sprawozdanie nr3 RC RL.docx

(1742 KB) Pobierz
Sprawozdanie nr.3

Sprawozdanie nr.3

Pomiar szeregowego układu RC i RL .

Przygotowali: Bartosz Andrzejczuk i Łukasz Czeczot. Grupa A1.



    

 






Cel doświadczenia:

Celem ćwiczenia jest wyznaczenie charakterystyki układu RC i RL.

 

Krótki opis teoretyczny:

Układ RC: jest to obwód elektryczny złożony z rezystora i kondensatora zasilany napięciem albo natężeniem prądu elektrycznego.

 

Szeregowy obwód RC: Obwód dzielnika napięcia.

rc_06

Układ RL:

 

images

Standardowa metoda badania układów RL i RC polega  na wyznaczeniu zależności różnicy

potencjałów (napięcia) U(t), mierzonej pomiędzy skrajnymi punktami układu od natężenia prądu I(t) płynącego w obwodzie. Metoda ta wymaga zastosowania generatora jako źródła siły elektromotorycznej (SEM), sinusoidalnie zmiennej w czasie i oscyloskopu jako miernika napięcia i czasu.

 

Krótki opis przyrządów, aparatury i ćwiczenia:

Oscyloskop: przyrząd elektroniczny służący do obserwowania, obrazowania i badania przebiegów zależności pomiędzy dwiema wielkościami elektrycznymi, bądź innymi wielkościami fizycznymi reprezentowanymi w postaci elektrycznej.

Generator podstawy czasu: jest źródłem napięcia odchylającego. Każdy oscyloskop zawiera generator napięcia piłokształtnego. W celu uzyskania innej podstawy czasu, na przykład sinusoidalnej, odpowiednie napięcie należy podać na wejście kanału X ze źródła zewnętrznego.

Opornik, rezystor: (z łac. resistere, stawiać opór) – najprostszy, rezystancyjny element bierny obwodu elektrycznego. Jest elementem liniowym: spadek napięcia jest wprost proporcjonalny do prądu płynącego przez opornik. Przy przepływie prądu zamienia energię elektryczną w ciepło. Występuje na nim spadek napięcia. W obwodzie służy do ograniczenia prądu w nim płynącego. Idealny rezystor posiada tylko jedną wielkość, która go charakteryzuje – rezystancję. W praktyce występuje jeszcze pojemność wewnętrzna oraz wewnętrzna indukcyjność, co, np. w technice wysokich częstotliwości (RTV), ma duże znaczenie (jest to tzw. pojemność oraz indukcyjność pasożytnicza).

 

Kondensator: jest to element elektryczny (elektroniczny), zbudowany z dwóch przewodników (okładek) rozdzielonych dielektrykiem. Doprowadzenie napięcia do okładek kondensatora powoduje zgromadzenie się na nich ładunku elektrycznego. Po odłączeniu od źródła napięcia, ładunki utrzymują się na okładkach siłami przyciągania elektrostatycznego. Jeżeli kondensator, jako całość, nie jest naelektryzowany to cały ładunek zgromadzony na obu okładkach jest jednakowy, co do wartości, ale przeciwnego znaku. Kondensator charakteryzuje pojemność określająca zdolność kondensatora do gromadzenia ładunku.

 

Dekada  kondensatorow

 

Symbole kondensatorów: na schematach układów elektrycznych i elektronicznych kondensatory oznacza się następującymi symbolami:

·         zwykły kondensator niespolaryzowany:   

·         kondensator spolaryzowany (elektrolityczny):  

·         kondensator zmienny, strojeniowy (trymer):   

 

Cewka: (zwojnica, solenoid, rzadziej induktor) – element elektroniczny bierny.

Cewka składa się z pewnej liczby zwojów przewodnika nawiniętych np. na powierzchni walca (cewka cylindryczna), na powierzchni pierścienia (cewka toroidalna) lub na płaszczyźnie (cewka spiralna lub płaska). Wewnątrz lub na zewnątrz zwojów może znajdować się rdzeń z materiału magnetycznego, diamagnetycznego lub ferromagnetycznego.

 

images (2)

 

 

Kolejność wykonywania czynności:

1. Podłączamy urządzenia.

2. Budujemy układ pomiarowy.

3. Pomiar krzywej UR =f(f)dla obu przypadków, RC i RL, należy wykonać rozpoczynając od częstotliwości sygnału f=100Hz, zmniejszając częstotliwość w następujący sposób:

-Pomiędzy f=100Hz a f=1kHz co Δf=200Hz.

-Pomiędzy f=1kHz a f=50kHz co Δf=5Hz.


5. Napięcie na oporniku odczytujemy z ekranu oscyloskopu.

 

 

Wzory:

Impedancja Z obwodu RC:
Z=R+1iωc

Obwód RL:
Z=R+iωL+1iωc

Napięcie sygnału:

I=UsigZR

Natomiast napięcie na oporniku R:
UR=I*R

 

Pomiary:

Układ RC:

f

UR

                            ΔUR

100Hz

4,4 mV

0,2

300Hz

12,4 mV

0,4

500Hz

22 mV

              2             

700Hz

28 mV

2

900Hz

374 mV

2

 

 

f

UR

ΔUR

1kHz

41 mV

2

3kHz

110 mV

10

5kHz

160 mV

10

7kHz

200 mV

10

9kHz

220 mV

10

11kHz

230 mV

10

13kHz

240 mV

10

15kHz

250 mV

10

17kHz

255 mV

10

19kHz

255 mV

10

20kHz

260 mV

10

 

 

 

 

 

 

Układ RL:

f

UR

ΔUR

5kHZ

230 mV

10

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin