Zmiana upezpieczyciela OC.docx

(16 KB) Pobierz

 

Zmiana upezpieczyciela OC

 

Jeżeli chcesz zrezygnować z aktualnego zakładu ubezpieczeń i przenieść umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych do innego towarzystwa ubezpieczeń musisz pamiętać, żeby najpóźniej na jeden dzień przed upływem aktualnego okresu ubezpieczenia powiadomić na piśmie zakład ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu.

Jeżeli tego nie zrobisz umowa ubezpieczenia zostanie automatycznie przedłużona na kolejne 12 miesięcy i nie będziesz mógł się z niej już wycofać.

Musisz jednak pamiętać, że umowa nie wznowi się automatycznie jeżeli nie opłaciłeś w całości składki za mijający okres 12 miesięcy. W takim przypadku, niezależnie od tego czy złożysz wypowiedzenie czy też nie, umowa ubezpieczenia wygaśnie.

 

Przepisy w tym zakresie reguluje Art. 28. Ustawy.
Ustawa z dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli komunikacyjnych.

Art. 28. 1. Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Zawarcie następnej umowy nie następuje, pomimo braku powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli:
1) nie została opłacona w całości określona w umowie składka za mijający okres 12 miesięcy lub w przypadku cofnięcia zakładowi ubezpieczeń zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych albo
2) w przypadku ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń, ogłoszenia lub zarządzenia likwidacji zakładu ubezpieczeń albo oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub umorzenia postępowania upadłościowego, w przypadku, o którym mowa w art. 98 ust. 2.

3. W przypadkach, o których mowa w ust. 2, odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń kończy się z upływem okresu 12 miesięcy, z uwzględnieniem art. 33.

ZMIANA UBEZPIECZYCIELA

Zmieniasz ubezpieczyciela i chcesz przenieść umowę ubezpieczenia OC pojazdu do innego zakładu ubezpieczeń. Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia z nowym ubezpieczycielem musisz wypowiedzieć umowę z dotychczasowym zakładem ubezpieczeń, jeżeli tego nie zrobisz umowa automatycznie zostanie przedłużona na kolejny roczny okres.

Na wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC masz określony czas i musisz to zrobić najpóźniej na jeden dzień przed upływem aktualnego okresu ubezpieczenia, powiadomiając na piśmie zakład ubezpieczeń o swojej decyzji.

Brak Ci czasu na osobiste dostarczenie wypowiedzenia umowy, dlatego wysyłasz je listem poleconym. Zawierasz umowę ubezpieczenia OC pojazdu z nowym zakładem ubezpieczeń i płacisz składkę. Wszystko wydaje się w porządku, ale czy na pewno ...

Po jakimś czasie od poprzedniego ubezpieczyciela dostajesz pismo z informacją, że do dnia dzisiejszego nie zapłaciłeś składki za kolejny roczny okres ubezpieczenia OC pojazdu, składkę masz zapłacić wraz z odsetkami za zwłokę w terminie do ... w przeciwnym razie sprawa zostanie skierowana do windykacji i zostaną naliczone dodatkowe koszty.

Sięgasz po telefon i dzwonisz wyjaśnić sprawę. W rozmowie telefonicznej informujesz, że umowę ubezpieczenia podpisałeś z innym zakładem ubezpieczeń, a z nimi umowę wypowiedziałeś, masz przecież potwierdzenie przesłania listu poleconego. Zostajesz grzecznie poinformowany, że umowa ubezpieczenia OC nie została przez Ciebie wypowiedziana z zachowaniem ustawowego terminiu, dlatego automatycznie została wznowiona na kolejny roczny okres, za który musisz zapłacić składkę.

Zastanawiasz się jak to możliwe, że umowy nie wypowiedziałeś w terminie. Wypowiedzenie wysłałeś przed końcem poprzedniego okresu ubezpieczenia, ale do zakładu ubezpieczeń wypowiedzenie wpłynęło po tym okresie.

PORADA ...

Jeżeli będziesz zmieniał zakład ubezpieczeń i nie chcesz płacić składki za dwie umowy ubezpieczenia OC pojazdu, radzę dostarczyć osobiście ubezpieczycielowi wypowiedzenie umowy ubezpieczenia, a potwierdzoną kopię zachować, tak na wszelki wypadek ...

KUPNO SAMOCHODU

Kupiłeś samochód, na który poprzedni właściciel zawarł umowę ubezpieczenia OC pojazdu i składkę za ubezpieczenie zapłacił jednorazowo.
W takim przypadku jeżeli istnieją powody dla których chcesz przenieść umowę ubezpieczenia OC do innego ubezpieczyciela, masz na to dwa terminy.

Umowę ubezpieczenia możesz wypowiedzieć przed upływem 30 dni od dnia zakupu pojazdu lub najpóźniej na jeden dzień przed upływem aktualnego okresu ubezpieczenia.
Jeżeli nie wypowiesz umowy ubezpieczenia w pierwszym lub drugim terminie, a zawrzesz nową umowę ubezpieczenia OC z innym ubezpieczycielem to właśnie zafundowałeś sobie dwie umowy ubezpieczenia OC pojazdu.

Umowa, której nie wypowiedziałeś zgodnie z Art. 28 ust. 1 Ustawy, wznowiła się na kolejny roczny okres ubezpieczenia.

PORADA - UMOWA KUPNA POJAZDU

Przed podpisaniem umowy kupna samochodu sprawdź czy sprzedający posiada zawartą umowę ubezpieczenia OC pojazdu. Jeżeli wbrew obowiązkowi nie zawarł umowy ubezpieczenia OC, a Ty podpiszesz umowę kupna, jesteś zobowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC w dniu nabycia pojazdu.

Po podpisaniu umowy kupna samochodu, lepiej nie korzystaj z niego do momentu zawarcia umowy ubezpieczenia OC, ponieważ za wszystkie szkody spowodowane zakupionym przez Ciebie samochodem będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Oprócz tego narażasz się na opłatę karną za brak ubezpieczenia OC pojazdu.

Pamiętaj, że opłata karna za brak ubezpieczenia OC, w porównaniu do wysokości roszczeń jakie mogą skierować do Ciebie poszkodowani, może okazać się kroplą w morzu, chociaż i tak jest bardzo wysoka.

Jeżeli sprzedający samochód zawarł umowę ubezpieczenia OC, z chwilą kupna tego samochodu przechodzą na Ciebie prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia OC. W przypadku gdy składka za ubezpieczenie OC rozłożona była na dwie raty, sprzedający zapłacił tylko pierwszą, a termin drugiej już minął, to Ty zobowiązany jesteś do zapłaty drugiej raty.

Możesz się w części od tego uwolnić, jeżeli wypowiesz umowę ubezpieczenia (masz na to 30 dni od chwili kupna pojazdu). Umowa rozwiąże się po 30 dniach od kupna samochodu, a Ty pokryjesz tylko część drugiej raty składki tj. za czas do momentu rozwiązania umowy ubezpieczenia OC. W takim przypadku nie zapomnij o zawarciu nowej umowy ubezpieczenia.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin