Postawa ciała.doc

(23 KB) Pobierz
Postawę ciała można najprościej określić jako układ poszczególnych odcinków ciała w pozycji pionowej

         Postawę ciała można najprościej określić jako układ poszczególnych odcinków ciała w pozycji pionowej. Prawidłowa postawa daje ładny zarys ciała, natomiast obrazem większych lub mniejszych zaburzeń czynności naszego organizmu jest zła postawa.

         Postawa człowieka zmienia się w ciągu całego życia, a najbardziej w okresie wzrostu.

 

Dobra postawa zależy od:

a)    prawidłowo ukształtowanego układu kostno-więzadłowego

b)   dobrze rozwiniętego i wydolnego układu mięśniowego

c)    sprawnie działającego układu nerwowego, warunkującego prawidłowy odruch postawy.

 

         Przyczynami wad postawy może być wiele chorób, jak: przewlekłe schorzenia układu oddechowego, krążenia, układu kostno-stawowego, wady słuchu i wzroku. Głównie jednak złe warunki bytowe i higieniczne-niedożywienie, zmęczenie, brak snu, siedzący tryb życia mogą wywołać wadę postawy.

         Postępowanie w wadach postawy rozpoczynamy od usunięcia przyczyny. Dziecko powinno spać na równym, nie uginającym się posłaniu. Nie zmuszajmy małych dzieci do siadania, stawania i chodzenia, pozwólmy na dostatecznie silny rozwój kości i mięśni utrzymujących postawę. Polecamy dietę bogatą w warzywa i owoce. W przypadku nadwagi zalecamy jej redukcję, ograniczenie ilości potraw mącznych i słodyczy.

         Dzieci potrzebują dużo ruchu na świeżym powietrzu. Zwracamy uwagę na właściwą pozycję siedzącą podczas zabaw i nauki. Krzesło i stół powinny mieć taką wysokość, aby kolana dziecka w czasie siedzenia były ugięte pod kątem prostym, stopy oparte na podłodze, a łokcie na stole też ugięte pod kątem prostym.

         Dziecko nie powinno dźwigać ciężarów-zwłaszcza w głębokim skłonie i na kolanach. Tornistry noszone obowiązkowo na plecach nie mogą być zbyt ciężkie. Należy unikać długotrwałych nieprawidłowych pozycji- np. przy telewizorze, komputerze. Unikać niesymetrycznego obciążenia kończyn górnych.

         Ćwiczenia fizyczne są bardzo wskazane w wadach postawy. Celem ćwiczeń jest przede wszystkim wyrobienie „poczucia dobrej postawy” tj. zdolności samodzielnego utrzymania i zachowania w ciągu całego dnia prawidłowej postawy.

         Dziecko z wadą postawy nie powinno być zwalniane z lekcji w-f – gdyż to nie tylko pozbawia je tak potrzebnego ruchu, ale również źle wpływa na psychikę dziecka. Jednak niektóre ćwiczenia jak biegi, mostki, stanie na głowie należy wyeliminować z zestawu ćwiczeń dla dzieci z wada postawy. Bardzo duże znaczenie lecznicze ma pływanie- harmonijnie, wszechstronnie rozwija mięśnie, wyrabia ich siłę, wzmacnia układ nerwowy, pobudza krążenie i oddychanie, działa hartująco. Ruch w wodzie przy współdziałaniu powietrza i słońca bardzo korzystnie wpływa na wyrobienie prawidłowej postawy.

        

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin