Funkcja generatywna wyrażeń.doc

(35 KB) Pobierz
Funkcja generatywna wyrażeń – stwarzanie przez nie nienowych, pozajęzykowych stanów rzeczy, które nie powstałyby bez udziału tych wyrażeń

PERFORMATYWY temat nr 4 z „spór o granice jezyka” J, Jadacki

Funkcja generatywna wyrażeń – stwarzanie przez nie nienowych, pozajęzykowych stanów rzeczy, które nie powstałyby bez udziału tych wyrażeń. Zdania, które spełniają tę funkcję nazywa się „performatywami”.

 

Jeżeli zdanie jest performatywem, to występuje w nim funktor performatywny – funktor zdaniotwórczy  od trzech argumentów nazwowych (z/nnn). (np. a) obiecuję – darowuję, zapisuję, upoważniam do, zakładam się o, ([ja] obiecuję Ci dostatnie życie).

b) radzę, „Przestrzegam przed” ([ja] radzę ci, żebyś dobrze przygotowała się do egzaminu),

c) proszę o – przypominam o ([ja] proszę czytelnika o wyrozumiałość),

d) żądam od- nakazuje, uchwalam, polecam, wzywam do.

 

Aby jakieś zdanie było performatywem, musi mieć zasadniczo następującą formę:

1)     funktor performatywny musi występować w czasie teraźniejszym aktualnym,

2)     pierwszy argument funktora performatywnego musi być okazjonalizmem „ja” lub „my”.


Niekiedy funkcje generatywną spełniają zdania o przyszłości, rozkaźniki, pytania i zdania powinnościowe. Jest to poboczna forma performatywów, która zawsze daje się zastąpić za pomocą równoważnej jej formy zasadniczej. Nie wszystkie zdania o przyszłości pełnią zastępczo funkcję generatywną, nawet jeśli zawierają odpowiednie okazjonalizmy.

 

Performatywy mogą być uniwersalne bądź indywidualne.

A)    performatywy uniwersalne mają doniosłość ogólną tj. dotyczą wszystkich osób, które spełniają określone w tych performatywach warunki. M. in. Akty legislacyjne,

B)    performatywy indywidualne doniosłość szczegółowa, tj. dotyczą wprost wskazanych osób, m. in. Performatywy donacyjne (dyplomy, testamenty)

 

Performatywy nie podlegają ocenie pod względem wartości logicznej (prawda fałsz), ocenia się je ze względu na skuteczność i nieskuteczność. Czy rzeczywiście generują określone stany rzeczy.

Skuteczne- okoliczności, w których perf. Są skuteczne określane są przez metaperformatywy.

Metaperformatywy określają okoliczności, w których stan rzeczy wygenerowany przez skuteczny performatyw ulega unieważnieniu, czyli przestaje zachodzić.

 

Performatywy oceniane są również ze względu na prawidłowość i nieprawidłowość.

Perf. Jest prawidłowy jeżeli został wypowiedziany:

-          w sposób swobodny,

-          w dobrej wierze,

-          przy niezbędnej wiedzy.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin