Zagrożona młodzież rodz 8.docx

(21 KB) Pobierz

Zagrożona młodzież – rozdział 8

Ciąże nieletnich i ryzykowne zachowania seksualne

 

Podejmowanie aktywności seksualnej przez młodzież wiąże się z problemami takimi jak : ciąże aborcja, choroby weneryczne, HIV, AIDS, wykorzystywanie seksualne dzieci, kazirodztwo, przemoc seksualna.

 

Zwiastuny ciąż nieletnich wspólne tło

Przyczyny można podzielić na kilka grup

- rozwój w okresie dorastania

- czynniki poprzedzające przygotowujące grunt pod zajście w ciąże

- czynniki interpersonalne takie jak relacje z rówieśnikami i dynamika rodzinna

- wpływ mediów

 

Rozwój w okresie dorastania

Dorastająca młodzież dostrzega zachodzące w ciele zmiany i szuka u płci odmiennej potwierdzenia i aprobaty tych zmian. Seks jest również sposobem walki z rodzicami, którzy zdaniem młodzieży przeszkadzają w dążeniu do niezależności

Jednym z najważniejszych zadań okresu dorastania jest przygotowanie się do pracy zawodowej, małżeństwa i życia rodzinnego a aktywność seksualna to sposób na sprawdzenie się w tych rolach. Kiedy zdarzy się niepożądana ciąża proces rozwoju ulega przyśpieszeniu. Trzeba natychmiast przyjąć dorosłe role wejść w rolę rodzica znaleźć pracę radzić sobie z izolacją społeczną i samotnością a w wielu wpadkach przejść na garnuszek opieki społecznej aby przeżyć

 

Cechy poprzedzające

Szereg cech demograficznych i osobistych zwiększa ryzyko ciąży. Należy tu zaliczyć małe poczucie wartości niska samoocena nieumiejętność planowania przyszłości i częste podejmowanie ryzykownych działań. Wyższe ryzyko przedwczesnej ciąży występuje również u młodzież która odrzuca normy społeczne ma ograniczoną wiedze na temat własnej fizjologii nie umie korzystać z informacji dotyczących regulacji urodzin osiągnęła dojrzałość biologiczną i jest mało religijna. Wpływa na to również niska samoocena własnych szans życiowych oraz perspektyw na ukończenie szkoły i znalezienia dobrej posady. Większe ryzyko występuje u dziewczyn których rodzice byli niepełnoletni gdy je urodzili. Również przynależność do grup etnicznych niski status społeczno – ekonomiczny brak ojca słabe postępy w nauce oraz kłopoty rodzinne.

 

Czynniki interpersonalne.

Wpływa na to poziom komunikacji między matką a córką poziom wzajemne alienacji. Rodzina w której relacje interpersonalne szwankują komunikacja przebiega niewłaściwie, a umiejętność rozwiązywania problemów pozostawia sobie wiele do życzenia mimowolnie popycha młodzież do szukania bliskości gdzie indziej. U źródeł rozwiązłości seksualnej i zaniechania antykoncepcji często leż konflikty i chłodne stosunki rodzinne. Presja grupy często prowadzi do traktowania ryzykownych zachowań i nieodpowiedzialności jako normy. Grupa rówieśnicza nie tylko zapewnia wsparcie w miarę jasne normy postępowania oraz strukturę której młodzież tak bardzo szuka ale też staje się podstawowy źródłem inf. na temat seksu.

 

Wpływ rówieśników masowego przekazu

W programach rozrywkowych reklamie innych dziedzinach życia młodzież bombardowana jest obrazami i przekazami nasyconymi erotyką.

 

Konsekwencje wczesnego rodzenia

- społeczno – ekonomiczne

Dziewczyna która decyduje się urodzić i zatrzymać przy sobie dziecko narażona jest na takie konsekwencje jak złe warunki mieszkaniowe złe ożywianie zły stan zdrowia bezrobocie lub praca w niepełnym wymiarze godzin przerwanie nauki szkolnej niedostateczne przygotowanie do zawodu oraz zależność ekonomiczna. Jest o wiele bardziej narażona na życie w biedzie.

- konsekwencje edukacyjne

Ciąże idą w parze ze słabymi wynikami w nauce i niskimi aspiracjami zawodowymi. Młodzieży grożącej  poczęcie dziecka grozi porzucenie nauki szkolnej oraz bezrobocie lub niepełne zatrudnienie przez większość życia zwłaszcza gdy należy do mniejszości etnicznej

- konsekwencje zdrowotne

Ciężarne nastolatki bardzo często są źle odżywione chorowite i mają ograniczony dostęp do świadczeń medycznych i zdrowotnych. Częściej niż u matek starszych pojawiają się powikłania ciąży, okołoporodowe i poporodowe a ich dzieci częściej umierają prawdopodobnie dlatego że nastolatki rzadko zgłaszają się do lekarza w pierwszym trymestrze ciąży Im młodsza matka tym częstsze przypadki anemii, zatruć ciążowych zakażeń układu moczowego chorób wenerycznych zaburzeń czynności macicy zbyt wąskiej miednicy i innych komplikacji poporodowych

- rozwój rodzinny

Niewiele młodych matek wychodzi za mąż a te które wyjdą to większości do 5 lat biorą rozwód Mają one trudne życie często wiele godz. musza spędzać w pracy i nie wiele zostaje im na przebywanie z dzieckiem. Do tego dochodzi jeszcze zaniedbywanie dziecka ponieważ młodociane matki nie bardzo wiedzą czego mu potrzeba do prawidłowego rozwoju. Przeżywa ona wielki stres co może doprowadzić do maltretowania dziecka.

 

AIDS i inne choroby weneryczne

Najczęściej rozpoznaną chorobą weneryczną u młodzieży jest ziarnica stan zapalny pochwy lub dróg moczowych wywoływany chlamydią. Częste przypadki rzeżączki i opryszczki narządów płciowych oraz kiły. Wiele tych chorób ma nieodwracalne konsekwencje dla zdrowia a niektóre są nieuleczalne.

 

Strategie profilaktyki i terapii

Wpajanie odpowiedzialnych zachowań seksualnych staje się sprawą pierwszorzędnej wagi. Najbardziej przydatne wydają się 3 podejścia

- planowanie rodziny i edukacja seksualna

- szersze udostępnienie środków antykoncepcyjnych nastolatkom

- poszerzenie możliwości życiowych młodzieży najbardziej narażonej na niebezpieczny seks i zajście w ciąże

 

Przygotowanie do życia w rodzinie i edukacja seksualna

Należy je rozpocząć w pierwszych latach szkoły podstawowej. Pełną i dokładną wiedzę o budowie i funkcjonowaniu układu rozrodczego człowieka metodach antykoncepcji oraz miejscu płciowości w normalnym rozwoju nastolatka z powodzeniem można umieścić w programie nauczania.

Ważne jest również uczenie odpowiedzialnych strategii podejmowania decyzji.

 

Dostęp do środków antykoncepcyjnych

Młodzież podejmująca aktywność seksualna powinna mieć dostęp do tych środków

 

Poszerzenie opcji życiowych

Młodzież zadowolona z siebie mająca jasną wizje zapewnienia sobie szczęśliwej przyszłości będzie miała większą motywację do unikania ciąży. Zdobycie wiedzy a co z tym idzie kwalifikacji zawodowych dobrej posady. Uniknięcie ciąży wymaga też określonych umiejętności decyzyjnych zachowani się w sposób asertywny kształtowania pozytywnej samooceny.

 

Strategie profilaktyki i terapii : MODEL ADLEROWSKI

Sformułował on koncepcję atrakcyjności społecznej, błędnych celów i celowości zachowania. Dreikurs dodał do tej listy jeszcze jedno pojęcie cele złego zachowania.

Wg Adlera celem znacznej części indywidualnych zachowań jest znalezienie sobie miejsca czy pozycji w grupie. Każdy młody człowiek ma potrzebę przynależności i miejsca w które mógłby wnieść swój wkład. Wchodząc w interakcje z otoczeniem społ. znajdują sposób na to by przyczynić się do wspólnego dobra. Ale wielu młodych ludzi z trudem odnajduje swoje miejsce i przyczynia się do wspólnego dobra Mimo wszystko potrzeba przynależności nie wygasa i młodzież ta często sięga do nieakceptowanych zachowań w błędnym przekonaniu że postępując w ten sposób zaspokoi określona potrzebę społ. Tego typu błędne przekonania składają się na to co Dreikurs nazywa celami złego zachowania Zachowanie złe antyspołeczne ma ukryty cel pozwala jednostce znaleźć miejsce w grupie.

 

Celowość zachowania

Poszukując przyczyn sięgamy w przeszłość poszukując celu – w przyszłość. Mówiąc o przyczynach mamy na myśli poszukiwanie w przeszłości zdarzenia osoby syt. Która spowodowała obecne zachowanie. Mówiąc o celowości mamy na myśli cel który młody człowiek chce osiągnąć oraz przewidywany rezultat. W tym sensie zachowanie jest środkiem do celu i opiera się na percepcji rzeczywistości Młody człowiek robi to co doprowadzi do pożądanego rezultatu i pozwoli uniknąć rezultatów niepożądanych. Przyczyny zachowania ważne są o tyle o ile kształtują oczekiwania dziecka wobec przyszłości i pomagają dorosłemu zrozumieć cele do których dziecko zmierza. Cel funkcjonuje w czasie teraźniejszym i zorientowany jest przyszłościowo na wynik zachowania i dlatego jest bardziej podatny na interwencje.

 

Cele złego zachowania

Złe zachowanie służy do następujących celów :

- zwrócenie na siebie uwagi

- zdobycie władzy

- zemsta

- potwierdzenie własnej nieadekwatności pozorowanie nieporadności

 

 

 

 

Uwaga

Dziecko gdy nie potrafi nie udaje mu się zwrócić uwagi rodziców w sposób akceptowany społecznie robi to poprzez złe zachowania. A interwencja osoby dorosłej jeszcze bardziej wzmacnia chęć zwrócenia na siebie uwagi.

 

Władza

Celem złego zachowania jest zdobycie władzy Młody człowiek pragnie zdominować osoby dorosłe, manipulować nimi, kontrolować je. Manifestuje swoja władzę i kontrolę łamiąc zasady i nie słuchać rozkazów.

 

Zemsta

Nie od razu szuka on zemsty. Najpierw musi przeżyć serie niepowodzeń w wyniku których nabiera przekonania że nigdy nie uda mu się znaleźć swojego miejsca. U źródeł pragnienia zemsty często leży nie zdiagnozowane problemy psychologiczne lub nierealistyczne oczekiwania i wymagania znaczących osób dorosłych.

 

Udawana nieporadność

Młodzież pozoruje nieporadność. Chce by ją zostawiono w spokoju. Żyją w przekonaniu że do niczego się nie nadają  i niczego nie potrafią nie będą się do niczego przykładać. W sferze seksu pozorowana nieporadność przejawia się na kilka różnych sposobów. Jednej to brak asertywności w odmawianiu udziału w aktywności seksualnej. Inne to niechęć używania środków antykoncepcyjnych i przerzucenie całej odpowiedzialności za zapobieganie ciąży na partnera/

 

Metody interwencji w stosunku do osób uwikłanych w działania zmierzające do 4 ukrytych celów :

- procedury korygujące

- metoda logicznych i naturalnych konsekwencji

- zachęta

 

Procedury korygujące

Polegają na :

- zmianie sposobu reagowania na młodzież która złe się zachowuje

- pomaganiu młodzieży w interpretacji celu złego zachowania

Zmiana reakcji rozpoczyna się od rozpoznania uczuć jakie w nas wywołuje zachowanie młodego człowieka i od powstrzymania się od pójścia za ich głosem. Faza następna czyli pomoc w interpretacji ukrytych celów pozwala je odkryć. Natomiast konfrontacja pomaga zrozumieć motywy postępowania i daje możliwość wyboru – kontynuacji lub zaniechania. Często wystarczy ujawnić ukrytą intencję by zachowanie straciło swój urok. Czy chodzi ci o …? Nie wystarczy odkryć ukryte cele należy pomóc młodemu człowiekowi i podsunąć cele alternatywne mniej autodestrukcyjny. Celem każdej interwencji i korekty powinno być upodmiotowienie dziecka i skłonienie go do stawiania sobie i osiągania innych zdrowszych celów.

 

Naturalne i logiczne konsekwencje złego zachowania

Skutecznym sposobem radzenia sobie ze złym zachowaniem jest pozwalanie dziecku by odczuło na własnej skórze jego naturalne i logiczne konsekwencje. Celem tego jest nauczenie dziecka odpowiedzialności, współpracy szacunku dla ładu i porządku oraz praw innych ludzi wyrobienie w nim kontroli swobody wyboru.

 

Zachęta

Polega na poprawieniu poczucia własnej wartości i samooceny dziecka poprzez koncentrowanie się na rzeczywistych  a nie potencjalnych czy oczekiwanych zaletach i mocnych stronach. Istnieje wiele sposobów okazywania zachęty dostrzeganie nie tylko osiągnieć ale i włożonego wysiłku oraz poprawy wyrazy uznania oddzielanie przewinienia od winowajcy, koncentracja na wyjątkowych talentach i szczególnym wkładzie odnoszenie się do dziecka i młodzieży z szacunkiem

Zgłoś jeśli naruszono regulamin