemal w całym państwie możemy spotkać mnóstwo tych drzew. Japonia zwana jest również Krajem Wschodzącego Słońca. Japończycy słyną na świecie z wielu pięknych tradycji. W czasie świąt i uroczystości zakładają swoje tradycyjne stroje - kimona, które przypominają szlafroki. Spotykając się na wspólnych posiłkach, klęczą wokół niskiego stołu, a jedząc potrawy z ryżu posługują się pałeczkami.

STACJA IV

GRENLANDIA – ESKIMOSEK ODARPI

Prezentacja chłopca przez nauczycielkę.

Hej, saneczki ciągną pieski

Eskimos pogania

Z zimna w oczach stają łezki,

Ciepło od biegania.

Oj, pingwinie na bok zmykaj

Bo Eskimos jedzie

Do niedźwiedzia polarnego

Po solone śledzie.

A ty zorzo świeć wesoło

Gdy Eskimos jedzie

Z foką, która bardzo lubi

Posolone śledzie.

Po wysłuchaniu utworu uczniowie odpowiadają na pytania:

- Czy wiecie o jakich zwierzętach była mowa w wierszu?

- Czy w Polsce też mieszkają takie zwierzęta?

- W jakich miejscach, w naszym kraju możemy spotkać te zwierzęta?

Eskimosi:

Eskimosi żyją w rejonie Bieguna Północnego. Ubierają się w kurtki, spodnie uszyte z foczej skóry, które doskonale chronią przed zimnem i wiatrem. Tam gdzie mieszkają Eskimosi, lody nie topnieją przez większą część roku, dlatego poruszają się oni głównie skuterami śnieżnymi i saniami ciągniętymi przez psy.

IV

Wspólne redagowanie „Listu do świata”-rozsypanka wyrazowa

-układanie z rozsypanki wyrazowej teksty listu

-przepisywanie powstałego tekstu

 

Czy czarny, czy żółty masz kolor skóry.

Czy mieszkasz w Afryce, czy mieszkasz w Azji.

Pamiętaj-świat cały jest dla odważnych.

Mów zawsze prawdę, bądź przyjacielem.

Żyć wtedy na świecie będzie weselej.

Jesteśmy dziećmi całego świata.

V

Rozwiązanie zadań matematycznych.

VI

Zakończenie zajęć

-przypomnienie i utrwalenie materiału

-ocena swojej pracy na zajęciach

 

 

 

                                                                                      Małgorzata Piontek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Policz wszystkich przyjaciół Eskimoska i wpisz do okienek ich cyfrę.

 



EMBED PBrush 

































                                                                         





















                                                            

Obrysuj pętlą tylu Eskimosów, ile wskazuje cyfra obok.

 

 

   6                                              

                                                     



 

9                                                 

                                                     



3                                                 

                                                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin