Słownik Pojęć.docx

(18 KB) Pobierz

Słownik pojęć

Tworzenie serwisów internetowych

adres URL - adres URL (ang. Uniform Access Locator) jest to adres, pod którym jest dostępna konkretna strona internetowa. Przykładowy adres URL to http://www.informatykaplus.edu.pl/. Adres URL jest adresem serwera, z którym przeglądarka kontaktuje się w celu pobrania opisu strony.

AJAX - AJAX (ang. Asynchronous Javascript And XML) jest to technologia łącząca języki programowania JavaScript, XML i CSS w celu stworzenia atrakcyjnego interfejsu użytkownika. Cechą charakterystyczną działania aplikacji stworzonych w technologii AJAX jest wyeliminowanie konieczności przeładowywania strony.

baza danych - baza danych jest to elektroniczny magazyn informacji (danych), wyposażony w narzędzia do zarządzania tymi informacjami. Określenie baza danych jest najczęściej używane do opisu oprogramowania służacego do zarządzania danymi.

CSS - CSS (ang. Cascading Style Sheets) - kaskadowe arkusze stylów (CSS) stanowią uzupełnienie języka HTML. Podczas gdy HTML definiuje strukturę i treść strony, CSS odpowiada za formatowanie jej wyglądu (m.in. kolory i odcienie przycisków, tła, czcionki).

dokument HTML - dokument HTML jest to plik tekstowy zawierający kod strony internetowej, czyli znaczniki języka tworzenia stron - HTML. Taki dokument może być pobrany z lokalnego dysku komputera lub z serwera internetowego i jest interpretowany po stronie użytkownika przez przeglądarkę. Efektem wyświetlenia dokumentu HTML jest strona internetowa.

dynamiczna strona internetowa - dynamiczna strona internetowa jest to strona tworzona przez serwer w momencie, kiedy użytkownik żąda jej wyświetlenia. Strony dynamiczne są generowane na bieżąco i mogą zawierać różne treści, w zależności od tego, kto je pobiera i w jakich okolicznościach. Np. tło strony może być jasne lub ciemne, w zależności od tego, czy akurat jest dzień czy noc.

Internet - Internet jest to sieć komputerowa o ogólnoświatowym zasięgu, to sieć sieci. Internet to największa sieć, do której dostęp może mieć każdy użytkownik komputera. Na sieć Internet składają się serwery, routery, i przede wszystkim komputery użytkowników rozsianych po całym świecie. Uwaga! Nazwę Internet pisze się wielką literą, ponieważ jest to tzw. nazwa własna.

intranet - intranet jest to sieć o mniejszym zasięgu, tzw. sieć lokalna – np. obejmująca komputery w firmie, w szkole lub na uczelni. Intranet tworzy znacznie mniej komputerów, w porównaniu z Internetem, w szczególności nawet dwa.

JavaScript - JavaScript jest to język programowania wbudowany w przeglądarkę internetową. Umożliwia dołączanie interaktywnych elementów do wyświetlanej strony, np.: rozwijanego menu, wyskakujących okienek, przesuwanych map.

klient-serwer - klient-serwer jest to określenie komunikacji urządzeń w sieci (np. w Internecie), w której jedno urządzenie udostępnia zasoby (strony internetowe lub pliki) pełniąc rolę serwera, a drugie urządzenie (klient) wysyła żądanie pobrania pliku do serwera.

MySQL - MySQL jest to system baz danych wspierający działanie dynamicznych stron i serwisów internetowych.

PHP - PHP (ang. Hypertext Preprocessor) jest to skryptowy język programowania po stronie serwera używany do tworzenia dynamicznych stron internetowych. Służy do tworzenia aplikacji przetwarzajacych dane wprowadzane przez użytkownika oraz dane pobrane przez serwer z bazy danych.

platforma edukacyjna - platforma edukacyjna jest połączeniem strony internetowej, poczty elektronicznej, multimedialnych narzędzi i programów do nauczania oraz narzędzi wzajemnej komunikacji pomiędzy użytkownikami. Jest to niejako portal internetowy, z tym że służący do nauki. Dane użytkowników (np. oceny z przedmiotów) zapisane w bazie danych są ze sobą powiązane i składają się na system kontroli postępów w przyswajaniu wiedzy.

protokół HTTP - protokół HTTP (ang. Hypertext Transfer Protocol) jest to zbiór reguł określających mechanizm przesyłania strony internetowej (w postaci pliku z kodem strony oraz plików towarzyszących) z serwera do komputera użytkownika.

protokół poczty elektronicznej - protokół poczty elektronicznej (ang. Simple Mail Transfer Protocol, SMTP) jest to specjalny sposób przesyłania informacji, umożliwiający przesyłanie informacji pomiędzy dwoma użytkownikami, niezależnie od tego, czy ich komputery są w danej chwili połączone z Internetem. Listy e-mail są przesyłane między serwerami i tam czekają, aż zostaną przeczytane, gdy odbiorca połączy się z Internetem i sprawdzi swoje konto pocztowe.

protokół TCP/IP - protokół protokół to w technice komputerowej zbiór reguł określających sposób przesyłania informacji pomiędzy komputerami. Podstawę przesyłania danych we współczesnych sieciach komputerowych stanowią protokoły TCP oraz IP. Protokół TCP (ang. Transmission Control Protocol) służy do podziału transmitowanych danych na paczki oraz zapewnia ich bezbłędną transmisję. Protokół IP (ang. Internet Protocol) służy m.in. do wyboru właściwych dróg pomiędzy komputerami wymieniającymi informacje w sieci. Można powiedzieć, że zasługą protokołu IP jest to, że dane trafiają do celu. Z „usług” protokołów TCP oraz IP korzystają np. protokoły pocztowe (służące do przesyłania wiadomości e-mail).

serwer - serwer jest to komputer, na którym znajduje się plik zawierający opis strony internetowej utworzonej w języku HTML wraz z plikami zawierającymi elementy składowe strony (np. obrazy). Serwer udostępnia stronę innym komputerom za pośrednictwem sieci Internet. W sieci Internet istnieje wiele serwerów.

serwis WWW - serwis WWW jest to rozbudowana witryna, współpracująca najczęściej z bazą danych. Serwis WWW zawiera często mechanizm logowania użytkowników i udostępniania wybranych treści, funkcji i narzędzi tylko dla zalogowanych.

sesja - sesja jest to sposób przechowywania informacji o użytkowniku (np. towary, jakie gromadzi w koszyku w internetowym sklepie) pomiędzy następującymi po sobie żądaniem klienta i odpowiedzią serwera. Dzięki mechanizmowi sesji jest możliwe przechodzenie pomiędzy stronami danego serwisu bez utraty status uużytkownika zalogowanego.

skrypt - skrypt jest to kod napisany w języku programowania przeznaczonym do tworzenia stron dynamicznych. W odróżnieniu od dokumentu HTML (zawierającego wyłącznie znaczniki HTML oraz treść strony) skrypt może zawierać również definiowac logikę działania strony WWW.

statyczne strony WWW - statyczne strony WWW są to strony WWW opisane w języku HTML, są przechowywane na serwerze i przesyłane są w takiej samej postaci do wszystkich użytkowników. Oznacza to, że każdy użytkownik widzi taką samą stronę pod względem treści i układu.

Web 2.0 - Web 2.0 jest to określenie odnoszące się do serwisów internetowych, w których podstawową rolę odgrywa użytkownik wraz z generowanymi przez siebie treściami i zasobami. Web 2.0 to również określenie takiego etapu rozwoju sieci Internet, w którym większość treści na stronach WWW pochodzi nie od twórców stron, lecz od użytkowników.

Web 3.0 - Web 3.0 jest to określenie dalszego etapu ewolucji Internetu w kierunku systemu przekazu wiedzy i modelu sieci semantycznej, czyli sieci „rozumiejącej” swoją zawartość oraz użytkowników sieci. Serwisy Web 3.0 będą jeszcze bardziej intuicyjne w obsłudze, oraz bardziej spersonalizowane, w porównaniu z serwisami Web 2.0.

witryna internetowa - witryna internetowa jest to rozbudowana strona internetowa, która składa się w wielu stron (tzw. podstron), do których dostęp uzyskujemy poprzez wybranie odpowiedniej opcji w menu witryny. Zatem witryna to zbiór stron, dostępnych poprzez menu na stronie głównej.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin