Zagrożona młodzież rodział 6.docx

(1808 KB) Pobierz

Zagrożona młodzież – rozdział 6

Porzucanie szkoły

 

Różnice pomiędzy uczniem kończącym szkole a tym który jej nie kończy

- status społeczno – ekonomiczny

- rasa pochodzenie etniczne

- pozytywne nastawienie rodziców do wykształcenie

- struktura rodziny

- zachowanie w szkole

- zdolności / nastawienie ucznia do szkoły

 

Uczniowie niekontynuujący szkoły mnieli w domu mniej pomocy naukowych i mniej możliwości uczęszczania na zajęcia dodatkowe, rzadziej byli wychowywani przez oboje rodziców, ich matki częściej pracowały zawodowo, były mniej wykształcone, mieli słaby nadzór rodziców w szkole i po za nia.

Różnice pod względem zachowań : rzadziej uczestniczyli w zajęciach nadobowiązkowych, mieli gorsze stopnie i niższe wyniki w testach. Mniej czasu poświęcali na odrabianie lekcji, stwarzali w szkole więcej problemów dyscyplinarnych, częściej wagarowali mieli zatargi z policją.

Sfera emocjonalna : poczucie wyobcowania w szkole, brak przynależności do żadnych klubów szkolnych, samorządu szkolnego, brak popularności wśród kolegów

 

Powody dla których młodzież porzuca szkołę

- niechęć do szkoły – nudnej nie odpowiadającej potrzebom

- brak osiągnięć w nauce i słabe stopnie

- bieda chęć podjęcia pracy na pełnym etacie, brak pieniędzy

- brak poczucia przynależności i czyjejkolwiek troski

Wszystkie te czynniki ściśle wiążą się z obrazem siebie i samooceną. Wszystkie silnie korelują i prawdopodobnie korelują też ( ujemnie ) ze wskaźnikami powodzenia szkolnego.

 

Kosekwencje porzucania szkoły

- konsekwencje ekonomiczne

Osoba która wypadła ze szkoły znajduj esię w gorszej sytuacji ekonomicznej. Ekonomiczne konsekwencje to min strata zarobków i wpływów z podatków, strata wpływów na fundusz ubezpieczeń społecznych oraz brak wykwalifikowanej siły roboczej. Gorsza praca i mniejsza pencja.

- konsekwencje społeczne

Większość osób po pewnym czasie zaczyna żałować że porzuciło, niukończyło szkoły i jeszcze bardziej obiża ich niską samoocenę. Niezadowoleni z siebie ze swojego otocznia i swoich ograniczonych możliwości wiąże się z niskimi aspiracjami zawodowymi.

Nieukończenie szkoły upośledza rozwój naukowy do tego stopnia że drastycznie roscnie prawdopodobieństwo staczania się w coraz głębszą przepaść fizyczną emocjonalna i ekonomiczną.

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin