Scenariusz zajęć plastycznych
w przedszkolu w grupie 4 - latków
Data: 16.04.2009
Prowadząca: Maria Kuboń
Miejsce: Przedszkole Samorządowe nr 111, oś. Na Stoku, Kraków
Temat kompleksowy: Dbamy o nasze środowisko
Temat dnia: Dbajmy o nasze lasy
Cele ogólne:
Ø poznawanie zasad ochrony przyrody
Ø uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka oraz wpływu różnych czynników na przyrodę
Ø uwrażliwienie dzieci na potrzeby i pragnienia zwierząt, zachęcenie do opieki nad nimi
Kryteria sukcesu:
Dziecko:
Ø słucha inscenizacji i wypowiada się na jej temat
Ø wie o szkodliwej dla przyrody działalności człowieka
Ø wie, w jaki sposób nie należy zachowywać się w stosunku do roślin i zwierząt
Ø rozumie konieczność ochrony środowiska naturalnego
Metody:
Ø słowna – pogadanka
Ø praktyczna – praca plastyczna
Ø oglądowa – pokaz ilustracji
Ø ekspresyjna
Formy:
Ø indywidualna
Ø zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Ø obrazki przedstawiające dzieci przy ognisku
Zagadnienie do realizacji:
Ø tworzenie bezpiecznego domu dla zwierząt leśnych
Zagadnienie plastyczne:
Ø kompozycja
Technika:
Ø wydzieranka, wyklejanka z bibuły
Materiały plastyczne:
Ø kartki papieru, bibuła, klej, rysunki zwierząt
Czynności nauczyciela i dzieci
Uwagi
Część I
1. Przedstawienie się, powitanie z dziećmi, rozdanie wizytówek
2. Podaj swoje imię i uściśnij dłoń tego, kto siedzi z prawej strony.
3. Wprowadzenie do tematu zajęć - opowiedzenie historyjki z podziałem na role:
Pewnego razu Asia i Kamilek wybrali się na wycieczkę do lasu. Zabrali pełny kosz jedzenia i picia. W lesie rozpalili ognisko.
-W lesie śniadanie bardziej mi smakuje!- wykrzyknął Kamilek.
-Ogień też jest ładniejszy niż w kuchence gazowej – powiedziała Asia.
Dzieci zjadły śniadanie i ruszyły w dalszą wędrówkę.
-Co oni zrobili! – rozpaczała wiewiórka.
-Nie do wiary. Zostawili ognisko w lesie i poszli! – płakały myszy.
-Wiatr się wzmaga. Za chwilę ogień się rozprzestrzeni. Wszyscy zginiemy.
Nikt nie ucieknie przed ogniem. A ja i ślimak nawet nie będziemy próbowali – rzekł smutno żółw.
-Pali się! – ćwierkały przestraszone ptaszki. Kiedy jest pożar w lesie, ptaki także giną. Zabija je dym i gorąco.
-Nasze biedne dzieci! Te w norkach i te w gniazdkach! – płakał zajączek.
-Spróbujmy ugasić pożar. Jesteśmy malutcy, ale może nam się uda – kumkała żabka.
-Jakie to szczęście, że w pobliżu płynie strumyk! – zawołał zajączek.
Mieszkańcy leśnego poszycia zabrali się do gaszenia ognia.
-Och! Ogień jest taki szybki – płakało słoneczko. Nie mogę im pomóc. Przecież samo jestem ogniem!
-Asiu! Mysz! Boję się! – Kamilek schował się za plecami siostry.
-Kamilku, ona przybiegła prosić nas o pomoc! Zostawiliśmy ognisko w lesie! A teraz las się pali.
-A widzisz? Mamusia mówiła, że zapałkami nie wolno się bawić – szlochał Kamilek.
Dzieci pobiegły za myszkami. Bardzo się przestraszyły tego, co ujrzały.
A potem pospiesznie ugasiły pożar. Było im bardzo wstyd.
-Przecież te zwierzątka nie wygrałyby z ogniem. Są za małe. Tatuś mówił, że ogień to potężny żywioł. Przedtem tego nie rozumiałam. A teraz już wiem –powiedziała Asia.
Asia i Kamilek powiedzieli o wszystkim panu leśniczemu. Przyrzekli, że już nigdy nie rozpalą ogniska w lesie. Pan leśniczy dał im sadzonki nowych drzew. Dzieci zasadziły je i obiecały, że nigdy już nie będą rozpalać ogniska w lesie.
4. Pogadanka na temat opowiadania
-Gdzie wybrały się dzieci na wycieczkę?
-Co robiły w lesie
-Czego nie powinny robić? (Rozpalać ogniska)
-Co się stało?
- Jakie zwierzątka wystąpiły?
-Co zrobiły zwierzątka?
-Co potem zrobiły dzieci?
-Jak dzieci chciały zrekompensować zwierzątkom ich krzywdę?
-Czy las jest potrzebny?
-Czego jeszcze nie wolno robić w lesie?
5. Opowieść ruchowa ,, Wycieczka do lasu”.
Wybierzemy się teraz na wycieczkę do lasu. (W zależności od pogody musimy odpowiednio się ubrać).
Ø Wkładamy buty, kurtkę, zapinamy guziki lub zasuwamy zamek, itd. (dzieci ilustrują ruchem kolejne czynności ubierania się).
Ø Wyciągamy z górnej półki szafy plecak, który zabieramy ze sobą. (wspięcie na palce, wyciągnięcie ramion w górę jak najwyżej)
Ø Jesteśmy gotowi. Zanim jednak rozpoczniemy naszą wędrówkę, przypomnijcie mi jak trzeba zachowywać się w lesie (odpowiedzi dzieci: nie wolno śmiecić, krzyczeć ponieważ zwierzęta boją się hałasu, itp.)
Ø Dzieci wyruszają, idą jeden za drugim.
Ø Cicho, pomału maszerujemy i rozglądamy się na boki
Ø Spoglądamy na korony drzew (głowa do góry)
Ø Nagle zerwał się wiatr (dzieci naśladują odgłosy i siłę wiatru),
Ø Drzewa pochylają się na boki (skłony tułowia w prawo i w lewo).
Ø Musimy przejść przez powalony konar drzewa (marsz z wysokim unoszeniem kolan)
Ø Gałęzie drzew są pochylone, musimy je odsunąć (ruchy rękami w bok)
Ø Niebo zachmurzyło się i zaczął padać deszcz (dzieci przykucają i stukają palcami w podłogę).
Ø Przez las płynie mały strumyczek, musimy go przeskoczyć
Ø Dojście do miejsca w którym rozsypane są śmieci. (Krótka pogadanka i zebranie śmieci do siatki)
Ø Zrobiło się późno, pora wracać do domu. Żegnamy las i pełni wrażeń wracamy do przedszkola.
Praca plastyczna ,, Domy zwierząt w lesie”.
Zadaniem dzieci jest stworzenie domu dla zwierząt zamieszkujących las. Jest to wydzieranka z bibuły.
Prezentacja i omówienie wykonanych prac plastycznych.
kacperekb2005