Jak złowić okonia.txt

(4 KB) Pobierz
/www.wedkarybka.neostrada.pl/jakokon.htm

Jak złowić okonia?

Podejrzewam że każdy z nas, kiedy okazywało się że większę drapieżniki na łowisku nie biorš (lub co gorsze nie występujš), postanawiał zapolować na mniejszš, ale za to liczniej występujšcš rybę, jakš jest okoń. I to włanie zainspirowło mnie do napisania swoich spostrzeżeń co do sposobu połowu tego drapieżnika.
Jak wszyscy napewno wiedzš okoń jest rybš stadnš dzięki czemu natrafiajšc na jednego okonia natrafiamy prawdopodobnie na całš ławice. Ta reguła nie tyczy się jednak większych osobników, które sš raczej samotnikami.
Z mojego dowiadczenia wynika że drapieżnik najczęciej przebywa tam gdzie jest najwięcej jego naturalnego pokarmu W postaci drobnych rybek tzw. "Drobnica". Teraz pozostaje nam pomyleć gdzie zbiera się owy rybi drobiazg. Zbiera się on w miejscach przeważnie płytkich, zaroniętych, blisko trzczcin lub w pobliżu np. powalonych drzew. Jednym słowem tam gdzie ma dobre schronienie.
Teraz nasuwa się pytanie na co łowić. Powszechnie stosowanymi skutecznymi przynętami na "garbuska" sš małe gumki w kolorze denaturat i motoroil lub niewielkie obrotówki o numerach od 0 do 1 czasami 2.Często sprawdza się standardowy Mepps Black Fury.Wyjštkiem potwierdzajšcym regułę może być fakt, że wiosnš na Narwii w okolicach Dzierżenina łowiłem piękne garbusy na obrotówkę Meppsa srebrnš z czerwonym korpusem oraz czerwonym chwocikiem o rozmiarze nr. 4.Po założeniu identycznej blaszki lecz o numer większej intensywnoć brań pozostała niezmieniona zwiększył się jednak wymiar łowinych ryb. Po opadnięciu przynęty na dno, odczekujemy sekundę, i rozpoczynamy powolne prowadzenie wabika jak najbliżej dna, od gwałtownego poderwania. Sposób ten bardzo intryguje pasiaki, najwięcej brań występuje zaras po poderwaniu. Jeżeli naszym problemem jest "zielsko", które stale doczepia się do naszej przynęty, lub parametry sprzętu nie pozwalajš na zbyt odległe rzuty lekkim paproszkiem, to proponuję założyć boczny trok który powinien rozwišzać nasz problem. Dobrym pomysłem jest również łowienie na małe agresywnie pracujšce woblerki. Najlepsze będš oczywicie te które będš dobrze widoczne w wodzie np. jaskrawo czerwone. Kolor działa na okonie jak płachta na byka więc warto zadbać o odpowiednie ubarwienie przynęty. Mojš ulubionš przynętš przynętš jest mały twister koloru denaturat z czerwonš główkš. Miałem na tš przynęte bardzo dobre efekty (ilociowe) w lipcu roku 2003 na Jeziorze Narie.
Bardzo ważne jest również aby łowišc w przejrzystej wodzie zakładać cienkš żyłkę, rozsšdnš propozycjš wydaje się żyłka 0.16, która jest w miarę wytrzymała ale mało widoczna. Zupełnie nie na miejscu wydaje się natomiast stalka która skutecznie odstrasza okonie od pobicia. Lecz jeeli łowišc okonie mamy cichš nadzieję na szczupaka to musimy się liczyć z tym że na żyłkę 0.16 bez przyponu raczej nie uda nam się wyholować ładnego szczupaka.
Łowišc okonie warto również wypróbować metodę na "żywca" bo przecież nic lepiej nie imituje pokarmu okonia jak żywa rybka. Według mnie bardzo dobrym "żywczykiem" jest mała uklejka która może nie jest tak wytrzymała ja płotka ale za to powszechnie występuje we wszystkich polskich łowiskach i nie będziemy mieć problemów z jej złowieniem. Żywca możemy złowić już na łowisku, używajmy do tego małego haczyka bez zadziorowego. Pamiętajmy również o tym aby nie przenosić ryb złowionych w jednym łowisku do łowiska drugiego ponieważ ryby mogš być nosicielami różnych chorób na które ryby z nowego łowiska nie sš uodpornione.
Wracajšc do kwesti okonia muszę przyznać że nie bez znaczenia pozostaje również wybór wędziska do połowu tego drapieżnika. Wędka musi charakteryzować się dużš amortyzacjš i giętkociš szczytówki co pozwoli na dobre zniwelowanie charakterystycznych drgań wytwarzanych przez okonia w trakcie holu. Drgania te mogš spowodować spięcie się ryby. Sam do połowu okonia używam bardzo dobrego a zarazem nie drogiego wędziska "Jaxon syrius jig spin 270/15" o długoci 270 i ciężarze wyżutu od 2g do 15g. Na koniec Życze wszystkim połamania kija i apeluje o wypuszczanie ryb spowrotem do wody.


Zgłoś jeśli naruszono regulamin