Olejki i aromatoterapia.doc

(116 KB) Pobierz
Olejki aromatoterapia hydrolaty

Aromaterapia

Aromaterapia jest metodą leczniczą o historii tak długiej jak historia cywilizacji. Jej podstawą jest wykorzystywanie pozytywnych właściwości olejków eterycznych zawartych w roślinach.

Olejki eteryczne od wieków stanowiły składnik leków, perfum i kosmetyków. Od zamierzchłych czasów znany był ich korzystny wpływ na zdrowie i psychikę. Szczególnie wysoko cenili substancje zapachowe Egipcjanie. Zamożne kobiety i mężczyżni namaszczali swe ciało pachnącymi olejkami, aby nawilżyć je i uchronić przed wpływem suchego klimatu. Grecy przejęli egipską wiedzę o zapachach i stosowali olejki eteryczne leczniczo do masażu ciała. Z Grecji wiedza ta zawędrowała do Rzymu.

Termin "aromaterapia" wprowadził francuski chemik Rene Gattefosse, który w latach 20-tych naszego stulecia badał antyseptyczne i bakteriobójcze właściwości olejków eterycznych.

Współcześnie aromaterapia przeżywa rozkwit w krajach Europy Zachodniej, USA, Kanadzie i Japonii. Powodem ogromnej popularności aromaterapii jako metody leczniczej jest fakt, że stosowane są w niej wyłącznie naturalne i czyste substancje roślinne nie wywołujące efektów ubocznych. Na popularność aromaterapii wpływa również bardzo wysoka skuteczność w leczeniu i w profilaktyce zdrowotnej.

Istnieją różne szkoły aromaterapeutyczne i różne sposoby stosowania olejków eterycznych. Strona ta reprezentuje tzw. aromaterapię holistyczną, w której olejków nie stosuje się doustnie.

Podstawowe formy stosowania aromaterapii to:

·        masaż aromaterapeutyczny

·        kąpiele aromaterapeutyczne

·        inhalacje aromaterapeutyczne przy pomocy lampki

·        kompresy aromaterapeutyczne

Z zabiegów aromaterapeutycznych można korzystać w specjalistycznych gabinetach lub wykonywać je samodzielnie. Zawsze należy jednak pamiętać, że olejki eteryczne są silnymi koncentratami i konieczne jest przestrzeganie reguł bezpieczeństwa:

1.     Kobiety w ciąży powinny unikać następujących olejków: bazylia, benzoes, brzoza, cedr, szałwia muszkatołowa, goździk, hyzop, jałowiec, jaśmin, majeranek, mięta pieprzowa, mirra, rozmaryn, szałwia lekarska, tymianek.

2.     Osoby cierpiące na epilepsję powinny unikać następujących olejków: hyzop, koper, rozmaryn.

3.     Nie należy opalać się przez 6 godzin po zastosowaniu olejków cytrusowych.

4.     Nie należy przekraczać dawkowania zalecanego na stronie Olejki Eteryczne

5.     Nie należy stosować olejków eterycznych doustnie.

6.     Nie należy stosować olejków eterycznych bez rozcieńczania.

7.     Dzieci poniżej 12 roku życia mogą stosować olejki eteryczne jedynie pod ścisłą opieką licencjonowanego aromaterapeuty.

8.     Osoby mające skłonności do alergii powinny stosowanie olejków poprzedzić testem kontrolnym. Kroplę olejku eterycznego rozpuszcza się w łyżeczce oliwy roślinnej. Kroplę tej mieszaniny wciera się w małą powierzchnię skóry na mostku lub za uchem i pozostawia na 12 godzin. Jeśli po tym czasie nie wystąpią reakcje alergiczne typu zaczerwienienie lub swędzenie, olejek można stosować. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub licencjonowanym aromaterapeutą.

 

Podstawę aromaterapii stanowią olejki eteryczne. Ich działanie i zasady bezpiecznego używania opisujemy na stronie Olejki. Prezentujemy również listę najpopularniejszych olejków wraz z zastosowaniem zalecanym przez aromaterapeutów.

W aromaterapii znajdują także zastowanie wodne roztwory olejków eterycznych. Szczegółowe informacje umieściliśmy na stronie Hydrolaty.

Aromaterapia może być stosowana jako główna metoda lecznicza lub jako terapia wspomagająca leczenie. Na stronie Dla Zdrowia omawiamy zastosowanie olejków eterycznych w najczęściej występujących problemach zdrowotnych.

Strona Dla Urody poświęcona jest znakomitym właściwościom regeneracyjnym i odmładzającym olejków eterycznych. Proponujemy na niej wiele praktycznych przepisów umożliwiających samodzielne przygotowanie czystych i naturalnych kosmetyków na bazie olejków eterycznych.

Niektóre z olejków eterycznych słyną jako eliksiry miłości. Zainteresowanych zapraszamy na stronę Afrodyzjaki.

Na stronie Kontakty znajdują się adresy, które umożliwiają uzyskanie bliższych informacji o aromaterapii, skorzystanie z pomocy aromaterapeuty i zakup olejków eterycznych, hydrolatów oraz akcesoriów aromaterapeutycznych.

 

OLEJKI ETERYCZNE

Olejki eteryczne są silnymi koncentratami uzyskiwanymi z pachnących części roślin poprzez destylację parową, ekstrakcję, wyciskanie lub inne metody dostosowane do rodzaju rośliny. Pochodzenie olejków pozwala zaliczyć je do grupy leków ziołowych Jednak ze względu na duże stężenie zawartych w nich substancji olejki mają znacznie silniejsze działanie od tradycyjnych mieszanek i wyciągów ziołowych.

Olejki eteryczne mają bardzo skomplikowany skład chemiczny i w wielu przypadkach zawierają ponad 300 różnych substancji. Dlatego też ubogie składnikowo olejki syntetyczne nie mogą z nimi konkurować.

Odpowiednio dobrane i zastosowane olejki eteryczne wywierają korzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Mogą być podstawowym środkiem leczniczym w stanach długotrwałego przygnębienia, rozdrażnienia, stresu i przemęczenia. Mogą być również stosowane jako podstawowy lub wspomagający środek w leczeniu wielu schorzeń.

Ogromną zaletą aromaterapii jako metody leczniczej jest możliwość stosowania jej w połączeniu z innymi sposobami leczenia. Olejki eteryczne nie wchodzą w interakcje ze środkami farmakologicznymi i decydując się na ich stosowanie nie musimy rezygnować z tradycyjnych lekarstw. Dlatego aromaterapia jest znakomitą terapią wspomagającą proces leczenia.

W aromaterapii holistycznej używa się trzech podstawowych sposobów stosowania olejków eterycznych:

·        Inhalacje aromaterapeutyczne - polegają na wdychaniu oparów olejków podgrzewanych w lampce aromaterapeutycznej. Jednorazowo stosuje się 4-10 kropli olejku. Osoby mające skłonności do alergii i dzieci poniżej 12 roku życia powinny stosować inhalacje z dużą ostrożnością, stosując mniejsze ilości olejków eterycznych.

·        Kąpiele aromaterapeutyczne - polegają na ciepłej kąpieli z dodatkiem 3-8 kropli olejku. W czasie kąpieli aromaterapeutycznej nie należy używać srodków myjących ani płynów do kąpieli.

·        Masaż aromaterapeutyczny - polega na masowaniu całego ciała lub tych jego części, w których odczuwane są dolegliwości, wysokiej jakości oliwą roślinną z dodatkiem olejków eterycznych. Do masażu stosuje się 2-3 krople olejku eterycznego na 5 ml oliwy roślinnej. Zalecana jest oliwa ze słodkich migdałów, z pestek winogron oraz - tłoczone na zimno - oliwa z oliwek, olej słonecznikowy lub sojowy.

Najpopularniejszym i najwygodniejszym sposobem stosowania inhalacji aromaterapeutycznych jest lampka aromaterapeutyczna, w której podgrzewa się miseczkę z mieszanką olejków eterycznych i wodą. Powoduje to odparowanie i rozproszenie olejków w powietrzu. W zależności od wielkości pomieszczenia, w którym stosuje się lampkę aromaterapeutyczną, do miseczki wlewa się 4-10 kropli olejku i 1 łyżkę stołową wody.

 

OLEJKI

Spośród ogromnej ilości olejków dostępnych na rynku poniżej przedstawiamy te, które są najczęściej stosowane w leczeniu aromaterapeutycznym. Skróty I , K, M odnoszą się odpowiednio do sposobów stosowania olejków - Inhalacje, Kąpiele, Masaże:

Bazylia przemęczenie fizyczne (K,M) i umysłowe (K,M,I), przeziębienie (K,M,I), skurcze mięśni (K,M)

Benzoes przeziębienie (K,M,I), kaszel (K,M,I), bóle reumatyczne i artretyczne (K,M), stres (K,M,I), działanie uspokajające (K,M,I)

Bergamota gorączka (K,M,I), kaszel (K,M,I), trądzik (K,M), przetłuszczająca się cera (K,M), stres (K,M,I), stany przygnębienia (K,M,I)

Brzoza bóle reumatyczne i artretyczne (K,M), zaburzenia krążenia (K,M), trądzik (K,M), cellulitis (M)

Cedr drogi oddechowe (K,M,I), stres (K,M), trądzik (K,M), właściwości antyseptyczne (K,M,I), cellulitis (M)

Cynamon grypa (K,M,I), przeziębienie (K,M,I), bóle reumatyczne (K,M), zaburzenia krążenia (K,M)

Cyprys drogi oddechowe (K,M,I), zaburzenia krążenia (K,M), żylaki (K,M), cellulitis (M), menopauza (K,M,I), pękanie naczyń włosowatych (M)

Cytryna gardła (K,M,I), ból głowy (K,M,I), przeziębienie (K,M,I), zaburzenia trawienia (K,M), bóle reumatyczne (K,M), żylaki (K,M)

Drzewko Herbaciane grypa (K,M,I), przeziębienie (K,M,I), stany zapalne (K,M,I), trądzik (K,M), właściwości antyseptyczne (K,M,I), wzmacnianie odporności (K,M,I), grzybica (K,M)

Drzewo Linaloe pielęgnacja cery (K,M), długotrwały stres (K,M,I), działanie uspokajające (K,M,I), dolegliwości menstruacyjne (K,M)

Drzewo Sandałowe stres (K,M,I), zbyt sucha cera (K,M), żylaki (K,M), dolegliwości menstruacyjne (K,M), słynny afrodyzjak (K,M,I)

Elemi pielęgnacja cery (K,M), zmarszczki (K,M), stany zapalne skóry (K), drogi oddechowe (K,M,I)

Eukaliptus drogi oddechowe (K,M,I), grypa (K,M,I), przeziębienie (K,M,I), bóle reumatyczne i artretyczne (K,M), bóle mięśni (K,M), działanie antyseptyczne (K,M,I)

Gałka Muszkatołowa bóle mięśni (K,M), bóle reumatyczne i artretyczne (K,M), krążenie (K,M), bezsenność (K,M,I)

Geranium krążenie (K,M), stany przygnębienia (K,M,I), stres (K,M,I), dolegliwości menstruacyjne (K,M), pielęgnacja cery (K,M), pękanie naczyń włosowatych (K,M)

Goździk drogi oddechowe (K,M,I), reumatyzm (K,M)

Grejpfrut cellulitis (M), migrena (K,M,I), stany przygnębienia (K,M,I), przemęczenie umysłowe (K,I), trądzik (K,M), działanie antytoksyczne (K,M,I)

Imbir bóle reumatyczne i artretyczne (K,M), bóle mięśni (K,M), przeziębienie (K,M,I), zaburzenia trawienia (K,M), przemęczenie (K,M), subtelny afrodyzjak (K,M,I)

Jałowiec drogi oddechowe (K,M,I), żylaki (K,M), reumatyzm (K,M), przetłuszczająca się cera (K,M), cellulitis (M), działanie antytoksyczne (K,M,I)

Jaśmin stres (K,M,I), stany przygnębienia (K,M,I), dolegliwości menstruacyjne (K,M), słynny afrodyzjak (K,M,I)

Jodła bóle reumatyczne i artretyczne (K,M), bóle mięśni (K,M), zapalenie oskrzeli (K,M,I), zapalenie zatok (K,M,I), kaszel (K,M,I), przeziębienie (K,M,I), grypa (K,M,I)

Kadzidłowiec drogi oddechowe (K,M,I), grypa (K,M,I), stres (K,M,I), zmarszczki (K,M), pielęgnacja cery (K,M)

Krwawnik żylaki (K,M), skurcze mięśni (K,M), krążenie (K,M), nadciśnienie (K,M), pielęgnacja cery (K,M), wypadanie włosów (M)

Lawenda (olejek uniwersalny) - rany i poparzenia (K,M), stany zapalne (K,M,I), ból głowy (K,M,I), ból mięśni (K,M), grypa (K,M,I), bezsenność (K,M,I), trądzik (K,M), stres (K,M,I), nadciśnienie (K,M)

Lemongrass drogi oddechowe (K,M,I), gorączka (K,M,I), zaburzenia trawienia (K,M), grzybica (K,M)

Limetka gorączka (K,M,I), zaburzenia trawienia (K,M), reumatyzm (K,M), ból gardła (K,M,I), ból głowy (K,M,I), właściwości antyseptyczne (K,M,I)

Majeranek bóle mięśni i stawów (K,M), przeziębienie (K,M,I), kaszel (K,M,I), skurcze mięśni (K,M), zaburzenia krążenia (K,M), bezsenność (K,M,I), nadciśnienie (K,M)

Mandarynka trądzik (K,M), pielęgnacja cery (K,M), stres (K,M,I), bezsenność (K,M,I), stany przygnębienia (K,M,I)

Marchewka pielęgnacja cery (K,M), zmarszczki (K,M), pękanie naczyń włosowatych (K,M), stany zapalne skóry (K), dolegliwości menstruacyjne (K,M), bóle reumatyczne i artretyczne (K,M), działanie antytoksyczne (K,M,I)

Mięta Kędzierzawa bóle głowy (K,M,I), zaburzenia trawienia (K,M), mdłości (K,I)

Mięta Pieprzowa bóle głowy (K,M,I), zaburzenia trawienia (K,M), mdłości (K,I)

Mirra katar (K,M,I), drogi oddechowe (K,M,I), sucha cera (K,M), grzybica (K,M), stany zapalne (K,M), stany zapalne jamy ustnej (przepis na stronie Dla Zdrowia)

Nagietka Afrykańska pobudzanie krążenia (K,M,I), właściwości antyseptyczne (K,M), grzybica (K,M), stany zapalne skóry (K,M), przyspiesza gojenie ran i poparzeń (K)

Neroli (Kwiat Pomarańczy) stres (K,M,I), stany przygnębienia (K,M,I), dolegliwości menstruacyjne (K,M), menopauza (K,M), stany zapalne skóry (K,M), pielęgnacja cery (K,M)

Nieśmiertelnik właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne (K,M), bóle reumatyczne i mięśniowe (K,M), stany przygnębienia (K,M,I), przeziębienia i drogi oddechowe (K,M,I)

Palmarosa zmarszczki (K,M), stany zapalne skóry (K,M), przemęczenie (K,M), stres (K,M,I), grzybica (K,M)

Paczuli przetłuszczająca się cera (K,M), trądzik (K,M), stany zapalne (K,M), łupież (K,M), grzybica (K,M)

Petitgrain (Liść Pomarańczy) stres i napięcie nerwowe (K,M,I), bezsenność (K,M,I), stany przygnębienia (K,M,I), przetłuszczająca się cera (K,M), trądzik (K,M)

Pietruszka cellulitis (M), menopauza (K,M), pielęgnacja cery (K,M), pękanie naczyń włosowatych (K,M), działanie antytoksyczne (K,M,I)

Pomarańcza stany przygnębienia (K,M,I), przemęczenie (K,M), skurcze i bóle mięśni (K,M)

Rozmaryn przemęczenie fizyczne (K,M) i umysłowe (K,M,I), bóle głowy (K,M,I), bóle mięśniowe i reumatyczne (K,M), pobudzanie krążenia (K,M), żylaki (K,M)

Róża stres i napięcie nerwowe (K,M,I), stany przygnębienia (K,M,I), bóle głowy (K,M,I), sucha cera (K,M), zmarszczki (K,M)

Rumianek Lekarski stres i napięcie nerwowe (K,M,I), migrena (K,M,I), bezsenność (K,M,I), dolegliwości menstruacyjne (K,M), pielęgnacja cery (K,M), stany zapalne (K,M), poparzenia (K), działanie przeciwbólowe (K,M)

Seler bóle reumatyczne i artretyczne (K,M), nerwobóle (K,M), działanie antytoksyczne (K,M,I), zaburzenia trawienia (K,M)

Sosna drogi oddechowe (K,M,I), stany przemęczenia (K,M), pobudzanie krążenia (K,M)

Szałwia Muszkatołowa stres i napięcie nerwowe (K,M,I), bezsenność (K,M,I), stany przygnębienia (K,M,I), nadciśnienie (K,M), dolegliwości menstruacyjne (K,M)

Wetiwer stres i napięcie nerwowe (K,M,I), bezsenność (K,M,I), stany przygnębienia (K,M,I), bóle mięśni (K,M)

Ylang Ylang stres i napięcie nerwowe (K,M,I), stany przygnębienia (K,M,I), nadciśnienie i zaburzenia rytmu serca (K,M,I), słynny afrodyzjak (K,M,I)

 

Anyżek - astma, migrena, kołatanie serca;
Bazylia - bronchit, kaszel, zaburzenia układu oddechowego;
Benzoes - artretyzm, skaza moczanowa;
Bergamota - egzema, choroby skóry;
Cedr - zapalenie pęcherza, rzeżączka, bolesne oddawanie moczu;
Cynamon - ukąszenia owadów i os;
Cytryna - pleśniawki, brodawki, kurzajki;
Czarny bez - odstrasza owady, chroni skórę przed słońcem;
Olejek eukaliptusowy - stosowany przy przeziębieniach, grypie, kaszlu, bronchicie, gorączce, migrenie. Należy do najlepszych antyseptyków. Niszczy nie tylko gronkowce w powietrzu ale i różne typy wirusów. Poprawia koncentrację i pracę serca;
Geranium - ból gardła, cukrzyca, glossitis;
Goździk korzenny - ból zębów, odra;
Jaśmin - niepokój, depresja poporodowa
Olejek kadzidlany - ma wyraźnie gojące działanie na śluzówkę, działa uspokajająco, oczyszcza powietrze, dobrze działa przy kaszlu, katarach, chorobach gardła, astmie i przeziębieniu. Dawniej kadzidło należało do substancji luksusowych i cennych;
Olejek kamforowy - ma działanie antyspazmatycznie, uśmierzające, antydepresyjne i uspokajające, obniża gorączkę, wysokie ciśnienie, goi, stymuluje pracę serca, oddychanie i obieg krwi. Stosowany przy przeziębieniach, zapaleniu płuc i innych chorobach infekcyjnych. Harmonizuje organizm;
Koper - czkawka, kamienie nerkowe;
Labdanum - tonizuje skórę;
Olejek lawendowy - stymuluje serce, tonizuje, uspokaja, jest antyseptyczny, uśmierzający i dobrze gojący. Stosowany przy migrenach, depresjach, bezsenności, histeriach, wyczerpaniu nerwowym, grypie, bronchicie, chorobach krtani, wysokim ciśnieniu, przyspiesza regenerację tkanek;
Olejek lemongrassowy - wzmacnia koncentrację, pobudza przy wyczerpaniu, odświeża, oczyszcza powietrze, jest lekko antydepresyjny, gojący i dobrze działa na wirusy wywołujące stany grypowe;
Melisa - jest dobra na wszystkie zaburzenia głowy i nerwów, przynosi ulgę przy melancholii, neurastenii serca, obniża ciśnienie, goi i działa antyspazmatycznie na oskrzela. Używa się do wzmocnienia nerwów, przy wysokiej gorączce, bezsenności, astmie i depresji;
Olejek miętowy - ogólnie stymuluje i odświeża, pobudza działanie mózgu, stymuluje serce, ułatwia oddychanie, łagodzi ból głowy. Jest antyseptyczny, antyspazmatyczny, uśmierzający i przeciwzapalny. Stosowany przy grypach, zapaleniach górnych dróg oddechowych, wysokiej gorączce, astmie, gruźlicy, osłabieniu i zmęczeniu;
Mirra - hemoroidy, wrzody;
Olejek mirtowy - przyśpiesza gojenie, ma działanie antydepresyjne i uspokajające, ułatwia odkasływanie, stosowany przy zapaleniu górnych dróg oddechowych, katarze, bronchicie, kaszlu palaczy, infekcjach gardła;
Neroli - depresja, zdenerwowanie;
Niaouli - gruźlica, zapalenie jelita;
Olejek wetiwertowy - bóle głowy, kac;
Paczula - niepokój, wysuszenie skóry;
Pomarańcz - biegunka, robaki;
Pomocnik baldaszkowaty - bóle mięśni;
Rozmaryn - żółtaczka, grypa;
Róża - zapalenie spojówek, bezsenność;
Rumianek - brak apetytu, wrzody żołądka, porażenie słoneczne;
Olejek sandałowy - ma działanie antydepresyjne, uspokajające, uśmierzające i afrodyzjakalne, łagodzi napięcie nerwowe, tłumi skurcze. Stosowany przy przeziębieniach, bólach gardła, bronchicie, katarze górnych dróg oddechowych. Działa przeciw paciorkowcom, gronkowcom i prątkom gruźlicy. Ma pozytywny wpływ na błonę śluzową płuc;
Słodki migdał - neutralny olejek rozcieńczający;
Sosna - kolka, zapalenie płuc;
Szałwia - niepokój, histeria, drgawki, zaburzenia miesiączki, zapalenie krtani;
Olejek świerkowy - stymuluje pracę kory mózgowej, uspokaja, stosowany przy chorobach dróg oddechowych, np. przy kaszlu, zapaleniu płuc, następnie przy grypie i przeziębieniu;
Olejek tujowy - ma pozytywny wpływ na astmatyków, jest uspokajający, dobrze oddziałuje na wątrobę, tłumi ataki nerwowe, ma działanie hamujące wzrost komórek nowotworowych, antywirusowe oraz przeciwdziała grzybicy;
Tymianek - anemia, przemęczenie;
Ylang Ylang - impotencja, oziębłość płciowa, nadciśnienie;
Żywica z mchu dębu - środek wykrztuśny.

 

 

 

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin